Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№21-22
Май 2022
Тема номера:
Будні бухгалтера у воєнному форматі
От редактора:

Шановні читачі!
Уже майже три місяці ми з вами живемо у стані жорстокої повномасштабної війни, та наш фронт – допомагати всім вам працювати в цих надскладних умовах. Також інформую вас, що воєнний стан з 25 травня продовжено на 90 днів. Традиційно пріоритетними для нас є відповіді на нагальні...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
У платників ЄП за ставкою 2 % з'явилась своя декларація

наказ Мінфіну "Про затвердження форми податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні" від 26.04.2022 р. № 124  

Як скласти фінплан в умовах воєнного стану: орієнтири від Мінекономіки

наказ Мінекономіки "Про деякі питання фінансового планування в умовах воєнного стану" від 21.04.2022 р. № 938-22 

Кабмін уточнив порядок подання декларацій про провадження господарської діяльності

постанова КМУ "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314" від 03.05.2022 р. № 535 

Нульова оренда, безкоштовне паркування тощо: як мерія підтримує столичний бізнес

рішення КМР "Про деякі питання комплексної підтримки суб'єктів господарювання міста Києва під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX" від 30.03.2022 р. № 4551/4592  

Тема номера
Чи можна прописувати в ЦПД вимоги до охорони праці

Для виконання будівельно-монтажних робіт наше підприємство вирішило укласти з виконавцями договори цивільно-правового характеру (ЦПХ). Чи дозволено вносити пункт про інструктаж із питань правил внутрішнього розпорядку й охорони праці в договір ЦПХ, зважаючи на небезпечні фактори, які мають місце під час виконання цих робіт?

Чи може юридична особа укласти цивільно-правовий договір із директором

Чимало підприємств на практиці потребують укладення цивільно-правового договору з особою, що є керівником відповідної юридичної особи. Однак чи законні такі правочини та як їх юридично грамотно оформити?

Трудовий чи цивільно-правовий договір: що вигідніше підприємству

Цивільно-правові договори вже давно є одним із найпопулярніших чинників механізму оптимізації витрат на оплату праці. Однак для того, щоб правомірно застосовувати їх у своїй діяльності, роботодавець має обов'язково взяти до уваги низку правил.

Читать всю статью...
Аналитическая палитра
Дерадянізація КЗпП: що змінив Закон № 2215

Із 7 травня 2022 року набув чинності Закон № 2215, який уніс низку змін до положень КЗпП з метою їх дерадянізації, тобто очищення від формулювань у стилі радянського минулого. Зокрема, у тексті КЗпП слова "трудящі" замінено на "працівники", а "власники та уповноважені ними органи" – на "роботодавці". Загалом, переважна більшість змін мають саме такий характер, але деякі інші зміни все ж таки слід розглянути окремо.

Допомога по безробіттю: нові правила регулювання у сфері зайнятості

З 07.05.2022 набув чинності Закон № 2220, яким унесено зміни до законодавства з метою врегулювання проблем у сфері зайнятості, що виникли через збройну агресію рф. Що саме змінилось? Обговорімо у статті.

Відмова від пільгової ставки 2 %: строки та порядок

Як виявилося на практиці, попри безумовну привабливість пільгова ставка підходить геть не всім. Законодавець передбачив, що чекати на скасування воєнного стану зовсім не обов'язково – заяву з відмовою можна подати вже. Отже, розгляньмо нюанси перехідних операцій.

Бухгалтерские будни
Як зареєструвати філію іноземної благодійної організації на території України

Прохання підказати, як зареєструвати філію іноземної благодійної організації. Чи можна відкрити на території України банківський рахунок після реєстрації?

Поворотна фіндопомога і ЄП за ставкою 2 %: чи можна поєднати

Питання оподаткування операцій, пов'язаних із поворотною фіндопомогою, нерідко цікавлять спрощенців. Звісно, це стосується і платників ЄП за ставкою 2 %. Тому поточну публікацію ми й вирішили присвятити даній темі.

Релокація підприємства під час війни: облікові наслідки переміщення майна

На тлі війни багатьом підприємствам доводиться евакуйовуватися в більш безпечні місця. Нерідко такий переїзд супроводжується переміщенням виробничих потужностей та іншого майна. Наразі мова піде про обліковий бік такого переміщення.

Спрашивали? Отвечаем
Як звільнити працівника, який знаходиться за кордоном

Скажіть, будь ласка, якщо у зв'язку з війною я поїхала за кордон і хочу звільнитися, але немає можливості надіслати рекомендований лист, як діяти у цьому випадку?

І якщо роботодавець вимагає повернення грошей за законну відпустку через те, що звільняюся, як бути в такому разі?

Чи підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ і чи є базою нарахування ЄСВ матеріальна допомога працівникам

Чи підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ і чи є базою нарахування ЄСВ матеріальна допомога, яку підприємство планує виплатити своїм працівникам у зв'язку з дією правового режиму воєнного, надзвичайного стану в країні? Джерело походження коштів для виплати працівникам – кошти, отримані від нерезидента – материнської компанії (пожертвування колег з інших країн). Які підтверджуючі документи необхідні для такої виплати?

Металобрухт і ПДВ: особливості нарахування компенсувальних ПЗ

Підприємство є виробником гільзи циліндрів. Для цього виробництва підприємство купує матеріали, використовує власні основні засоби. У процесі виробництва утворюється металева стружка, яку частково використовують у виробництві та реалізують. З 01.01.2022 до ПКУ внесені зміни: з п. 199.6 виключено норму, відповідно до якої не нараховували компенсувальних ПЗ під час реалізації стружки. Як визначити базу оподаткування для нарахування розподільчих ПЗ із ПДВ:

1) у разі продажу стружки?

2) на вартість основних засобів, використовуваних для виробництва гільзи (у процесі утворюється стружка), під час продажу стружки?

Урахування річної премії під час обчислення компенсації за відпустку

Припустімо, працівник звільняється 31.12.2022. Щомісячна заробітна плата у 2022 році – 19890 грн.

У січні 2021 року він отримав річну премію за 2020 рік у розмірі 11330 грн. У 2020 році працівник відпрацював 160 р. дн. У грудні 2021 року працівник відпрацював 15 р. дн. (нараховано заробітну плату 18000 грн), решта днів – відпустка без збереження заробітної плати (5 к. дн.).

У січні 2022 р. працівник отримав річну премію за 2021 рік – 12690 грн. У 2021 році відпрацьовано 145 р. дн. Протягом 2022 року відпрацьовано:

у січні – 14 р. дн.,у лютому – 14 р. дн.,у березні – 22 р. дн.,у квітні – 21 р. дн.,у травні та червні – по 22 р. дн.,у липні – 21 р. дн.,у серпні – 23 р дн.,у вересні, жовтні та листопаді – по 15 р. дн.

Як розрахувати 12 днів компенсації за невикористану відпустку? Як правильно врахувати річну премію в розрахунку компенсації, якщо законодавство станом на грудень 2022 року не зміниться?

Чи можна збільшити норму тривалості робочого часу на період воєнного стану не для всього підприємства

Чи можна збільшити норму тривалості робочого часу на період воєнного стану не для всього підприємства, а тільки для окремих підрозділів? Як це зробити правильно?

Попередня оплата на загальній системі, а відвантаження на 2-відсотковій спрощенці: чи є дохід

Передоплата за товар відбулася на загальній системі оподаткування, у т. ч. ПДВ. Після переходу на третю групу єдиного податку за ставкою 2 % доходу, як трактувати норми ПКУ – п. 292.6? Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених цим Кодексом? Оподаткуванню двома відсотками підлягає повна сума відвантаження з ПДВ (на суму передоплати) чи сума без ПДВ?

Бюджет
Транспорт для ЗСУ від бюджетної установи: облік в умовах воєнного стану

Продовжуючи тематику, розпочату в статті "Транспорт для ЗСУ від бюджетної установи: документальне оформлення в умовах воєнного стану", розглянемо бюджетні особливості обліку надання транспортних засобів для потреб ЗСУ під час війни.

Транспорт для ЗСУ від бюджетної установи: документальне оформлення в умовах воєнного стану

Продовжуючи тематику, розпочату у статті "Укомплектовуємо українську армію: обліковий аспект передання основних засобів для ЗСУ", розглянемо бюджетні особливості документального оформлення надання транспортних засобів для потреб ЗСУ під час війни.

Читать всю статью...
Бухгалтеру на заметку
Благодійне передання ОВА хліба: документування й облік

Якщо обласна військова адміністрація (ОВА) передає борошно приватному хлібозаводу як благодійність, а цей хлібозавод передає ОВА хліб як благодійність, то які договори варто оформлювати, які первинні документи та які податкові наслідки в такому разі?

Гіг-контракти для Дія Сіті: нюанси бухобліку

Проконсультуйте, будь ласка, щодо бухобліку нарахування винагороди за гіг-контрактам для Дія Сіті:

1. Які рахунки бухобліку слід використовувати для нарахування винагороди за гіг-контрактами (661, 663, 685)?

2. Напишіть бухпроведення щодо процесу нарахування винагороди за гіг-контрактами для режиму "Дія Сіті" (нарахування і виплата винагороди, утримання податків, нарахування ЄСВ тощо).

3. Чи коректно використовувати рахунок 231 для обліку гіг-контрактів, якщо компанія виготовляє програмний продукт для іноземної компанії під замовлення за рахунок роботи гіг-спеціалістів?

Відпустки в умовах воєнного стану: особливості надання

Закон № 2136, який набув чинності 24.03.2022, визначає правила організації трудових відносин на період воєнного часу. Серед іншого цей Закон також певною мірою змінив і порядок надання працівникам відпусток. Далі з'ясуємо, що саме змінилось.

Оплата відрядження: особливості врахування премії у середньому заробітку

З'ясуємо, як правильно врахувати заробітну плату і премію під час розрахунку середньої зарплати за дні відрядження.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua