Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Повернення передоплати ФОП: чи відображати в ф. № 1ДФ
Ірина Петрусенко, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

У процесі виконання договірних зобов'язань виникають ситуації, коли покупець повертає постачальнику попередню оплату, наприклад, підприємство заплатило аванс фізичній особі – підприємцю (далі – ФОП) за надання послуг, проте послуги надано не було і кошти ФОП повернув. Тож у цій статті розглянемо, чи потрібно підприємству відображати таку операцію в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ.

Порядок дій податкового агента (суб'єкта господарювання) щодо відображення повернення передоплати ФОП в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ залежатиме від того, коли саме було здійснено повернення: до відображення виплати коштів ФОП у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ чи вже після цього. Інакше кажучи, чи відбулися надходження попередньої оплати до підприємства від ФОП і повернення таких коштів ФОП в одному чи в різних кварталах.

Попередню оплату ФОП повернули після подання ф. № 1ДФ

Нагадаємо, що у разі нарахування (виплати) доходів податковий агент повинен відобразити в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ такі виплачені доходи на користь всіх платників податків, у тому числі виплачені на користь самозайнятих осіб (ФОП та осіб, що проводять незалежну професійну діяльність).

Доходи, виплачені на користь ФОП, відображаються у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ з ознакою доходу "157".

Тож якщо підприємство отримало виплачений аванс після відображення такої суми в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ, то потрібно проводити коригування. При цьому якщо строк подання податкового розрахунку ще не закінчився, то коригування проводять у звітному новому податковому розрахунку (п. 4.2 Порядку № 4).

Якщо ж термін подання такого розрахунку вже закінчився, то коригування проводять в уточнюючому податковому розрахунку.

Тобто у разі повернення ФОП суми попередньої оплати при розірванні договору, яка була відображена суб'єктом господарювання у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ за будь-який попередній звітний період (квартал), суб'єкт господарювання зазначає таку суму повернення з від'ємним значенням у складі податкового розрахунку за ф. № 1ДФ за будь-який наступний податковий період, протягом якого відбулося таке повернення коштів.

Подання уточнюючого розрахунку за ф. № 1ДФ у такому випадку не призведе до накладення штрафу, адже такі "помилки" не призводять до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань та/або до зміни платника податку (п. 119.2 ПКУ).

Попередню оплату ФОП повернули в тому ж кварталі

У разі коли ФОП повертає аванс ще до того, як суб'єкт господарювання відобразив таку виплату в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ, податковий агент (суб'єкт господарювання) взагалі не відображає таку виплату ФОП у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ.

Надійний сервіс для підготовки та подання звітності REPORT від ЛІГА:ЗАКОН – без встановлення й оновлень, з актуальними формами та підказками. Допомагає просто й швидко формувати та подавати звіти, реєструвати податкові накладні. Персональний консультант допоможе працювати в сервісі. Діє одна ліцензія для п’яти підприємств, працює 24/7.

1. ЦКУЦивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

2. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

3. Порядок № 4 – Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua