Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Новорічне дежавю: єдиний податок
Ірина Петрусенко, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Як відомо, з 1 січня 2017 року було внесено зміни до БКУ та ПКУ. Тож тому, як прийняті законодавчі акти позначаться на здійсненні господарської діяльності платниками єдиного податку у 2017 році, і присвячено цю статтю.

Зміни, про які йтиметься у цьому матеріалі, набирають чинності з 01.01.2017 р. Розглянемо докладніше, що змінилося, а що залишилось без змін у частині сплати єдиного податку.

Почнемо з того, що всі чотири групи, а також критерії перебування в них, залишаються у 2017 році незмінними.

Однак уточнено, що:

• не може бути платником єдиного податку першої – третьої груп будь-який платник податків, який на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку має податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пп. 291.5.8 ПКУ).

Тобто в разі подання заяви про перехід на спрощену систему оподаткування з дати держреєстрації для новоствореного суб'єкта господарювання наявність податкового боргу за будь-яким іншим податком стане перешкодою для отримання статусу платника єдиного податку;

• під час розрахунку загальної кількості найманих осіб у платника єдиного податку – фізичної особи з метою перевірки права перебування на спрощеній системі оподаткування не потрібно враховувати працівників, які призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період (пп. 291.4.1 ПКУ);

• не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, які провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 – 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції, а також крім електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (за умови, що дохід від реалізації такої енергії не перевищує 25 відсотків доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) такого суб'єкта господарювання) (пп. 291.51.2 ПКУ).

Ставки єдиного податку

Так, ставки єдиного податку для платників єдиного податку (п. 293.1 ПКУ):

першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

– третьої групи – у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Тобто з 01.01.2017 р. фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб – підприємців, які провадять господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць (п. 293.2 ПКУ):

• для першої групи платників єдиного податку – у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму (до 160 грн);

• для другої групи платників єдиного податку – у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (до 640 грн).

Разом з тим змінено ставки єдиного податку для четвертої групи:

– для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) розмір ставок податку з одного гектара встановлюватиметься на рівні 0,95;

– для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,57;

– для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 0,57;

– для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,19;

– для земель водного фонду ставка залишиться на рівні 2,43;

– для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту, – 6,33.

Також внесеними змінами привели у відповідність одна до одної вже існуючі норми ПКУ, а саме пункти 293.3 та 293.8 ПКУ.

Припинення діяльності

Так, відтепер відкориговано закінчення останнього податкового (звітного) періоду в разі припинення господарської діяльності, що передбачено у п. 294.6 ПКУ.

У разі державної реєстрації припинення юридичних осіб та державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, які є платниками єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним контролюючим органом отримано від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.

(п. 294.6 ПКУ)

Таким чином, відтепер це буде не період, у якому подано заяву про відмову від спрощеної системи у зв'язку з припиненням провадження госпдіяльності, а період, у якому орган ДФС отримає від держреєстратора повідомлення про проведення держреєстрації такого припинення.

У зв'язку з цим згідно з оновленим п. 295.8 ПКУ зобов'язання зі сплати єдиного податку нараховуватимуться такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано реєстрацію за рішенням контролюючого органу на підставі отриманого від держреєстратора повідомлення про проведення держреєстрації припинення підприємницької діяльності.

У разі припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності податкові зобов'язання зі сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано реєстрацію за рішенням контролюючого органу на підставі отриманого від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

У разі анулювання реєстрації платника єдиного податку за рішенням контролюючого органу податкові зобов'язання зі сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому проведено анулювання реєстрації.

(п. 295.8 ПКУ)

Тобто для ФОП – платників єдиного податку сплата єдиного податку закінчиться одразу після держреєстрації припинення їх підприємницької діяльності.

Подання звітності платниками єдиного податку першої та другої груп

Розширено перелік випадків, коли платники єдиного податку першої та другої груп повинні подавати звітність у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Так, в оновленому пп. 296.5.1 ПКУ передбачено, що в такі "квартальні" строки (протягом 40 календарних днів після закінчення звітного податкового кварталу) слід подавати декларацію в разі відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ.

Дивіденди

Підкоригували норму в ПКУ щодо оподаткування дивідендів під час їх виплати платниками єдиного податку. Відтепер уже на законодавчому рівні передбачено, що дивіденди, які виплачуються платниками єдиного податку третьої групи (юридичними особами), а також четвертої групи власникам корпоративних прав (засновникам таких платників єдиного податку), оподатковуються за правилами, встановленими розділами II та IV ПКУ. Така норма "перекочує" до нового п. 297.4 ПКУ.

Звертаємо увагу, що, як і було раніше, у юридичних осіб – платників єдиного податку сума авансових внесків з податку на прибуток вважається окремим грошовим зобов'язанням перед бюджетом, і сума таких авансових внесків не зменшує суму єдиного податку або інших податків до сплати у бюджет.

Продаж технічно складних побутових товарів з РРО

Разом з тим звертаємо увагу, що Законом № 1791 внесено зміни, що змушують ФОП – платників єдиного податку, які здійснюють торгівлю технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту* за готівку, здійснювати розрахунки з покупцями тільки за допомогою РРО.

* Термін "технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту" для цілей цього Закону вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про захист прав споживачів". Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 2 Закону про РРО).

Реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються:

1) при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку;

<...>

6) при продажу товарів (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) (наданні послуг) фізичними особами – підприємцями, які відносяться відповідно до Податкового кодексу України до груп платників єдиного податку, що не застосовують реєстратори розрахункових операцій;

<...>

8) при продажу товарів (крім підакцизних та технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) (наданні послуг) особами, які отримали пільговий торговий патент для продажу товарів (надання послуг) відповідно до Податкового кодексу України;

9) при здійсненні фізичними особами торгівлі продуктовими або промисловими товарами (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) за готівкові кошти на ринках;

10) при продажу у кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, якщо питома вага такої продукції становить понад 50 відсотків загального товарообігу за відсутності продажу алкогольних напоїв, підакцизних непродовольчих товарів та технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також при продажу жетонів та проїзних квитків у касах метрополітену;

<...>

(ст. 9 Закону про РРО)

Тож залишається сподіватися, що продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту через РРО, не застосовуватиметься з 1 січня 2017 року, а лише після визначення переліку таких товарів Кабміном. Наразі, крім повідомлення Мінфіну на сайті, інших офіційних роз'яснень з цього приводу немає.

Також про інші законодавчі новації можна дізнатися із матеріалів видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН (№ 01-02 за 2017 рік):

"Новорічне дежавю: податок на прибуток і трансфертне ціноутворення";

"Новорічне дежавю: ПДВ";

"Новорічне дежавю: акцизний податок";

"Новорічне дежавю: ПДФО";

"Новорічне дежавю: інші податки та збори";

"Закон про Держбюджет на 2017 рік: основні показники";

"Реформа оплати праці: в новий рік – за новими правилами";

"Бюджетний кодекс – 2017: від підтримки місцевих бюджетів до розподілу субвенцій".

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua