Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Як повернути сплачений до бюджету ПДФО з дивідендів
Ірина Петрусенко, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Приводом для написання цієї статті стало запитання, що надійшло до редакційної пошти видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН: "Підприємство виплатило фізичній особі дохід у вигляді дивідендів у першому кварталі 2017 року. ПДФО, утриманий з такого доходу, був сплачений до бюджету в установлені строки. Проте ставка ПДФО змінилася. Чи може підприємство тепер повернути собі сплачений до бюджету ПДФО та як це зробити? Як відобразити таку операцію у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ?"

Чи можна повернути

Підприємство (податковий агент) зможе повернути собі суму сплаченого до бюджету ПДФО тільки в результаті його перерахунку, тобто шляхом зменшення поточних платежів із ПДФО.

Так, податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів та утриманого податку за будь-який період і в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування (ст. 169 ПКУ).

Як бачимо, ПКУ не встановлює будь-яких обмежень щодо видів доходу. Тобто підприємство може зробити перерахунок, щоб уточнити суму доходу фізичної особи у вигляді дивідендів і суму ПДФО, сплачену із цього доходу.

Нагадаємо, що з набранням чинності Законом № 1989 запрацювало правило: дивіденди, які нараховані та виплачені платниками єдиного податку, нерезидентами й ІСІ, після 01.01.2017 р. оподатковуються ПДФО за ставкою 9 відсотків.

Докладніше читайте матеріал "Відтепер дивіденди за ставкою 9 відсотків: технічну помилку виправлено" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН (№ 18-19 за 2017 рік).

Таким чином, половина перерахованої до бюджету суми ПДФО (до набрання чинності Законом № 1989 ставка становила 18 відсотків) – це переплата ПДФО.

Надміру сплачені грошові зобов'язання – це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Податковий агент має право повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки ту суму надміру сплачених податків, яку було перераховано до бюджету понад суму грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначено ст. 43 ПКУ. Обов'язковою умовою для повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ПКУ).

Заява складається у довільній формі. У ній зазначають напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п. 43.4 ПКУ).

Також радимо в заяві описати обставини, що спричинили виникнення переплати. Крім того, після подання зазначеної заяви податковому агенту слід бути готовим подати на запит територіального органу ДФС копії документів, що підтверджують факт виникнення переплати. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти було зараховано (п. 43.6 ПКУ).

Отже, заяву про повернення ПДФО слід подати до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти було зараховано (п. 4 Порядку № 1146).

Тож податковий агент має право на підставі поданої заяви повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки ту суму надміру сплаченого ПДФО, яка була перерахована до бюджету понад суму грошових зобов'язань, граничний строк сплати якої настав на таку дату. При цьому, у разі наявності переплати, податковий агент має право не сплачувати ПДФО в межах такої переплати.*

* Див. роз'яснення з розділу 103.07 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ.

Крім того, на думку видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, податковий агент має повернути фізичній особі – отримувачу дивідендів додаткову суму дивідендів у зв'язку зі зміною правил оподаткування. Тобто необхідно, зокрема, в квітні 2017 року, здійснити відповідний перерахунок. При цьому фізичній особі – отримувачу дивідендів повертають не зайво утриману суму ПДФО, а саме суму дивідендів. Водночас податковий агент суму переплати ПДФО повертає або на цю суму не сплачує ПДФО.

Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ

Нагадуємо, що останній день подання податкового розрахунку сум доходу за ф. № 1ДФ за I квартал 2017 року 10 травня 2017 року. Тобто у податкових агентів, які нарахували, виплатили дивіденди фізичним особам у І кварталі 2017 року та сплатили ПДФО за ставкою 18 відсотків, ще є час для відображення правильних даних у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ.

Тож підприємства, які ще не подавали податковий розрахунок за ф. № 1ДФ за І квартал 2017 р., у графах 3а "Сума нарахованого доходу", 3 "Сума виплаченого доходу" та графі 4 "Сума перерахованого податку" форми № 1ДФ відображають фактичні дані про нарахований виплачений дохід, перерахований ПДФО (виходячи із ставки 18 відсотків).

При цьому у графі 4а "Сума утриманого податку" у податкового розрахунку за ф. № 1ДФ відображають правильну суму ПДФО (розраховану за ставкою 9 відсотків).

Ті підприємства, які вже подали податковий розрахунок за ф. № 1ДФ за І квартал 2017 року, мають право подати звітну нову* форму № 1ДФ, із відповідними виправленнями (рядок із дивідендами, оподаткованими за ставкою 18 відсотків, на видалення; рядок із дивідендами, оподаткованими за ставкою 9 відсотків, на додання).

* У разі подання податкового розрахунку за ф. № 1ДФ за І квартал з позначкою "Звітний новий" до граничної дати звітування (10 травня 2017 року) жодні штрафні санкції не застосовуються.

Якщо ж не внести виправлення до закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за ф. № 1ДФ, то потрібно буде подавати уточнюючу форму № 1ДФ для відображення правильної інформації, а це вже тягне за собою штраф у розмірі 510 грн за кожне таке виправлення.

Новий сервіс REPORT на супервигідних умовах допоможе платникам податків формувати звітність згідно з актуальними вимогами ДФСУ, накладати цифровий підпис і відправляти таку звітність у будь-який час по Інтернету.

Резюме статті

Підсумуємо: підприємство – податковий агент повинно доплатити фізичним особам, які отримали дивіденди у І кварталі 2017 року, додаткову суму дивідендів, яку такі фізособи недоотримали у зв'язку із застосуванням ставки ПДФО 18 відсотків. А переплату ПДФО такий податковий агент вправі врахувати у майбутньому, сплативши до бюджету меншу суму (зменшену на суму переплати) ПДФО.

1. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон № 1989Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 23.03.2017 р. № 1989-VIII.

3. Порядок № 1146 – Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Мінфіну від 15.12.2015 р. № 1146.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua