Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Оплата послуг таксі, або Гроші на вітер
Наталія Салова, Податковий консультант, сертифікований аудитор, IAB, САР

Ми всі пам'ятаємо загальновідому фразу: "Наши люди в булочную на такси не ездят!". Проте зручність таксі ніхто не заперечує. Але коли мова заходить про необхідність відшкодування підзвітній особі згідно з авансовим звітом готівкових коштів, витрачених на оплату послуг таксі, у бухгалтера виникає безліч запитань. І найголовніше з них: який саме документ відповідно до вимог чинного законодавства підтверджує факт витрачання готівки в цьому разі? Тож у цій статті спробуємо разом знайти відповідь.

Розрахунковий документ

Згідно з п. 1 ст. 3 Закону про РРО суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі під час надання послуг у сфері послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму надання послуги через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Розрахунковий документ – документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт надання послуг, надрукований у випадках, передбачених Законом про РРО, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну (п. 1.2 Положення № 637).

Сідаємо у таксі

Під час посадки пасажира в автомобіль водій таксі зобов'язаний включити лічильник таксометра. І саме тут починається законодавче непорозуміння. Існує два визначення, що таке таксометр та для чого він потрібен.

Таксометр – прилад, призначений для інформування пасажирів про вартість поїздки та реєстрації параметрів роботи автомобіля-таксі, визначених законодавством (ст. 1 Закону про транспорт).

Електронний таксометр – реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО), який додатково забезпечує попереднє програмування тарифів за проїзд та облік вартості наданих послуг з перевезень пасажирів (ст. 2 Закону про РРО).

Отже, право перевозити пасажирів мають таксі, які обладнані таксометрами. Але за визначенням в одному законі таксометри – це не РРО, за визначенням в іншому – РРО. Розглянемо варіант, коли таксі обладнано таксометром, який не є РРО.

Варіант 1: чек

Згідно з п. 1.2 Інструкції № 320 власник автомобіля, який бажає займатися перевезенням пасажирів, повинен мати автомобіль, обладнаний відповідно до Правил № 176, а також мати бланки чеків та змінних звітів встановленого зразка. Відповідно до п. 2.5 Інструкції № 320 водій зобов'язаний виписати чек оплати за проїзд в таксі за формою, наведеною в додатку 1 (Рис. 1).

Рис. 1

Зазначений чек прирівнюється до документів суворої звітності та видається водієм кожному пасажиру під час розрахунку за транспортну послугу. Чек виписується у двох примірниках під копіювальний папір: перший примірник видається пасажирові, а другий – залишається у водія. Бланки чеків мають бути зброшурованими у вигляді чекової книжки із зазначенням серії та номера чека за порядком і виконаними друкарським способом.

До чека водій вносить реєстраційний номер таксометра, заводський номер таксометра, державний номер автомобіля, ідентифікаційний номер власника, назву підприємства чи прізвище власника у графі "Перевізник", тарифи, вартість проїзду за таксометром, дату та час на момент закінчення проїзду (п. 3.1 Інструкції № 320).

Здається, все зрозуміло: віддаємо гроші, а натомість отримуємо чек.

Варіант 2: фіскальний чек

Відповідно до Постанови № 189 електронні таксометри були впроваджені для легкових таксі в обласних центрах, м. Київ, містах обласного значення, районних центрах з IV кварталу 1998 р., в інших населених пунктах – з I кварталу 1999 року.

На сьогодні є чинним Рішення № 3, відповідно до п. 13 якого в режимі реєстрації таксометр має забезпечувати можливість: друкування чеків встановленої форми, які додатково містять державний реєстраційний номер транспортного засобу, тариф (тарифи) за послуги та код водія. Таксометр має забезпечувати автоматичне друкування чека після переключення таксометра з робочої позиції "ЗАЙНЯТО" в робочу позицію "ВІЛЬНО".

Інструкцію № 320 прийнято у 1998 році, вона жодного разу (!) не зазнавала змін і відповідно до неї наразі слід надавати покупцю послуг таксі виписаний вручну чек.

Позиція податківців

Останній раз чітку позицію податківців стосовно розрахунків за послуги таксі було викладено в листі Міндоходів від 23.12.2013 р. № 18006/6/99-99-22-01-03-15, в якому з посиланням на чинну на той момент редакцію п. 296.10 НКУ та на ст. ст. 9 і 10 Закону про РРО було зроблено такий висновок: усі суб'єкти господарювання, за винятком платників єдиного податку, повинні використовувати РРО (але не електронні таксометри!) під час розрахунків за послуги таксі.

З 2013 року офіційних роз'яснень ДФСУ з приводу надання розрахункових документів під час розрахунків за послуги таксі не було. З 2013 року редакція п. 296.10 ПКУ змінювалась декілька разів. На дату написання цієї статті п. 296.10 ПКУ передбачає обов'язкове застосування РРО платниками єдиного податку в разі перевищення у календарному році обсягу доходу понад 1 млн. грн.

Тобто, на думку автора, у разі якщо платник єдиного податку не перевищив 1 млн. грн доходу, то під час надання послуг таксі він може не використовувати РРО, а значить і надати фіскальний чек як розрахунковий документ не може. А отже, має надати чек, складений вручну.

Якщо ж платник єдиного податку перевищив обсяг доходу в 1 млн. грн, він зобов'язаний використовувати РРО та надавати фіскальний чек під час розрахунків.

Водночас, на думку податківців, суб'єкти господарювання, які перебувають на загальній системі оподаткування, у машинах-таксі під час розрахунків з пасажирами готівкою повинні застосовувати належним чином зареєстровані РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій (див. роз'яснення з розділу 109.02 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ).

Резюме статті

1. На сьогодні одночасно є чинними два нормативні документи. Згідно з Інструкцією № 320 пасажирам в обов'язковому порядку видаються чеки, заповнені вручну. Відповідно до Рішення № 3 – чеки, роздруковані таксометром, який одночасно є РРО.

2. Єдинники, які не досягли 1 млн. грн доходу, мають право не реєструвати РРО, а використовувати таксометри виключно для інформації пасажира про вартість перевезення та відстань. Підтвердним документом у такому разі буде чек оплати на проїзд таксі.

3. Для платників – фізичних осіб на загальній системі існує потреба реєструвати РРО та надавати під час розрахунків за послуги таксі фіскальний чек.

4. Фактично до авансових звітів додаються на підтвердження проїзду в таксі будь-які документи: квитанції за формою ПО-Д2, нефіскальні чеки, товарні чеки, квитанції тощо. А бухгалтеру потрібно, дотримуючись вимог законодавства, визначати відшкодовані кошти за переліченими вище документами додатковим благом працівника.

1. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон про РРОЗакон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

3. Закон про транспортЗакон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 р. № 2344-III.

4. Положення № 637 – Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Нацбанку від 15.12.2004 р. № 637.

5. Наказ № 547наказ Мінфіну "Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій" від 14.06.2016 р. № 547.

6. Постанова № 189постанова Кабінету Міністрів України "Про уточнення термінів впровадження електронних засобів контролю" від 18.02.98 р. № 189.

7. Інструкція № 320 – Інструкція про застосування електронних таксометрів, які внесені до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, при розрахунках за послуги таксі та видачі пасажирам чеків, затверджена наказом Мінтрансу від 13.08.98 р. № 320.

8. Правила № 176 – Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджені постановою Кабміну від 18.02.97 р. № 176.

9. Рішення № 3рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом "Щодо затвердження технічних вимог до електронних таксометрів" від 17.05.2004 р. № 3.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua