Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№19-20
Май 2022
Тема номера:
Будні бухгалтера у воєнному форматі
От редактора:

Шановні читачі!
Традиційно наш номер присвячено, крім законодавчих новацій, відповідям на ваші запитання. І хай там як, а на цей час наша місія – не залишити вас сам на сам із запитаннями. Бо, попри війну, вітчизняні бухгалтери трудяться, чим допомагають не лише бізнесу, який працює чи тимчас...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
Фінмоніторинг: повноцінний запуск кабінету СПФМ відтерміновано

наказ Мінфіну "Про внесення зміни до пункту 4 наказу Міністерства фінансів України від 04 червня 2021 року № 322" від 07.04.2022 р. № 113 

Закупівельна процедура під час війни: актуальні роз'яснення Мінекономіки

лист Мінекономіки від 22.04.2022 р. № 3304-04/16796-06 

Капремонт під час війни: Кабмін переглянув склад проєктної документації

Зміни, що вносяться до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затверджені постановою Кабміну від 19.04.2022 р. № 470

Гранти, спецфонд, ЄП 2 %: дрібні правки в БКУ та ПКУ

Закон України "Про внесення змін до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України та розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України" від 14.04.2022 р. № 2192-IX 

Кабмін проти дистанційної роботи з-за кордону для працівників держпідприємств

постанова Кабміну "Деякі питання організації роботи працівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки на період воєнного стану" від 26.04.2022 р. № 481 

Кабмін переглянув граничний рівень торговельної надбавки на пальне

постанова Кабміну "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236" від 29.04.2022 р. № 488 

Дія Сіті розширює свої межі

постанова КМУ "Про визначення видів діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму Дія Сіті" від 19.04.2022 р. № 467  

Облік гуманітарки та благодійної допомоги: настанови від Мінфіну

лист Мінфіну від 27.04.2022 р. № 41020-06-5/8479 

Тема номера
Документальне оформлення гуманітарної допомоги

Як оформити документи, щоб зарахувати до податкових витрат, якщо товар привозили в центр волонтерів (прямо на їхні майданчики) – для військових, тероборони – безпосередньо групам людей-волонтерів, які не мають будь-якого статусу організації?

Український благодійний фонд виплачує допомогу фізособам, які постраждали від бойових дій: що з ПДФО і ВЗ та як відобразити в додатку 4ДФ

У цій статті уточнимо, які податкові наслідки надання фондом благодійної допомоги на користь фізосіб.

Передання обладнання комунальному підприємству в період воєнного стану: процедура та документальне оформлення

Юрособа безкоштовно має намір передати дороге телекомунікаційне обладнання на баланс комунального підприємства під час воєнного стану. Яка процедура, як правильно оформити документи? Чи обов'язково потрібне погодження контролюючого органу над комунальним підприємством? Сесії міськради зараз не проводять.

Постачання товарів ЗСУ для заправки (дозаправки): наслідки з ПДВ

Які товари згідно з постановою КМУ від 02.03.2022 р. № 178, що постачають ЗСУ та іншим установам, які фінансуються з державного бюджету, оподатковують ПДВ за нульовою ставкою? Чи підпадають під цю постанову модулі (резервуари) зберігання пального, паливо-роздавальні колонки та комплектуючі до них?

Читать всю статью...
Металобрухт, утворений під час виробництва металевих виробів: наслідки з ПДВ

Приводом для написання цієї статті стало звернення клієнта:

"Ми виготовляємо вироби з металу. Купуємо метал за ціною з ПДВ. Під час виробництва утворюються обрізки (частково їх використовуємо в подальшому виробництві) і стружка, які реалізуємо як брухт у міру їх накопичення – раз на 3–6 місяців. З 01.2022 з ПКУ виключено положення п. 199.6 ПКУ, тому виникає запитання: чи варто проводити розподіл ПДВ, нараховувати компенсуючі податкові зобов'язання? Відмовитися від пільги не можна.

Чи потрібно під час продажу брухту розподіляти вхідний ПДВ, сплачений постачальникам металу?

Як визначити базу для нарахування компенсуючого ПЗ і коефіцієнт розподілу (як визначити коефіцієнт)? Він має бути зазначений у першому місяці реалізації брухту й застосовуватися протягом року та в грудні – перерахунок?

Чи потрібно в місяці реалізації брухту розподіляти ПДВ за ті місяці, у яких було утворено відходи (тобто продажу брухту ще не було)?

Я вважаю, що ми й не мали б нараховувати ПЗ, бо метал купуємо для виробництва продукції, а не для продажу його як брухту".

Спрощенець і ЗЕД: документальне оформлення

Скажіть, будь ласка, якщо підприємець на спрощеній системі займається продажем товару за кордон – які документи йому потрібно мати для такої діяльності? Чи вистачить лише виставлення рахунку?

Аналитическая палитра
Особливості застосування облікових оцінок за МСФЗ в умовах воєнного стану: відображення благодійної та гуманітарної допомог

Воєнний час забирає чимало ресурсів – людських, матеріальних, фінансових. Щоб мир настав якомога швидше, ЗСУ мають постійно отримувати достатньо грошових коштів для забезпечення військових як зброєю, так і їжею. На варті спокою наших міст і селищ стоять підрозділи тероборони, які теж потребують як засобів захисту, так і продовольства. Допомога одягом, товарами першої необхідності потрібна і громадянам, які вимушено покинули свої домівки з однією тривожною валізкою. Державні органи та спеціалізовані благодійні організації накопичують на своїх рахунках і складах усе необхідне, а долучитися до допомоги може кожен – і фізичні особи, і юридичні. Далі розглянемо як підприємствам, що звітують за МСФЗ, відобразити в обліку та звітності 2022 року надану благодійну допомогу.

Особливості застосування облікових оцінок за МСФЗ в умовах воєнного стану: оцінка запасів у форс-мажорних ситуаціях

Безперебійна діяльність підприємства, особливо виробничого, безпосередньо залежить від наявності запасів:

– по-перше, придбані сировина й матеріали дозволяють забезпечити нормальний виробничий процес,

– по-друге, готова продукція та товари приносять реальні потоки грошових коштів від їх реалізації.

Війна внесла свій негатив у нормальне функціонування суб'єктів господарювання, вплинувши і на товарно-матеріальні цінності. Непоодинокими є випадки пошкодження складських запасів від влучення ворожих снарядів, втрата доступу й контролю підприємств над власними ресурсами або внаслідок окупації чи проблем із логістикою.

Тож, розгляньмо вплив форс-мажору на облікові оцінки та звітність підприємств за МСФЗ щодо запасів.

Бухгалтерские будни
Простій на підприємстві: усе про оформлення й оплату

Простій на підприємстві може виникнути з багатьох причин: ремонт обладнання, неотримання сировини вчасно, дія непереборних обставин тощо. Сьогодні серед причин простою також може бути загроза життю і здоров'ю працівників у зв'язку з військовою агресією та бойовими діями. Оскільки запровадження простою потребує відповідного оформлення й передбачає певні наслідки для роботодавця з огляду на вимоги трудового законодавства, зупинімося докладно на цих питаннях.

Податковий розрахунок за І квартал 2022 року: актуальні ситуації воєнного часу

Строк подання Податкового розрахунку за І квартал 2022 року закінчується 10 травня. Його складають і подають роботодавці-страхувальники та податкові агенти відповідно до Порядку № 4. Термін подання – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

Розглянемо окремі актуальні питання щодо складання Податкового розрахунку, які нині зумовлені особливостями воєнного стану.

Спрашивали? Отвечаем
Які підстави для відмови сільгоспвиробнику в реєстрації платника ЄП групи 4

За яких умов не підтверджує податкова групу 4? Розрахунок частки с/г виробника не подано.

Клієнт не заплатив за послуги: облікові наслідки для підприємства – постачальника послуг

Наше підприємство у 2021 р. мало дохід менше 40 млн грн, у 2022 р. прийняло рішення про незастосування різниць між бухгалтерським і податковим обліком. За I квартал 2022 р. додаток РІ не подаємо. У 2018 р. ми понесли витрати за клієнта – планували, що клієнт їх компенсує та, крім цього, сплатить вартість послуг нашого підприємства. Але акт наданих послуг із клієнтом не підписано, рахунки залишились неоплаченими. Чи маємо ми право списати у витрати I кварталу 2022 р. суму понесених витрат за клієнта (субрахунок 949), якщо впевнені, що клієнт акт не підпише й нічого не заплатить? Чи списувати на рахунок 44?

Які наслідки неподання акцизної декларації за лютий 2022 року?

Підкажіть, що робити з декларацією з акцизного податку за лютий, якщо звіт на касовому апараті не зроблено через те, що магазин спалили (був розташований на окупованій території)?

Повідомлення про прийняття на роботу під час війни

Які особливості подання повідомлення про нових працівників в умовах воєнного стану?

Оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції: які послуги підпадають під компенсувальні ПЗ

Під час визначення компенсувальних податкових зобов'язань згідно зі ст. 199 ПКУ за операціями з постачання металобрухту враховувати тільки суму орендної плати чи інші послуги також (комунальні, електроенергія, транспортні й інші послуги, які в підприємства були в місяці реалізації брухту)?

Небезпечне відрядження під час війни: чи може працівник відмовитись

Чи має право керівник підприємства направляти підлеглого у відрядження, ризикуючи його життям і здоров'ям? Чи регулюється це законом?

Чи можна призупинити трудовий договір із мобілізованим працівником

Чи є мобілізація працівника доказом того, що він абсолютно не може виконувати свої трудові обов'язки? Тож із моменту мобілізації працівника та його увільнення наказом по підприємству роботодавець має право призупинити з ним (не раніше набрання чинності Законом, який упровадив поняття "призупинення дії трудового договору" на період військових дій) трудовий договір, а середній заробіток, відповідно, підлягає виплаті не роботодавцем, а країною-агресором?

Коли можна коригувати показники декларацій з податку на нерухомість і плати за землю

Стосовно пільги на період воєнного стану з плати за землю та податку на нежитлову нерухомість: для коригування декларацій можна скористатися Переліком № 204 чи потрібно чекати на затвердження КМУ нового?

Як правильно працевлаштувати ВПО, аби роботодавець отримав компенсацію від держави

Підприємство планує прийняти на роботу внутрішньо переміщену особу (ВПО) з Краматорська. На момент працевлаштування на нове підприємство цю ВПО не звільнено з основного місця роботи, на якому запроваджено простій унаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.

Який порядок прийому ВПО в даній ситуації: як основного співробітника на повну ставку, як сумісника чи за ЦПД? Які документи має надати ВПО новому роботодавцеві? Як роботодавцю отримати 6500,00 компенсації?

Бухгалтеру на заметку
Зміни в розрахунку середньої зарплати: оновлено Порядок № 100

З 29 квітня 2022 року діють чергові зміни, унесені до Порядку № 100 Постановою № 486. Цього разу змін усього кілька, проте вони істотно впливають на порядок обчислення середньої заробітної плати та певною мірою його актуалізують. Далі про це докладніше.

Бронювання військовозобов'язаних у воєнний час: умови та порядок

Бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі та працюють на підприємствах, в установах і організаціях, органах влади, можливе як у мирний час, так і у воєнний. З'ясуємо, на яких умовах і за яким порядком нині здійснюють таке бронювання.

Читать всю статью...
Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua