Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Чи слід проводити доплату декретних за місяцями
Олена Ткаченко, консультант з питань обліку та оподаткування

Співробітниця йде у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами з 03.01.2017 р. Страховий стаж за 12 місяців перед настанням страхового випадку – більше 6 місяців, фактична середньоденна заробітна плата в розрахунковому періоді (січень – грудень 2016 року) – 96,73 грн, тому допомога розраховується виходячи з мінімальної середньоденної зарплати у 2017 році – 105,12 грн (3200 грн / 30,44) і становить 13245,12 грн (105,12 x 126 дн.).

Чи потрібно порівнювати суму допомоги по вагітності та пологах за місяцями з мінімальною заробітною платою та проводити доплату до мінзарплати 3200 грн у місяцях, у яких допомога вийшла меншою?

Нагадаємо, що сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на час настання страхового випадку (абз. 3 п. 2 Порядку № 1266).

Також сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць незалежно від періоду роботи не повинна бути меншою, ніж розмір мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

Якщо розрахунок проводиться з розміру мінзарплати, середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається шляхом ділення мінімальної заробітної плати на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) (п. 5 Порядку № 1266).

Тому мінімальна середньоденна зарплата у 2017 році становить 105,12 грн (3200 грн / 30,44). Сума допомоги по вагітності та пологах виходячи з мінзарплати за 126 днів – 13245,12 грн (105,12 x 126 дн.).

Допомогу по вагітності та пологах нараховують у такому порядку:

• розраховують середньоденну зарплату виходячи з фактичних виплат, з яких сплачуються страхові внески;

• обчислюють суми середньоденної максимальної та мінімальної виплат;

• порівнюють суму фактичної денної виплати з мінімальною та максимальною середньоденними виплатами;

• якщо сума фактичної середньоденної виплати більша, ніж мінімальна середньоденна виплата, але не перевищує максимальної середньоденної виплати, ця сума множиться на кількість днів, що підлягають оплаті;

• якщо ж фактична денна виплата перевищує максимальну величину, то розмір допомоги розраховують виходячи з максимального розміру.

Такий алгоритм пропонується і в п. 8 розд. III Прикладів № 1022, і в листі Мінсоцполітики від 07.04.2016 р. № 101/18/99-16.

Якщо допомога розраховується виходячи з розміру мінзарплати на місяць, його не потрібно коригувати в кожному місяці окремо, оскільки розрахунок вже здійснено з розміру мінімальної заробітної плати.

У цьому випадку декретні становитимуть:

– січень 2017 / 105,12 грн х 29 к. дн. = 3048,48 грн;

– лютий 2017 / 105,12 грн х 28 к. дн. = 2943,36 грн;

– березень 2017 / 105,12 грн х 31 к. дн. = 3258,72 грн;

– квітень 2017 / 105,12 грн х 30 к. дн. = 3153,60 грн;

– травень 2017 / 105,12 грн х 8 к. дн. = 840,96 грн;

Разом сума декретних становитиме 13245,12 грн.

Оскільки період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами є невідпрацьованим часом, то доплату проводять тільки в місяцях, коли у працівниці є відпрацьовані дні (перший і останній місяці відпустки) пропорційно відпрацьованому часу.

Наприклад, якщо у травні 2017 року за відпрацьований час після виходу з декрету нарахована зарплата буде меншою 2560,00 грн (3200 грн / 20 р. дн. х 16 р. дн. (кількість р. дн. з 9 травня)), то необхідно буде нарахувати доплату.

Що стосується січня, то оскільки 1, 2 січня – вихідні, зарплата і доплата за них не нараховуються.

Водночас зверніть увагу, що, якщо після розподілу за місяцями суми допомоги по вагітності та пологах така сума за повний місяць становитиме менше, ніж мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується зазначена сума, і ставки ЄСВ у розмірі 22 %. Тобто ЄСВ у такому разі розраховують із розміру мінзарплати.

1. Порядок № 1266 – Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабміну від 26.09.2001 р. № 1266.

2. Приклади № 1022 – Приклади обчислення середньої заробітної плати (доходу) за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджені наказом Мінсоцполітики від 21.10.2015 р. № 1022.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua