Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Бюджетний кодекс – 2017: від підтримки місцевих бюджетів до розподілу субвенцій
Роман Карп'юк, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Документ:

Кому читати:

розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів

Що сталося:

переглянули порядок складання та виконання бюджетів, а також орієнтири державної підтримки

Набирає чинності:

з 1 січня 2017 року

Естафету новорічних змін підхопив і Бюджетний кодекс. Новації у ньому передусім пов'язані із забезпеченням виконання Держбюджету на 2017 рік. Докладніше ці зміни розглянемо далі.

Міжбюджетні відносини

У частині міжбюджетних відносин оновлений БКУ передбачає, зокрема:

• спрямування освітньої субвенції на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у певних типах навчальних закладів (ст. 1032 БКУ);

Типи таких закладів доповнено професійно-технічними навчальними закладами державної та комунальної власності в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти.

• спрямування медичної субвенції на видатки місцевих бюджетів для оплати поточних видатків, крім видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв (ст. 1034 БКУ);

• здійснення видатків на професійно-технічну освіту з бюджетів міст обласного значення – обласних центрів (на оплату послуг з підготовки кваліфікованих робітників на умовах регіонального замовлення у професійно-технічних та інших навчальних закладах державної та/або комунальної власності, які розташовані на території зазначених міст) (ст. 89 БКУ);

• продовження на 2017 рік можливості утримання з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення: дошкільної освіти; сільських, селищних і міських палаців та будинків культури, клубів, центрів дозвілля, інших клубних закладів і бібліотек (п. 20 розд. VI БКУ).

Підтримка сільгоспвиробників

Коментовані зміни до БКУ також передбачають, що у 2017 – 2021 роках щорічний обсяг коштів Держбюджету, які спрямовуються на державну підтримку сільськогосподарських товаровиробників, становить не менш як 1 % випуску продукції в сільському господарстві.

При цьому 20 % такої підтримки використовується сільськогосподарськими товаровиробниками для закупівлі у вітчизняних виробників сільськогосподарської техніки й обладнання (2017 рік – 10 %, 2018 рік – 15 %).

Розподіл надходжень акцизного податку від реалізації пального

Відповідно до вищевказаних новацій, БКУ передбачено, що у 2017 році, як виняток, 13,44 % акцизного податку з виробленого в Україні пального та 13,44 % акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального, але не менше обсягу нарахувань у 2016 році цього податку, у порядку, визначеному Кабміном, зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування автоматично:

1) у першому півріччі 2017 року – пропорційно до частки нарахувань за даними декларацій сум акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі пального за 2016 рік на відповідній території у загальному обсязі таких нарахувань за 2016 рік в цілому по Україні;

2) у другому півріччі 2017 року – пропорційно до обсягу реалізованого суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі пального на відповідній території за перше півріччя 2017 року в загальному обсязі такого реалізованого пального в цілому по Україні за перше півріччя 2017 року.

Окремі питання бюджетів населених пунктів Донецької та Луганської областей

Крім згаданих змін, БКУ установлює, зокрема, таке:

• органи Казначейства здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до місцевих бюджетів населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, перелік яких затверджено Кабміном, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим відповідно з Донецькою та Луганською обласними військово-цивільними адміністраціями;

• починаючи з 1 січня 2017 року залишки коштів місцевих бюджетів таких населених пунктів, що обліковуються станом на кожну звітну дату на рахунках в органах Казначейства, зараховуються до спеціального фонду відповідних обласних бюджетів Донецької та Луганської областей.

При цьому залишки коштів перераховуються органами Казначейства щомісяця (до 10 числа місяця, наступного за звітним), відображаються ними у бухгалтерському обліку та звітності про виконання місцевих бюджетів за класифікацією фінансування бюджету та спрямовуються на об'єкти і заходи, що формуються з урахуванням положень абз. 2 та 4 п. 24 розд. VI БКУ).

Також про інші законодавчі новації можна дізнатися із матеріалів видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН (№ 01-02 за 2017 рік):

Новорічне дежавю: податок на прибуток і трансфертне ціноутворення;

Новорічне дежавю: ПДВ;

Новорічне дежавю: акцизний податок;

Новорічне дежавю: ПДФО;

Новорічне дежавю: інші податки і збори;

Закон про Держбюджет на 2017 рік: основні показники;

Реформа оплати праці: в новий рік – за новими правилами.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua