розпорядження Кабміну "Деякі питання виплати дивідендів суб'єктами господарювання державного сектору економіки у 2022 році" від 25.03.2022 р. № 244-р
постанова Кабміну "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 і від 9 грудня 2020 р. № 1236" від 18.03.2022 р. № 311
роз'яснення ГУ ДПС у Львівській області від 23.03.2022 р.
постанова Кабміну "Про внесення змін до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 р. № 98" від 19.03.2022 р. № 321 та постанова Кабміну "Деякі питання відшкодування витрат на відрядження в межах України державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, в умовах воєнного стану" від 21.03.2022 р. № 345
лист Мінфіну від 18.03.2022 р. № 41020-06-5/6355
Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затверджений постановою Кабміну від 20.03.2022 р. № 331
постанова Правління Нацбанку "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18" від 04.04.2022 р. № 68
Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24.03.2022 р. № 2142-IX
наказ Мінфіну "Про затвердження форми Заяви про перехід юридичної особи на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або відмову від такого оподаткування та Порядку подання та розгляду такої Заяви" від 17.03.2022 р. № 99
Зміни, що вносяться до Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затверджені постановою Кабміну від 29.03.2022 р. № 381
постанова Кабміну "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548" від 06.03.2022 р. № 223
Постанова КМУ "Деякі питання функціонування правового режиму Дія Сіті у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні" від 29.03.2022 р. № 382
Підкажіть, будь ласка, як матеріально підтримати працівників: нарахувати додаткову заробітну плату, премію чи допомогу?
Як нараховувати заробітну плату працівнику, який знаходиться в теробороні й частково залучений до участі в територіальній обороні та має можливість виконувати обов'язки за трудовим договором? Який підтверджуючий документ повинен бути для нарахування середньої заробітної плати?
Керівника мобілізували. Чи може він продовжувати підписувати накази, доручення та звітність?
Чи може благодійна організація орендувати автомобілі для перевезення гуманітарних вантажів і використовувати кошти із цільових надходжень? Та чи повинна бути ТТН під час перевезення таких вантажів або якісь інші супроводжуючі документи?
Ми – ТОВ (платник ПДВ, платник податку на прибуток на загальній системі). Іноземний партнер зібрав гуманітарну допомогу для українців. Чи можемо ми її отримати на своє ім'я та роздати волонтерам і тим, хто цього потребує, якщо ми не благодійна організація та не волонтерська? Як на митниці в такому разі оформити цей вантаж? Які податки ми сплатимо?
Чи варто платнику групи 4 переходити на групу 3 для спрощеної системи оподаткування (2 %)? І чи може господарство перейти на спрощену систему оподаткування, якщо воно починає займатися експортом продукції?
Норма робочого часу в березні – 170 годин, але через комендантську годину відпрацьовано 120 год. Підприємство повинно оплачувати лише за 120 годин чи доплачувати до 170 годин? Яким документом провести?
На підприємстві було прийнято рішення виплатити працівникам, які не працювали в березні, але були на зв'язку, мінімальну заробітну плату. Підкажіть, будь ласка, як провести такі оплати і що вказати в табелі обліку робочого часу?
Підкажіть, будь ласка, на підставі яких документів можна списати знищений ворогами товар у м. Гостомель та які податки треба буде сплатити?
Як бути роботодавцеві у цей час із навчальними відпустками, якщо працівник надав підприємству виклик на сесію, а на підприємстві оголосили простій? Чи зобов'язане підприємство зараз оплачувати навчальні відпустки?
У зв'язку з воєнним станом підприємство знаходиться в простої більш ніж місяць. Працівникам оплачують простій у розмірі окладу. Чи включати період простою до розрахунку відпрацьованого часу для розрахунку відпускних та чи треба нараховувати резерв відпусток за період простою?
Юрособа – платник податку на прибуток має намір отримати благодійну допомогу від нерезидента і передати її в Україні також як благодійність. Що з оподаткуванням?
Попри низку істотних податкових преференцій і послаблень для фізичних осіб – підприємців, запроваджених на період воєнного стану на території України, питання припинення господарської діяльності для багатьох ФОП нині на повістці дня. Хтось не обізнаний про податкові "бонуси" та не хоче сплачувати податки, не маючи доходу під час війни, хтось виїжджає за кордон на невизначений період і хоче закрити всі формально-юридичні питання. Хай там як, але питання актуальне.
Із 24.03.2022 набув чинності Закон № 2136, яким визначено правила організації трудових відносин на період воєнного часу, запровадженого Законом № 389. Тож далі з'ясуємо, які правові новації щодо трудових відносин діють із указаної дати.
Запровадження воєнного стану в Україні з 24.02.2022 було вимушеною правовою відповіддю на військову агресію сусідньої країни. Воєнний стан містить низку базових вимог до фізичних та юридичних осіб, а також може чинити вплив на права й свободи громадян і бізнесу. Господарська діяльність підприємств зазнає суттєвих ризиків з різних векторів – від неможливості здійснювати діяльність у зоні найбільшої військової небезпеки до проблем з логістикою та сировинними ринками. Водночас має місце і суттєва підтримка держави у відповідь на нові умови ведення бізнесу, адже економіка – це військовий тил, який обов'язково має працювати. Як організувати МСФЗ-облік в умовах війни та на що звертати особливу увагу в разі виникнення безпрецедентних форс-мажорних обставин – про це поговоримо у цій та кількох наступних публікаціях.
Безпосередніми наслідками зовнішньої військової агресії є погіршення економічного середовища та поглиблення економіко-політичної невизначеності. Це принаймні може призвести до зменшення доходів та грошових потоків суб'єктів господарювання. Для низки підприємств ці питання є ще гострішими, адже ведення діяльності на окремих територіях є або вкрай ризиковим, або й зовсім неможливим. У зв'язку із цим актуалізуються питання щодо здатності підприємств виконувати свої поточні зобов'язання, дотримуватися кредитних графіків й у цілому продовжувати своє функціонування.
З якого місяця діє пільга з ЄСВ для ФОП? Чи потрібно обов'язково сплачувати ЄСВ за лютий 2022 р.?
Чи може особа зареєструватися підприємцем під час воєнного стану на території України? Чи запроваджено якісь особливості/обмеження на цей період?
Підприємство оформило з 01.03 по 31.03 простій. Під час простою премію виплачувати не можна. Але чи можна виплатити премію працівникам, які з 16.03 періодично виходили на роботу й у табелі їм проставляли відпрацьовані години?
За березень 2022 р. юридична особа не сплатила єдиний податок, місце роботи згоріло. Чи не нараховуватимуть пеню?
Чи потрібно розкривати кінцевих бенефіціарів під час дії воєнного стану?
Директор вирішив виплатити матеріальну допомогу всім працівникам. Чи можна надати неоподатковувану нецільову допомогу в такому випадку, якщо її надають усім працівникам?
ФОП (група 2) на даний час не має найманих працівників. Раніше була одна наймана особа, її звільнено 28.02.2022. Чи може він писати заяву на податкові канікули за березень 2022 року?
До 24.02 було укладено договір міжнародної допомоги з американською компанією. Клієнт здійснив передоплату в грн. Наша компанія повинна була ввезти товар за цим договором з-за закордону (імпорт). Передоплату постачальнику ми зробити не встигли, а наразі діють обмеження за операціями в інвалюті. Покупець, своєю чергою, пропонує здійснити оплату в доларах від головного офісу з Америки в межах проєкту міжнародної допомоги. Тож, постає декілька запитань:
1. Чи можемо ми прийняти за цим проєктом суму в доларах з укладанням додаткової угоди про зміни в пункті оплат?
2. Як у такому випадку може бути закрито валютний контроль?
3. Чи можна буде ці долари сплатити постачальнику товару (раніше було роз'яснення від НБУ про те, що валюта, отримана в межах міжнародної допомоги, не підлягає обов'язковому продажу, не впевнена, що ця норма діє і зараз)?
Чи правда, що під час увезення автотранспорту на територію України потрібно писати заяву про зобов'язання сплатити митні платежі, які діяли до 01.04.2022, після завершення воєнного стану?
Чи можна провадити діяльність без додання відповідного КВЕД, якщо вона не є основною? Як підприємству додати КВЕД?
Чи є обмеження в законодавстві щодо зберігання документів (установчих документів компанії, важливих договорів, трудових книжок працівників, первинних документів) за кордоном під час воєнного стану?
Як під час воєнного стану отримати ліцензію на оптову торгівлю пальним у м. Києві на поточну дату?
Чи може юридична особа здійснювати імпорт палива для власних потреб? Не для реалізації. Чи потрібно для цього реєструватися платником акцизного податку?
Як має бути сформульована заява на звільнення працівників філії у зв'язку з її закриттям? Яким чином повинна бути доведена дана інформація до працівників роботодавцем про закриття філії? Які дії працівників у такій ситуації?
ФОП групи 3 з 24 лютого перебуває на тимчасово окупованій території. Як сплачувати податок за І квартал 2022 р. і заповнювати декларацію?
Робота в умовах запровадження нових податкових правил щодо "особливого" єдиного податку й акцизу засвідчила, що багато питань потребують уточнень і доповнень. Докладніше про ці правила оподаткування ми писали, зокрема, у публікаціях "Оборонна" податкова реформа: єдиний податок" й "Оборонна" податкова реформа: акциз та ліцензії". На сьогодні маємо пакет чергових змін, унесених Законом № 2142. Тож не гаймо часу, а відразу берімося до змін.
Закон № 2142, який набув чинності 05.04.2022, підкоригував окремі прогалини після Закону № 2120. Тоді в частині ПДВ, особливо щодо переходу на "особливий" 2 % єдиний податок, було чимало запитань. Наразі ж законодавці більш-менш прояснили ситуацію.
Зміни, унесені Законом № 2142 до норм ПКУ щодо адміністрування податків, мають "різнобічний" характер. У цій статті розглянемо коригування, які стосуються всіх податків, крім податку на доходи фізичних осіб, ПДВ та єдиного податку.