Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№13-14
Март 2022
Тема номера:
"Гаряча лінія" на тлі війни: ви запитали - ми відповіли
От редактора:

Шановні читачі!
Триває жорстока війна, проте український бізнес намагається не лише працювати – він іще й активно допомагає ЗСУ, теробороні та нашим людям. Тому було прийнято низку законів і НПА для спрощення роботи бізнесу під час воєнного стану.
Ми намагаємось оперативно і вчасно висвіт...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
Держдивіденди за 2021 рік: хто скільки cплатить до бюджету

постанова Кабміну "Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави" від 08.03.2022 р. № 230  

Пальне в умовах воєнного стану: декларування, фіксація передання для ЗСУ та втрати

роз'яснення ДПСУ від 11.03.2022 р., роз'яснення ДПСУ від 11.03.2022 р., роз'яснення з категорії 114.07 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua), роз'яснення з категорії 114.10 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua), роз'яснення з категорії 114.10 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)

Банківська фінзвітність в умовах воєнного стану: особливий порядок від НБУ

постанова Правління Нацбанку "Про складання та подання фінансової звітності в період запровадження воєнного стану" від 07.03.2022 р. № 41 

Оплата праці бюджетників на час простою: пропозиції на період воєнного стану

постанова Кабміну "Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану" від 07.03.2022 р. № 221 

Обслуговування бюджету в режимі воєнного стану: прибрано зайві формальності

постанова Кабміну "Деякі питання затвердження фінансових документів та казначейського обслуговування в умовах воєнного стану" від 13.03.2022 р. № 267  

Як учинятимуть нотаріальні дії в умовах воєнного стану

постанова Кабміну "Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164" від 06.03.2022 р. № 209 

На що можна витратити заарештовані кошти: розпорядження Кабміну

розпорядження Кабміну "Про забезпечення здійснення розрахунків підприємств, установ, організацій в умовах воєнного стану" від 11.03.2022 р. № 212-р  

У прибутковій декларації з'явилися МПЗ-оновлення

Зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затверджені наказом Мінфіну від 10.02.2022 р. № 58

Тема номера
Передання транспортних засобів для потреб ЗСУ: проблеми оформлення

Акти приймання-передання транспортних засобів відповідно до Положення № 1921 містять ряд недоліків, як-то відсутність дати складання, підпису та печатки воєнкома, а також проводиться за відсутності часткового наряду та без урахування лімітів. Куди звертатися? Чи впливають такі недоліки на процес повернення / відшкодування вартості такого майна?

Орендна плата за земельну ділянку під час воєнного стану

ФОП – платник єдиного податку групи 2 орендує земельну ділянку. Нині діяльність не ведеться у зв'язку з відсутністю товарів для продажу. Орендна плата становить 2100 грн на місяць, але коштів для її оплати немає. Чи можна на період воєнного стану припинити сплату орендної плати?

Експортна продукція не доїхала до митниці: чи є відповідальність постачальника

Підприємство 23.02.2022 відвантажило на експорт продукцію на умовах франко-склад продавця. Машина не доїхала до митниці. Ми здійснили нарахування заборгованості нерезидента. Як уникнути проблем із валютним контролем? Чи повинні підприємство або покупець отримати довідку про форс-мажор?

Облік простою ОЗ під час війни: наслідки для підприємства

На тлі військової агресії РФ проти України, а також введення воєнного стану у країні багатьом підприємствам доводиться перебудовувати свої бізнес-процеси та вживати оперативних заходів. Як наслідок, відбувається скорочення обсягів виробництва або ж узагалі припинення виробництва й реалізації продукції, а заразом знижується інтенсивність використання основних засобів. Що робити з об'єктами ОЗ в такому разі та як правильно обліковувати вимушений простій цих об'єктів? Про це й не тільки читайте у статті.

Чи може підприємство сплатити за придбання для потреб населення/волонтерів ліків за кордоном валютою

Чи може підприємство сплатити за придбання для потреб населення / волонтерів ліків за кордоном валютою?

Прямі благодійні закупки: нюанси оформлення

Як підприємству оформити прямі закупки продуктів, госптоварів і ліків для передання дитячим будинкам, теробороні та ін.?

ЗЕД в умовах воєнного стану

Підкажіть, будь ласка, чи можна нині сплатити за постачання товару ЗЕД в іноземній валюті? Чи є обмеження на придбання товару?

Зерно на відповідальному зберіганні знищено в результаті бойових дій: чи будуть санкції для зберігача?

Приводом до написання даної публікації став запит нашого читача такого змісту:

"Прошу надати роз'яснення щодо такого запитання. Укладено договір надання послуг відповідального зберігання зерна, відповідно до умов якого в разі втрати або нестачі зерна збитки відшкодовує зберігач. Водночас є пункт щодо форс-мажору (сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань, якщо воно виникло внаслідок дії форс-мажорних обставин).

Запитання: чи нестиме зберігач відповідальність у випадку знищення зерна під час воєнного стану (скажімо, склад було знищено під час бойових дій)?".

Видача працівнику трудової книжки

Чи можна вважати звільненим працівника, якому видали трудову книжку, якщо запис про звільнення в трудовій книжці відсутній?

Відсутність працівника на роботі під час воєнного стану: чи визнаватимуть прогул?

Чи можна під час воєнного стану звільнити працівника за прогул? Якщо ні, то чи можна оформлювати простій без збереження заробітної плати? У нас відсутні бойові дії.

Неможливість виходу працівника на роботу в зоні бойових дій: дії роботодавця

Працюю вчителем у школі, розташованій за межами міста, де я проживаю. Місто окуповане, доїздити до роботи ризиковано. Директор школи пропонує виходити на роботу (хоча на цей час шкільні канікули) або написати заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати. Наскільки це правомірно?

Читать всю статью...
Працівники відсутні на роботі: як це оформити

Як бути, якщо більшість працівників залишили домівки, не мають можливості й бажання виходити на роботу.

Також є мобілізовані працівники, але підтвердні документи про мобілізацію вони не надали. Як провести з ними розрахунок із заробітної плати?

Декретні для ФОП, який виїхав з України

Чи можу я розраховувати на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, якщо я ФОП і наразі покинула Україну?

Цільова допомога від нерезидента: тонкощі обліку

Нерезидент (юрособа) має намір перерахувати резиденту (юрособі) – виробнику хліба грошову суму для того, щоб виробник постачав хліб до певної бюджетної організації на території України. Яким чином це оформити і який порядок оподаткування?

Скорочення діяльності підприємства: чи є підстави для скорочення робочого часу

У зв'язку з уведенням воєнного стану та скороченням діяльності на підприємстві не потрібні декілька працівників. Чи можна скоротити тривалість робочого часу певній кількості працівників підприємства? Вони отримають значно меншу ЗП.

Підприємець стає волонтером: реєстрація та особливості

Нині, поки триває війна, деякі підприємці змушені були стати біженцями, інші перемістити свою діяльність у безпечніші місця нашої країни, а ось певна частина вирішила надавати допомогу ЗСУ в статусі волонтера. Ця "зміна професії" передбачає деякі нюанси, про які ми й поговоримо.

Аналитическая палитра
"Оборонна" податкова реформа: єдиний податок

Серед новацій податкового "фронту" чи не найгучнішою є реформа спрощеної системи оподаткування, а точніше, запровадження пільгового податкового спецрежиму для єдинників – 2 % від доходу. Про це й не тільки читайте далі.

"Оборонна" податкова реформа: ЄСВ

Із 17 березня 2022 року набув чинності Закон № 2120, яким унесено зміни до Закону про ЄСВ. Зміни зумовлено запровадженням воєнного стану у зв'язку з агресією рф. Далі проаналізуємо, що саме потрібно врахувати страхувальникам (як юридичним, так і фізичним особам) у світлі останніх новацій.

Дозвільні процедури на період воєнного часу: оновлення від Кабміну

Війна війною, а бізнес має працювати. На щастя, влада це розуміє і йде назустріч. Свідченням цього є свіжа Постанова № 314, якою Кабмін оптимізував окремі дозвільні процедури на період воєнного часу. Про це й поговоримо далі.

"Оборонна" податкова реформа: податкові перевірки й інші питання адміністрування

Запровадження військового стану та поточні реалії вимагають від законодавця оперативного реагування у частині вдосконалення правового регулювання в різних сферах життя. Однією з пріоритетних сфер є податкова, якій присвячено Закон № 2120. Нині стисло розглянемо, що підготували для нас народні обранці у частині загального адміністрування податків та зборів.

"Оборонна" податкова реформа: ПДВ і РРО

Воєнний стан змушує вносити зміни до податкового законодавства, аби підтримати бізнес і щоб наша економіка таки працювала. Тож поговоримо про те, що привніс до ПКУ Закон № 2120, який набув чинності 17.03.2022, щодо ПДВ та РРО/ПРРО.

"Оборонна" податкова реформа: акциз та ліцензії

Продовжуючи тему щодо положень Закону № 2120, пропонуємо розглянути новації у царині акцизу та ліцензій.

Спрашивали? Отвечаем
Перехід із загальної системи на "особливу" спрощену: що робити з первинкою та ПДВ?

Цікавить питання стосовно перехідного періоду, а саме: яким чином оформляти акти, видаткові накладні платнику податків, який перебував на загальній системі і був платником ПДВ, мав підписані договори з покупцями, від яких за цими договорами часткову попередню оплату отримав до 01.04.2022, а доплату вже після 01.04.2022, перебуваючи на єдиному податку в розмірі 2 % без ПДВ? Скажімо, продаємо випаровувач вартістю 600000 грн, у т. ч. ПДВ – 100000 грн, 15.01.2022 отримали передоплату 70 % – 420000 грн, у т. ч. ПДВ – 70000 грн. Видаткову має бути оформлено на суму 600000 грн, але вже без ПДВ? Що робити із сумою ПДВ, яка залишиться обліковуватись на рахунку 643? Не уявляю, як усе це потім звести до купи після воєнного стану й повернення на загальну систему з обліком податкових різниць з податку на прибуток.

Кошти заблоковані у збанкрутілому банку: що можна зробити?

Доброго дня! ТОВ, платник єдиного податку групи 3. Усі активи залишилися на рахунку в МР Банку, у зв'язку із чим не можемо виплатити заробітну плату, податки та продовжити роботу. Заявку на визнання нас кредиторами банку відправили. Та що ще можна зробити, аби отримати можливість користуватися власними коштами?

Податкова соціальна пільга для працівника, який має дітей

Працівник працює на умовах неповного робочого часу й отримує заробітну плату в розмірі 6500 грн, має двох дітей. Чи може він користуватися податковою соціальною пільгою за умови подання роботодавцю відповідної заяви?

Базовий рівень зарплати медиків в умовах війни: що врахувати

Доброго дня! Постановою Кабміну від 12.01.2022 р. № 2 установлено заробітну плату медикам, зокрема: не менш як 20000 грн – лікарям і не менш як 13500 грн – середньому медичному персоналу. Як бути зараз? Чи можна виплачувати менше і чи не буде це порушенням? Чи, скажімо, у разі простою цей рівень з/п не вдасться зберегти.

Імпорт товарів та послуги експортного перевезення: як розрахуватися зараз?

В останній редакції (від 19.03.2022) постанови Кабміну від 24.02.2022 р. № 153 додано в т. ч. послуги з перевезення (морський фрахт). Ці послуги дозволено сплачувати у прив'язці до імпорту товарів із переліку. Чи можна сплачувати заборгованість за раніше надані (до війни) послуги експортного перевезення?

Чи може єдинник 3-ї групи перейти на сплату 2 % від обороту

ФОП 3-ї групи, єдинник, без ПДВ; СТО в Київській області продовжує працювати мінімально під час воєнного стану. Чи можна цьому ФОПу перейти на ставку єдиного податку 2 %?

На орендованій земділянці бойові дії: чи сплачувати плату за землю

ФОП – платник єдиного податку групи 3 орендує земельну ділянку у селищної ради. На території цієї громади йдуть активні бойові дії. Чи може він не сплачувати орендну плату?

Бюджет
Облік простою ОЗ під час війни: наслідки для бюджетної установи

Продовжуючи тему, розпочату в публікації "Облік простою ОЗ під час війни: наслідки для підприємства", пропонуємо з'ясувати премудрості обліку простоїв основних засобів бюджетних установ.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua