Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№23-24
Июнь 2022
Тема номера:
Будні бухгалтера у воєнному форматі
От редактора:

Шановні читачі!
Минулого тижня ми отримали від вас велику кількість запитань щодо відновлення реєстрації в ЄРПН податкових накладних і розрахунків коригування до них. Ситуація дуже непроста, законодавці в Законі № 2260 не врахували всі нюанси, що з'явились після 24 лютого. Тож народним обранц...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
Про обов'язковість токенів можна забути, щонайменше до кінця війни

постанова Кабміну "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 р. № 300" від 24.05.2022 р. № 617 

Кабмін відмовився від регулювання цін на пальне

постанова Кабміну "Про зупинення дії пункту 414 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236" від 17.05.2022 р. № 594 

Біоактиви та ОЗ: з'явилися оновлення у НП(С)БО й Інструкції № 291

наказ Мінфіну "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку" від 21.04.2022 р. № 119 та наказ Мінфіну "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 квітня 2022 року № 119" від 12.05.2022 р. № 138

Оренда держкоммайна: пільги та знижки повертаються

постанова Кабміну "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27.05.2022 р. № 634 

Ренту за видобутий газ можна буде сплатити після війни: новації Закону № 2261

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей визначення рентної плати за користування надрами для видобування газу природного на період дії воєнного стану" від 12.05.2022 р. № 2261-IX 

Тема номера
Договір оренди: звільнення від сплати оренди

В умовах воєнного часу деякі орендарі домовляються з орендодавцями про звільнення від орендної плати. У зв'язку із цим виникають питання про документальне оформлення такого звільнення та відображення його в обліку. Про це й поговоримо в нашій публікації.

Договір оренди: які послаблення є в умовах воєнного стану

В умовах воєнного стану багато підприємців змушені призупинити свою діяльність, відповідно, вони не мають можливості сплачувати орендну плату в тому самому розмірі, що і в довоєнний час. У цій статті розповімо, на які послаблення можуть розраховувати орендарі під час воєнного стану.

Читать всю статью...
Аналитическая палитра
Підакцизні товари вроздріб і воєнний стан: ліцензії та обмеження

Розглянемо нюанси торгівлі алкоголем і тютюном в умовах воєнного стану

Єдинник змінив місце діяльності: скільки податку сплачувати

Для спрощенців I та II груп наразі виникають запитання щодо розміру єдиного податку, який слід сплатити після внутрішнього переміщення, тому спробуємо з цим розібратись.

Зберігання та перевезення пального під час війни: розглядаємо нюанси

Останнім часом ситуація з пальним досягла практично максимального напруження, стратегічні запаси вичерпуються, їх вчасне відновлення під серйозним питанням. При цьому можуть відбутись перевірки. До них ми вас і підготуємо.

Захист прав працівників: чергові новації у трудовому законодавстві

Із 27.05.2022 набув чинності Закон № 2253, який уніс низку змін до КЗпП та інших законодавчих актів у частині захисту прав працівників. З'ясуємо, що саме змінилося.

Поновлено перебіг строків: запобігаємо утворенню податкових боргів

Платники податків дедалі частіше стикаються з питанням вчасності з огляду на те, що наразі пріоритетність певних обов'язків може змінитися через труднощі їх виконання. Певний час для такого випадку працювало призупинення всіх строків, але перебіг тих строків, які передусім важливі саме платникам податків, було відновлено. Поговоримо про це.

Бухгалтерские будни
Консервація ОЗ на час війни: облікова процедура на підприємстві

На тлі війни багатьом підприємствам доводиться зупиняти виробничі процеси. Інколи підприємства розглядають питання часткового використання виробничих потужностей, а решту ОЗ – консервують. У цій публікації ми вирішили нагадати про цю процедуру.

Спрашивали? Отвечаем
Передання автомобіля ЗСУ: прибутково-ПДВшні питання

Передаємо пожежний автомобіль згідно з актом. Чи потрібно донараховувати ПДВ (автомобіль увезено з-за кордону у травні 2022 року без ПДВ)? Потрібно (пп. 140.5.9 ПКУ) чи ні (п. 69.6 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) коригувати фінрезультат до оподаткування?

Ситуація: у відповідь на клопотання Виконавчого комітету міської ради донор як гуманітарну (благодійну) допомогу на безоплатній основі передав, а отримувач прийняв такий транспортний засіб (далі – ТЗ): марка – MERCEDES BENZ, модель – 611 D, тип – пожежний автомобіль. Цей автомобіль було ввезено з-за кордону (без ПДВ та акцизу з огляду на пільги на період військового стану).

Отже, чи потрібно нам під час передання автомобіля згідно з актом (у вкладенні) донарахувати ПДВ? Потрібно (пп. 140.5.9 ПКУ) чи ні (п. 69.6 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) відкоригувати фінрезультат до оподаткування? І основне запитання – чи є це допомогою ЗСУ (у широкому розумінні)?

Продаж б/в авто фізособі: бухгалтерсько-податкові наслідки

ТОВ із ПДВ, здійснює продаж 2 автомобілів фізособі (директору). В одному авто залишилася тільки ліквідаційна вартість – 1000 грн. В іншому авто залишкова вартість становить 5000 грн. Який порядок дій у разі продажу цих авто в податковому та бухгалтерському обліку?

Передання транспорту військкомату: нюанси оформлення

Транспортне підприємство поставилося з розумінням до потреб військових. Безкоштовно здійснює перевезення, добровільно надано 1 автобус, надає пальне за потребою тощо. Місце реєстрації – Київ. Керівництво перебуває за кордоном.

Наразі на Західній Україні знаходиться 21 транспортний засіб підприємства. Представники місцевого військкомату вимагають передати на потреби армії 4 автобуси. Жодних документів не надали – ані лімітів, ані нарядів. Виставили охорону на місці відстою та обіцяли підготувати документи.

Запитання такі:

– які документи повинні бути надані органами військового управління для передання їм транспортного засобу (ТЗ)?

– чи будуть законними такі вимоги, якщо ТЗ перебувають на військовому обліку в м. Києві?

– як оформити передання ТЗ, якщо керівництво не перебуває в Україні й довірити немає кому?

Компенсація за відпустку після відпустки для догляду за дитиною

Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, звільняється на підставі власної заяви без виходу на роботу. Як правильно розрахувати компенсацію за невикористану відпустку за минулі періоди?

Читать всю статью...
Експорт харчової продукції: які потрібні дозвільні документи

Наша компанія планує здійснювати експорт харчової продукції за кордон. Підкажіть, який нормативно-правовий документ регламентує перелік дозвільних документів (сертифікатів тощо) для експорту продукції за кордон?

Безоплатне передання пального волонтерам: чи є ризики

Виникає запитання з приводу допомоги з боку юридичної особи волонтерам і благодійній організації / благодійному фонду щодо забезпечення останніх пальним: чи можливо оформити безоплатне передання пального для потреб волонтерів і благодійної організації / благодійного фонду?

Подання та оприлюднення фінансової звітності під час війни: чи є проблема?

На підставі ст. 14 Закону № 996 підприємство має оприлюднити (на вебсайті) фінзвітність за попередній рік, з аудиторським висновком, до 01.06, а до 10.06 – подати її до контролюючого органу.

Закон № 2115 передбачає, що юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти й будь-які інші документи, подання яких вимагають норми чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, протягом 3 місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. У Законі № 996 мова йде про обов'язок опублікувати й подати звітність, а згідно із Законом № 2115 підприємство підлягає звільненню від відповідальності за неподання звітності.

Питання: чи правильним буде судження, що підприємство підлягає звільненню від відповідальності за неподання звітності до 10.06, але зобов'язане опублікувати її до 01.06?

Що має бути раніше: подання декларації з ПДВ чи реєстрація в ЄРПН ПН/РК

Якщо декларації з ПДВ не подавали з лютого, то краще до реєстрації податкових накладних їх подати, щоб не потрапити до ризикових і не блокували податкових накладних? Чи зараз це не діє?

Повернення сплаченого авансу: нюанси оформлення ПН та РК

Постачальник електроенергії на початок березня мав авансовий платіж від покупця в сумі 30 млн за майбутнє постачання електроенергії березня, 01.03 постачальник помилково повернув покупцеві 5 млн, а з 03.03 по 10.03 покупець знову сплатив за електроенергію 2 млн. Протягом місяця у зв'язку із ситуацією в країні постачання електроенергії набагато зменшилися, і наприкінці місяця сума постачання електроенергії становила 3 млн, при цьому постачальник 31.03 повернув покупцеві 1 млн.

Допоможіть правильно скласти податкову накладну та розрахунок коригування за березень, зважаючи на те, що постачальник електроенергії складає зведені ПН за касовим методом останнім днем місяця. Чи може постачальник просто скласти останнім днем місяця 1 РК на суму зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг), тобто на мінус 4 млн грн (2 – 5 – 1)? Чи потрібно окремо складати РК на суму мінус 6 млн та зведену ПН на 2 млн? Якщо так, то чи можна 1 РК зробити останнім днем місяця, чи все ж має бути 2 РК – від 01.03 та від 31.03?

Бюджет
Консервація ОЗ на час війни: облікова процедура в бюджетній установі

Продовжуючи тематику, розпочату в статті "Консервація ОЗ на час війни: облікова процедура на підприємстві", розглянемо бюджетні особливості обліку консервації ОЗ.

Предприниматель
Припиняємо підприємницьку діяльність під час війни

На тлі продовженого воєнного стану поговоримо про те, як провести ліквідаційну процедуру підприємницької діяльності.

Бухгалтеру на заметку
Відновлено реєстрацію ПН/РК в ЄРПН і не тільки: чергові зміни до ПКУ

Ми дочекалися широко анонсованого Закону № 2260, який набув чинності 27.05.2022 і викликав чимало запитань, адже часи змінились і, говорячи формулюванням пана Д. Гетьманцева, "общипати" платників податків не так просто, бо "щипати" вже майже нічого. Але відкиньмо емоції та стисло поговорімо про те, що стало вже фактом.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua