Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Нюанси нарахування та сплати ЄСВ у 2017 році: роз'яснюють податківці
Ірина Петрусенко, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Документ:

Кому читати:

ФОП на загальній системі оподаткування, ФОП – платникам єдиного податку та особам, які провадять незалежну професійну діяльність

Що сталося:

ДФСУ надала роз'яснення щодо нарахування та сплати ЄСВ ФОП, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність

Податківці в коментованому листі нагадали про набрання чинності з 1 січня 2017 року Законом № 1774. Цим Законом, зокрема, внесено зміни до Закону про ЄСВ щодо нарахування та сплати ЄСВ фізичними особами – підприємцями (далі – ФОП), у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Так, з 01.01.2017 р. ФОП – платники єдиного податку першої групи мають право сплачувати ЄСВ у сумі не менше за 0,5 мінімального страхового внеску із зарахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу, який обчислюється відповідно до ст. 24 Закону № 1058, пропорційно сплаченому ЄСВ.

Базою нарахування ЄСВ для платників, зазначених у пунктах 4 (крім підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. З 2017 року, якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов'язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно з нормами частини п'ятої ст. 8 Закону про ЄСВ єдиний соціальний внесок для всіх платників ЄСВ (крім пільгових категорій) встановлено в розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування ЄСВ.

Щодо сум ЄСВ, які необхідно буде сплатити у 2017 році

Автори листа нагадали, що Законом про Держбюджет-2017 визначено:

прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2017 рік:

• з 1 січня 2017 року – 1600 грн;

• з 1 травня 2017 року – 1684 грн;

• з 1 грудня 2017 року – 1762 грн;

мінімальну заробітну плату з 1 січня 2017 року – 3200 грн.

Враховуючи розмір ЄСВ (22 відсотки) та норми Закону про Держбюджет-2017, максимальна величина бази нарахування ЄСВ для ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, на 2017 рік становитиме:

• з 1 січня 2017 року – 40000 грн (1600 х 25);

• з 1 травня 2017 року – 42100 грн (1684 х 25);

• з 1 грудня 2017 року – 44050 грн (1762 х 25).

Якщо сума доходу (прибутку) на місяць перевищує цю суму, то ЄСВ сплачується лише з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, яка встановлена законодавством. Тобто максимальна сума ЄСВ, яку необхідно сплатити ФОП та особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, за 2017 рік становитиме:

• з 1 січня 2017 року – 8800 грн (40000 х 22 %);

• з 1 травня 2017 року – 9262 грн (42100 х 22 %);

• з 1 грудня 2017 року – 9691 грн (44050 х 22 %).

Для ФОП, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб – підприємців, віднесених до першої групи платників єдиного податку, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Отже, мінімальна сума ЄСВ для таких осіб у 2017 році:

– з 1 січня – 704 грн (3200 х 22 %).

Для ФОП, віднесених до першої групи платників єдиного податку, визначених у пп. 1 п. 291.4 ПКУ, мінімальна сума ЄСВ у 2017 році:

– з 1 січня 2017 року – 352 грн (3200 х 0,5 х 22 %).

Водночас фахівці відомства наголосили, що страховий стаж таким особам зараховуватиметься пропорційно сплаченому ЄСВ.

Щодо звільнення від сплати ЄСВ

З 01.01.2017 р. ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування, та ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Ця норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Щодо термінів сплати ЄСВ

Терміни сплати ЄСВ для ФОП, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, у 2017 році залишаться незмінними, а саме: ФОП, які обрали:

– сплату єдиного податку, – до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ;

– загальну систему оподаткування, – до 10 лютого наступного року;

– а також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, – до 1 травня наступного року.

Щодо строків і порядку подання обов'язкової звітності

Строки і порядок подання Звіту з ЄСВ (додаток 5) залишилися незмінними.

Що стосується періоду, за який необхідно сплатити ЄСВ у разі припинення підприємницької діяльності, та подання Звіту із зазначенням типу форми "ліквідаційна", то ФОП позбавляється статусу підприємця з дати внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою, а отже і позбавляється статусу платника ЄСВ.

Таким чином, останнім періодом, за який необхідно сплатити ЄСВ, буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

У разі припинення діяльності ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми "ліквідаційна", де останнім звітним періодом буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Термін сплати зобов'язань, визначених ФОП або особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, у Звіті з позначкою "ліквідаційний" настає в день подання такого Звіту. Відповідно, ЄСВ необхідно сплатити до дати подання Звіту включно.

Крім цього, зняття з обліку ФОП, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, здійснюється органами ДФС на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, а осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, – за їхньою заявою, після проведення перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку.

У разі держреєстрації припинення підприємницької діяльності підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, така особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску в частині діяльності, яка здійснювалася нею як ФОП або особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Також про інші законодавчі новації можна дізнатися із матеріалів видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН (№ 01-02 за 2017 рік):

"Новорічне дежавю: податок на прибуток і трансфертне ціноутворення";

"Новорічне дежавю: ПДВ";

"Новорічне дежавю: акцизний податок";

"Новорічне дежавю: ПДФО";

"Новорічне дежавю: інші податки та збори";

"Закон про Держбюджет на 2017 рік: основні показники";

"Реформа оплати праці: в новий рік – за новими правилами";

"Бюджетний кодекс – 2017: від підтримки місцевих бюджетів до розподілу субвенцій".

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua