Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№17-18
Апрель 2022
Тема номера:
Будні бухгалтера у воєнному форматі
От редактора:

Шановні читачі!
Незвичний цього року в нас із вами видався Великдень, проте правда на нашому боці й рано чи пізно сили добра переможуть.
Ми щиро бажаємо всім нам перемоги якнайшвидше, міцного здоров'я та витримки. Нехай Господь оберігає кожну українську родину, кожен дім і кожен населений...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
Оренда держкоммайна під час війни: новації Закону № 2181

Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 01.04.2022 р. № 2181-IX  

Лікарняні: паперова форма та воєнний стан

наказ МОЗ "Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01 червня 2021 року № 1066" від 25.03.2022 р. № 522 

Тендерні закупівлі в умовах війни: з'явились уточнення від Кабміну

постанова Кабміну "Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 169" від 12.04.2022 р. № 437 

"Доступні кредити 5-7-9 %" стали ще доступнішими: список одержувачів розширили

постанова Кабміну "Про внесення змін до Порядку надання фінансової державної підтримки суб'єктам підприємництва і Порядку надання державних гарантій на портфельній основі" від 15.04.2022 р. № 451 

Кабмін переглянув військово-транспортний обов'язок для банків держсектору

постанова Кабміну "Про внесення зміни до пункту 1 Положення про військово-транспортний обов'язок" від 12.04.2022 р. № 433 

Тема номера
Перехід на "особливу" спрощенку, а потім знову на загальну систему: ПДВ-нюанси

Ми придбали товар до впровадження воєнного стану, включили до податкового кредиту суму ПДВ. Отримали від нашого покупця попередню оплату за товар у розмірі 50 % та виписали податкову накладну. Потім ми перейшли на 3 групу зі ставкою 2 %, отримали другу частину попередньої оплати в розмірі 40 %, але вже без ПДВ, податкову накладну не виписували. Здійснили реалізацію на всю суму без ПДВ.

Після скасування режиму воєнного стану ми знову будемо платниками ПДВ, випишемо компенсаційну податкову накладну на суму податкового кредиту (оскільки продали товар без ПДВ, а до воєнного стану придбали з ПДВ) згідно з п. 198.5 ПКУ. Надалі покупець сплатить нам решту 10 % за правочином.

Чи втрачає наш покупець право на податковий кредит на першу передоплату, яку він здійснив, коли ми перебували на загальній системі оподаткування?

Чи потрібно нам виписувати податкову накладну на останню оплату від нашого покупця в розмірі 10 %?

Відсутність працівника з нез'ясованих причин: як змінити табель обліку робочого часу

Добрий день! Підкажіть, будь ласка, якщо під час воєнного стану в табелі обліку робочого часу щодо відсутнього працівника було вказано умовне позначення "НЗ", то чи повинен працівник надавати пояснення своєї відсутності та як змінювати дані в табелі?

Постачання хліба ОВА за плату: ПДВ-особливості

Виробник хліба постачатиме пшенично-житній хліб і батон на замовлення Харківської військової обладміністрації на пошту, Нову Пошту; оплачуватиме товар на підставі рахунка виробника хліба (постачальника) Укрзалізниця. Як у разі такого постачання на замовлення ОВА виписувати видаткову накладну – з ПДВ чи без?

Коригування ПК в умовах воєнного стану

Прошу проконсультувати щодо питання коригування податкового кредиту попередніх періодів, у межах 365 к. дн., маючи первинні документи постачальника (договір, рахунки, акти виконаних робіт, платіжні доручення) та бухгалтерську довідку.

Під час інвентаризації станом натепер ПК за 365 к. дн. було виявлено відсутність ПН за деякі місяці 2021 року в ЄРПН щодо постачальника, платника ПДВ.

На обох підприємствах бухгалтерів, які були відповідальними за облік ПДВ, нині немає (перетнули кордон України від початку війни).

Бухгалтер, який зараз веде облік ПДВ на підприємство постачальника, "підняла" період, на який було нашим підприємством звернено увагу, і виявила, що чомусь дані ПН необхідних для нас періодів були складені та зареєстровані на неплатника ПДВ.

Так, варто було б сформувати коригування до даних ПН, з уточненням обов'язкових реквізитів, але на сьогодні нам усім відомо, що реєстрація ПН/РК у ЄРПН неможлива.

Підкажіть, будь ласка, якщо зважати на те, що ПН по факту нами не отримані, та, скажімо, що ми взагалі не знали б про їхнє існування, адже про них ми довідалися по телефону від нового бухгалтера, а також про наявність у них помилок суттєвих умов заповнення, чи можемо ми наразі на підставі бухгалтерської довідки й усіх первинних документів, керуючись абз. 16 п. 201.10 ст. 201 ПКУ, подати до ДПС уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ за відповідні періоди, щоб цей вхідний ПДВ не був втрачений та забутий?

Звільнення працівників із порушенням вимог КЗпП: які наслідки

Як діяти, коли підприємство зупинило свою діяльність під час воєнного стану. Усіх працівників звільнили. У трудових книжках записали, що звільнено за угодою сторін. Хоча в наказі зазначено про звільнення з ініціативи роботодавця. Наказ довели до відома після 04.04.2022, хоча звільнили 28.02.2022. Виходить, що звільнили заднім числом. До того ж іще 31.03.2022 усі працівники встигли подати заявку на допомогу в розмірі 6500 грн. Але тепер виходить, що ми не можемо навіть отримати цю допомогу.

Що робити і чи можливе таке звільнення, як це вчинили наші керівники? Куди звертатися в даному випадку?

Витрати на роумінг у разі дистанційної роботи працівника: чи виникає додаткове благо

Співробітник під час воєнного стану дистанційно працює за межами держави. При цьому користується послугами мобільного зв'язку. Чи вважатимуться послуги роумінгу додатковим благом працівника?

Середній заробіток мобілізованого працівника, який працював позмінно

Працівника мобілізували 25.02.2022. Заробітна плата за грудень 2021 р. – 14000 грн, відпрацьовано 16 дн. (176 год). Заробітна плата за січень 2022 р. – 13400 грн, відпрацьовано 12 дн. (132 год).

Також у січні 2021 р. було виплачено премію за 2020 рік (відпрацьовано 166 дн.) у розмірі 12000 грн, а в січні 2022 р. – премію за 2021 рік (відпрацьовано 167 дн.) у розмірі 13000 грн.

Як правильно порахувати середній заробіток мобілізованого, якщо він працював позмінно?

Читать всю статью...
Тривала відсутність працівника з нез'ясованих причин: чи можна звільнити за прогул

Є працівник, який через війну не з'являється на роботі – покинув межі міста, зареєструвався як внутрішньо переміщена особа в іншій області. Виконувати роботу дистанційно він не може, не передбачено технічними умовами (охоронник), хоча інші працівники на роботу ходять, підприємство не припинило працювати.

З 28.02 ми його табелюємо "НЗ", є службова записка керівника, акти про відсутність за кожен день. Сьогодні працівник вийшов на зв'язок і хоче звільнитися за власним бажанням.

Як його розрахувати? За прогул не можемо й не хочемо звільняти. Як бути з "НЗ"? Пояснення він давати не буде, лише надіслав довідку ВПО. Чи може останній робочий день бути "НЗ"? Та й узагалі, чи можемо ми його звільнити за власним бажанням без змін у табелюванні?

Чи можна виплатити зарплату працівникам, які були відсутні на роботі у зв'язку з оголошенням воєнного стану

Роботодавець вирішив виплатити мінімальну заробітну плату всім працівникам підприємства, які фактично не виходили на роботу після оголошення воєнного стану, щоб їх підтримати. Чи існує загроза для роботодавця або відповідальність, якщо роботу не виконано (господарську діяльність підприємства призупинено), а табель обліку робочого часу було заповнено і заробітну плату виплачено?

Аналитическая палитра
Особливості застосування облікових оцінок за МСФЗ в умовах воєнного стану: оцінка біоактивів через призму війни

В умовах воєнного стану важливо підтримувати функціонування бізнесу, наскільки це можливо. Особливо це стосується аграрних підприємств, які дійсно мають стратегічне значення та водночас постраждали від війни чи не найбільше.

Неможливість фізичного переміщення "головних агроцехів" – полів під час активних бойових дій на півночі, сході та півдні, проблеми з реалізацією продукції через порти, брак оборотних коштів, добрив й інших важливих для посівної складових – усі ці виклики, на жаль, сьогодні є реальністю. Ба більше, є свідчення щодо мародерства окупантів на фермерських господарствах і навмисного псування техніки, мінування полів.

Незважаючи на все це, посівна-2022 в Україні розпочалася. А отже, важливо розглянути облікові питання, актуальні для аграріїв, що звітують за МСФЗ.

Особливості застосування облікових оцінок за МСФЗ в умовах воєнного стану: війна крізь події після звітної дати – 2021

Якісна МСФЗ-звітність покликана не лише засвідчувати стан справ підприємства на звітну дату, але й окреслювати поточні перспективи для ключових користувачів. Саме тому МСФЗ вимагають розкриття інформації про найістотніші події, що сталися після звітної дати. Окремі з таких подій навіть здатні скоригувати показники ще не затвердженої фінансової звітності. У реаліях не завершеного процесу складання річної фінансової звітності – 2021 аналіз подій, що сталися напередодні та після 24.02.2022, є вкрай актуальним.

Черговий пакет "оборонних" змін для бізнесу: у фокусі Закон № 2173

16 квітня поточного року набули чинності чергові зміни для бізнесу в умовах воєнного стану. Мова йде про Закон № 2173, з головними новаціями якого наразі й ознайомимося.

Бухгалтерские будни
Фінзвітність за І квартал 2022 року: складаємо та подаємо в умовах війни

Надважкий І квартал 2022 року завершився, а отже час з'ясувати, яким чином під час війни скласти й подати квартальну фінзвітність. Тож у цій статті пропонуємо розглянути як загальні питання звітності, так і питання впливу війни на звітний процес.

Спрашивали? Отвечаем
Як працювати з друкованими лікарняними

Яким чином оформлюють та оплачують лікарняні, що надані у вигляді роздруківки?

Чи можна порушити цивільно-правові зобов'язання у зв'язку з воєнним станом

Виробник харчової продукції здійснює постачання в магазини (які є покупцями). Чи має право постачальник у періоді, на який запроваджено воєнний стан, не приймати від покупця повернення не реалізованої ним продукції, якщо в договорі, укладеному до війни, зазначено, що покупець має право повернути певний відсоток нереалізованого товару? Чи має право виробник не оплачувати покупцю (магазину) маркетингові послуги за договором надання маркетингових послуг, згідно з яким такі послуги оплачують у розмірі певного відсотка від вартості поставленої продукції?

Списання акцизних марок на алкоголь: податково-прибуткові наслідки

ТОВ виготовляє алкогольну продукцію, на яку наклеює акцизні марки. З 01.03.2022 змінено ставки акцизного податку та, відповідно, змінено саму акцизну марку (корінець). Підприємство, попередньо замовивши і сплативши кошти за акцизні марки (корінець), не забрало з ДПС всі акцизні марки старого зразка і акцизний податок не сплачувало, тому сплачену суму коштів на придбання акцизних марок списує 01.03.2022. Під час подання Декларації з податку на прибуток підприємств потрібно показувати цю списану суму в додатку РІ "Різниці" як різниці, на які збільшується фінансовий результат (рядок 2.1.3), чи просто віднести на витрати?

Читать всю статью...
Заява-розрахунок: воєнні особливості подання

Яким чином під час війни оформлювати й подавати Заяву-розрахунок на матеріальне забезпечення?

Лікарняні переселенцям

Які особливості оформлення та оплати лікарняних внутрішньо переміщених осіб?

Е-лікарняні та воєнний стан

Які особливості функціонування системи е-лікарняних під час війни?

Яку ставку єдиного податку застосовувати підприємцю третьої групи до доходів за січень та лютий

Добрий день! ФОП – третя група ЄП. Я правильно розумію, що треба сплатити ЄСВ за січень та лютий 2022 року в розмірі 2860 грн, та який сплачувати ЄП, 2 чи 5 %. Дякую.

Як змінити цільове призначення земділянки з пасовища на ріллю

Попри те, що війна триває, сільське господарство як один із пріоритетних напрямів української економіки має розвиватися. Водночас нинішні реалії в окремих випадках вимагають перепрофілювання, зміни напряму діяльності сільськогосподарських підприємств, що часто нерозривно тягне за собою питання щодо необхідності зміни цільового призначення земель. Сьогодні на порядку денному саме таке питання: чи може приватне підприємство (власник земельної ділянки) використовувати пасовища як ріллю, а якщо ні – як змінити цільове призначення?

Чи повинен єдинник сплачувати єдиний податок і ЄСВ за лютий-березень

Я – ФОП на першій групі. Зареєстрована, проживала та працювала в м. Києві. 24.02.2022 у зв'язку з воєнними діями виїхала до Закарпаття, де знаходжуся й досі, не працюю. Чи повинна я сплачувати єдиний податок і ЄСВ? Якщо ні, як це оформити?

Хліб від виробника: чи можна підвищити відпускну ціну

Добрий день! Чи має право виробник хліба підвищити відпускну ціну товару, за якою товар постачає покупцям, що здійснюють роздрібну торгівлю хлібом? Причина об'єктивна – підвищення собівартості, довоєнна ціна призводить до збитку виробника.

Заяву про перехід на ЄП 2 % подали, а від ДПСУ ні пари з вуст

Юридична особа – платник єдиного податку, група 3, ставка 5 %, подала 30.03.2022 заяву про перехід на ставку 2 %. Квитанцію 2 отримала, але в електронному кабінеті платника податку й досі не відбулася зміна ставки з 5 % на 2 %. Відбувся в такому випадку перехід на ставку 2 % чи треба подавати ще одну заяву про перехід на 2 %?

Чи звільнено від оподаткування об'єкти нерухомості в м. Дніпро

Чи може юрособа за березень 2022 року не сплачувати плату за землю та податок на нерухомість, якщо об'єкти оподаткування розміщено на території міста Дніпро?

Бухгалтеру на заметку
Як повідомляти про прийняття на роботу
Зміни до "оборонної" податкової реформи: митне регулювання

Новації щодо оподаткування митними платежами, які Законом № 2142 були внесені до МКУ, можна охарактеризувати як "безпрецедентні". Адже депутати звільнили певних платників від сплати всіх ввізних платежів. Такого в Україні ще не було, тому пропонуємо разом з'ясувати, на кого саме поширюються такі преференції.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua