Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Новорічне дежавю: акцизний податок
Роман Карп'юк, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Як відомо, з 1 січня 2017 року запрацювало чимало змін до ПКУ, унесених, зокрема, Законами № 1791 та № 1797. Серед них є й такі, що суттєво зачіпають акцизний податок. Докладніше про ці новації розповімо в цьому матеріалі.

Паливний роздрібний акциз канув у Лету!

З 1 січня 2017 року роздрібний акцизний податок на пальне скасовано. На це, зокрема, вказують два очевидні факти.

По-перше, з переліку операцій, пов'язаних із роздрібною торгівлею підакцизними товарами, виключили фізичний відпуск з АЗС пального, за категоріями, що перелічені в пп. 215.3.4 ПКУ. Раніше така норма містилась в абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ.

По-друге, прибрали відповідну ставку роздрібного акцизу з пп. 215.3.10 ПКУ (раніше вона становила – 0,042 євро за кожний літр реалізованого пального).

Крім того, заплановано скасувати й роздрібний акциз на тютюнові вироби. Принаймні такі передумови вже закладено в Законі № 1791.

Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо скасування акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, передбачивши для забезпечення збалансованості місцевих бюджетів відповідне збільшення ставок акцизного податку на тютюнові вироби в абсолютних значеннях <...>.

(п. 6 розд. ІІ Закону № 1791)

Ставки акцизу зросли

Ставки акцизного податку підвищили майже на всі алкогольні напої та тютюнові вироби, а також деякі види пального.

Незмінною залишилася ставка акцизу на натуральні виноградні вина – 0,01 грн/л.

Проте на деяку алкогольну продукцію акциз все ж зменшили, зокрема:

• на зброджені напої, одержані виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних і фруктово-ягідних соків, з умістом спирту не більш як 8,5 об. % (без додавання спирту) (коди 2206 00 39 00, 2206 00 59 00, 2206 00 89 00 УКТ ЗЕД), ставку встановлено на рівні 1,06 грн/л (раніше акциз на таку продукцію коливався залежно від рівня спирту – 105,80 грн за 1 л 100-відсоткового спирту);

• на слабоалкогольні напої (код 2208 УКТ ЗЕД) – на рівні 126,96 грн за 1 л 100-відсоткового спирту (раніше ставка коливалася з розрахунку 211,59 грн за 1 л 100-відсоткового спирту).

Зміни щодо ставок акцизного податку на алкогольні напої, які підлягають маркуванню акцизними марками, набирають чинності з першого числа третього місяця з дня набрання чинності Законом № 1791, тобто з 1 березня 2017 року.

На тютюнові вироби зростання акцизу відбулося фактично лише в частині специфічних ставок, натомість адвалорні залишились незмінними – на рівні 12 %. При цьому мінімальне акцизне податкове зобов'язання зросло з 425,75 грн до 596,05 грн за 1000 шт.

Також зросли ставки й для пального – у середньому на 24 %. При цьому акцизні ставки для авіаційного бензину, палива для реактивних двигунів, гасу, метилового спирту та скрапленого природного газу залишилися незмінними.

Важкі дистиляти звели в одну категорію зі ставкою акцизу в 139,50 євро за 1000 л (раніше такі дистиляти розмежовували, а ставка коливалася від 95 до 125,50 євро за 1000 л).

Тютюнову сировину звільнено від оподаткування

Також з 1 січня 2017 року відповідно до Закону № 1797 звільнено від оподаткування, зокрема, такі операції:

• ввезення на митну територію України неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію ферментованої (переробленої) тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або її експорт;

• реалізація тютюнової сировини тютюново-ферментаційним заводам особами, які виробляють тютюнову сировину на митній території України;

• реалізація ферментованої (переробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами виробникам тютюнових виробів.

Цей перелік відтепер міститься в пп. 213.3.13 ПКУ.

Крім цього, норми ПКУ поповнилися санкціями за недотримання правил реалізації такої сировини.

У разі реалізації тютюнової сировини суб'єктам господарювання, які не є виробниками тютюнових виробів та/або тютюново-ферментаційними заводами, із суб'єктів, що здійснили таку реалізацію, справляється штраф у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої тютюнової сировини. Реалізована таким чином сировина підлягає конфіскації та знищенню.

(пп. 221.5 ПКУ)

Інші зміни

Серед інших новорічних акцизних новацій можна виокремити такі:

cкасовано обов'язкову реєстрацію платниками акцизного податку осіб, які реалізують пальне в ємностях до 2 літрів, крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ);

• до доходу ФОП-загальносистемників не включаються суми акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 177.3.1 ПКУ);

• для сплати акцизного податку виробникам тютюнових виробів відведено строк у п'ять робочих днів після отримання акцизних марок (з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації), однак не пізніше 31 грудня року, у якому отримано марки (абз. 2 пп. 222.1.2 ПКУ);

Порушення цих умов може стати підставою для невидачі марок за наступними заявками-розрахунками (до повної сплати акцизного податку та штрафної санкції).

• імпортерам підакцизних товарів (крім алкогольної продукції, спирту та тютюнових виробів) не потрібно подавати акцизну декларацію (пп. 223.2 ПКУ);

• установлено, що ставка й сума податку на акцизній марці імпортних алкогольних напоїв мають відповідати нормам, чинним на момент виробництва марки, інакше така продукція вважатиметься немаркованою (пп. 226.9 ПКУ);

• установлено обов'язок складати акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, визначених ст. 229 ПКУ (абз. 2 пп. 231.1 ПКУ);

обов'язок установлення лічильників (витратомірів і рівнемірів) пального на акцизних складах, де здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, перенесено на 1 січня 2018 року (п. 12 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ);

• тимчасово, до кінця 2029 року включно, установлюється обмеження на місячний обсяг продажу акцизних марок підприємству – виробнику або імпортеру тютюнових виробів, які провадять таку діяльність понад рік, а обсяг придбання марок протягом поточного місяця не перевищує один мільйон штук. Розмір такого обмеження становить 115 % середньомісячного обсягу реалізації тютюнових виробів на митній території України за попередні три календарні місяці (п. 16 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).

Про інші законодавчі новації можна дізнатися з матеріалів видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН (№ 01-02 за 2017 рік):

"Новорічне дежавю: податок на прибуток і трансфертне ціноутворення";

"Новорічне дежавю: ПДВ";

"Новорічне дежавю: ПДФО";

"Новорічне дежавю: інші податки та збори";

"Закон про Держбюджет на 2017 рік: основні показники";

"Реформа оплати праці: в новий рік – за новими правилами";

"Бюджетний кодекс – 2017: від підтримки місцевих бюджетів до розподілу субвенцій".

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua