Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Нецільова фіндопомога непрацівникові
Олена Ткаченко, консультант з питань обліку та оподаткування

Чи може ТОВ надати неоподатковувану нецільову фінансову допомогу особі, яка працює на умовах договору ЦПХ? Якщо так, то які особливості у 2016 році?

(Лариса)

Насамперед зазначимо, що для особи, яка працює на умовах договору ЦПХ, ТОВ є податковим агентом (пп. 14.1.180, пп. 164.2.2 ПКУ) та роботодавцем (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464).

ПКУ не обмежує коло осіб, яким податковий агент може надавати не оподатковувану ПДФО нецільову фінансову допомогу.

Не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (пп. 170.7.3 ПКУ).

У 2016 році сума такої нецільової благодійної допомоги, що надається благодійником – юридичною особою фізичній особі, не оподатковується ПДФО, а, відповідно, і військовим збором, у розмірі не більше 1930 грн.

При цьому нецільова благодійна допомога має відповідати критеріям:

• надається без умов та напрямків витрачання (пп. 170.7.1 ПКУ);

• має разовий характер та надається окремим працівникам за певних обставин (у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (п. 3.31 Інструкції № 5).

Підставою для надання одноразової матеріальної допомоги є:

• заява фізособи про надання допомоги із зазначенням підстави;

• наказ керівника по підприємству щодо надання матеріальної допомоги.

Якщо сума нецільової допомоги перевищує граничний розмір, сума перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інші доходи і підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 % та військовим збором – 1,5 % на загальних підставах.

Якщо допомога надається у негрошовій формі, то для визначення бази для утримання ПДФО застосовують натуральний коефіцієнт. У 2016 році він становить 1,2195. Військовий збір утримується із суми перевищення без збільшення на коефіцієнт.

Благодійник – юридична особа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності.

Так, зокрема, сума нецільової благодійної допомоги, що надається протягом звітного 2016 року сукупно у розмірі, що не перевищує1930 грн, відображається у формі № 1ДФ з ознакою доходу "169", а сума перевищення – з ознакою доходу "127" (див. лист ГУ ДФС у м. Києві від 25.02.2016 № 4186/10/26-15-12-04-12).

Водночас на вимогу пп. 170.7.3 ПКУ набувач допомоги в разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника – фізичної чи юридичної особи зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний неоподатковуваний розмір.

Щодо нарахування ЄСВ, то відповідно до ст. 7 Закону № 2464 та Переліку № 1170 нецільова матеріальна допомога не входить до фонду оплати праці, а, отже, ЄСВ нараховувати не потрібно.

1. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон № 2464Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

3. Перелік № 1170 – Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою Кабміну від 22.12.2010 р. № 1170.

4. Інструкція № 5 – Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua