Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№27-28
Июль 2022
Тема номера:
Будні бухгалтера у воєнному форматі
От редактора:

Шановні читачі!
Під час війни ми трансформували формат видання суто під ваші запитання. Тож кожен клієнт, який надсилає їх, гарантовано отримує відповідь на електронних шпальтах Б&З. Ми намагаємось бути корисними вам у цей непростий час, адже не лише війна, а й, зокрема, останні податкові...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
З'явилася нова підстава для проведення позапланових перевірок

постанова Кабміну "Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303" від 17.06.2022 р. № 697 

Програма інформатизації: як повідомляти під час воєнного стану

лист Мінцифри від 09.06.2022 р. № 1/10-10-440-2022  

Прибутківець побував на 2%-му ЄП: як обліковувати ОЗ після повернення до лав прибутківців

роз'яснення з категорії 102.05 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)

Кабмін удосконалив управління місцевими бюджетами під час війни

Зміни, що вносяться до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 252, затверджені постановою Кабміну від 17.06.2022 р. № 693

Виробництво та реалізація спирту в умовах війни: новації Закону № 2284

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання виробництва спирту етилового денатурованого" від 31.05.2022 р. № 2284-IX  

Бенефіціарні питання воєнного часу

Лист Мін'юсту від 09.06.2022 р. № 44816/55964-26-22/8.4.3 

Пальне для себе: ВС назвав умови, за яких зберігати пальне можна без ліцензії

постанова Касаційного адміністративного суду від 31.05.2022 р. у справі № 540/4291/20 

Чи загрожує штраф за неподання фінзвітності разом з аудиторським звітом до ДПСУ

роз'яснення з категорії 102.22 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)

Тема номера
Зарплатна звітність за ІІ квартал 2022 року: практичні ситуації під час воєнного стану

У цій статті розглянемо практичні ситуації складання зарплатної звітності за ІІ квартал 2022 року в умовах воєнного стану.

Читать всю статью...
Аналитическая палитра
Списання пошкодженого майна: чи можна без отримання сертифіката від ТППУ

На жаль, із кожним днем випадків пошкодження майна стає дедалі більше, тому питання щодо його подальшого списання своєї актуальності не втрачають. І ось нещодавно податківці видали роз'яснення, з якого випливає, що лист ТППУ від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1 є не зовсім виправдовувальним, попри те, що його адресовано всім, кого це стосується. З'ясуємо, у чому ж там річ.

Заповнення декларації про майновий стан і доходи: що нового

Нещодавно Мінфін прийняв зміни до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції № 859, що сьогодні і стане предметом нашого розгляду

Бухгалтерские будни
Давальницькі операції в ЗЕД: документально-облікові нюанси

Приводом для написання цієї статті стало запитання нашого читача:

"У травні 2021 р. нам передали з Німеччини обладнання (ноутбук) для роботи на ньому і тестування. На митниці оформили ВМД – характер постачання (24) за ознакою 39 "Інше. Операції, що передбачають переробку товарів відповідно до угоди (без передання права власності виконавцю)". У лютому 2022 р. ми повертаємо цей ноутбук. Як правильно провести ці операції в обліку та які документи мають бути?".

Тож розглянемо деталі у статті.

Первинку втрачено під час бойових дій: що робити далі

Продовжуючи тему, розпочату в публікації "Активи на території активних бойових дій: що показувати в обліку", з'ясуймо, що робити, якщо через воєнні дії були втрачені первинні документи.

Спрашивали? Отвечаем
Єдинник відновлює діяльність: який крайній строк для подання звітності та сплати податків

Платник єдиного податку 3-ї групи через бойові дії не мав можливості подати декларацію ЄП за перший квартал, з тих самих причин не сплачував податки, тільки з 1 червня маємо можливість звітувати. Чи є послаблення за несплату податків і відсутність звітності?

Як показати зменшувальний РК у декларації з ПДВ

Від'ємний РК (наші зобов'язання) за квітень 2022 року зареєстровано в червні 2022 р. Чи можна включати цей РК (зменшення зобов'язань) у декларацію з ПДВ за квітень 2022 р.? У Електронному кабінеті в розділі СЕА ПДВ "Інформація про суму перевищення" відображається цей від'ємний квітневий РК у червні, а податкові зобов'язання за квітень 2022 р., які були зареєстровані в червні 2022 р., відображаються в розділі за квітень 2022 р. До якого місяця декларації включати цей від'ємний РК?

Якщо під час війни неможливо зареєструвати ПРРО: чи можна торгувати підакцизними товарами

Як бути, якщо строк дії касового апарата закінчується у цьому місяці, ПРРО встановлений, але належним чином не дореєстрований – пише помилку: на час воєнного стану деякі реєстри закриті, тому не пропускає програму далі для видачі фіскальних чеків для продажу підакцизних товарів?

Орендар не може далі сплачувати орендні платежі та комуналку: як бути?

ТОВ на загальній системі не має можливості на час воєнного стану сплачувати орендну плату й експлуатаційні витрати та користуватись орендованим приміщенням, оскільки працівники задля безпеки з 24.02.2022 працюють віддалено.

Орендар повідомив про це орендодавця, надіславши лист. З орендодавцем не підписано додаткової угоди на зменшення або звільнення від орендної плати.

Що робити орендарю?

Чи має ТОВ зараховувати до витрат вартість орендної плати, що передбачено договором?

Орендодавець надає щомісячно АВР на вартість експлуатаційних витрат, які ми не приймаємо та не оплачуємо. Як обліковувати комунальні витрати?

Добровільне медичне страхування працівників: як застосувати пільгу з ПДФО

Компанія надає зовнішньому суміснику поліс добровільного медичного страхування як додаткове благо. Він працює на 0,25 ставки і має оклад 2105,00 та індексацію заробітної плати випереджаючим шляхом 75 грн щомісяця. Вартість поліса – 8052,00 грн за 01.06.2022 – 31.05.2023. Компанія за нього має сплатити страховій компанії 4 платежі по 2013 грн у червні, вересні, грудні та лютому. Працівник компенсує компанії 35 % вартості поліса шляхом утримання із заробітної плати по 704,50 грн протягом чотирьох місяців, починаючи з червня 2022 року.

Як правильно розрахувати ПДФО і військовий збір із чотирьох платежів, які компанія сплачуватиме страховій компанії? І як при цьому застосовувати пільгу щодо ПДФО?

Чи можна не застосовувати "металобрухтову" пільгу з ПДВ?

Ми займаємося виробництвом алюмінієвого профілю. У процесі виробництва утворюється металобрухт. Під час реалізації металобрухту ми застосовуємо пільгу – продаж без ПДВ. Але з 01.01.2022 мусимо розподіляти вхідний ПДВ пропорційно обсягу реалізованого металобрухту.

Чи можемо ми не застосовувати пільгу під час реалізації металобрухту й нараховувати ПДВ-зобов'язання за ставкою 20 %? Або ж, чи можемо ми не розподіляти вхідний ПДВ, оскільки металобрухт утворився внаслідок основної діяльності (технологічно неможливо виготовити профіль без утворення металобрухту)? Чи все ж є сенс зробити запит на отримання ІПК щодо цього?

Бізнес у зоні бойових дій: на який рахунок сплачувати податок

ФОП, зареєстрований в зоні бойових дій, тимчасово перебуває в Західній Україні. Чи можна сплатити податок, як раніше, за реквізитами податкової за місцем реєстрації підприємницької діяльності, якщо наразі в місті ведуться бойові дії?

Як краще придбати авто для ЗСУ за кордоном

Підкажіть, будь ласка, як правильно вчинити: ТОВ хоче купити авто для ЗСУ в Німеччині. Краще це зробити ТОВ, чи все-таки нашому головному офісу в Німеччині, а офіс продасть нам?

Автівку, куплену за кордоном за готівку, є бажання передати ЗСУ: нюанси бухобліку

ТОВ хоче передати гуманітарну допомогу ЗСУ у вигляді автомобіля, купленого за кордоном за готівку. Як правильно відобразити цю операцію по бухгалтерії?

Чи можна обмежити документальну перевірку лише деклараціями із заявленим бюджетним відшкодуванням?

У наказі на проведення перевірки зазначено: "щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2022 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету". Але інспектор хоче зняти податковий кредит за червень-жовтень 2021 року за одним із контрагентів, оскільки даний контрагент із 8 грудня 2021 року віднесений до "РИЗИКОВИХ" і наголошує на тому, що він має право перевіряти будь-який період, де в додатку 2 до декларації з ПДВ зазначено від'ємне значення. Чи правомірні дії інспектора?

ВМД не включено до декларації відповідного періоду: чи можна подати УР

Я за лютий, березень, квітень і травень 2022 року вчасно здала всі декларації з ПДВ. До декларації включала свої ПЗ та ПК – лише згідно із зареєстрованими ПН. У квітні 2022 року в мене була імпортна операція – сплачено мито. Оскільки реєстри не працювали – митна декларація до звітності не потрапила.

1. Чи можу я за весь період 02–05.2022 р. ПК за зареєстрованими ПН включити до декларації за червень 2022 року?

2. Чи можу я за всі місяці окремо – лютий, березень, квітень, травень 2022 року – подати нові звітні декларації з ПДВ з урахуванням зареєстрованих ПН та РК?

Відсторонення працівника від роботи в розрахунковому періоді: як нарахувати лікарняні

Працівника було прийнято на наше підприємство 24.12.2021 через переведення з іншого підприємства.

З 24.12.2021 по 31.12.2021 він перебував у відпустці без збереження заробітної плати.

З 04.01.2022 по 31.03.2022 він був відсторонений від роботи як працівник, який не надав доказів про отримання щеплень проти COVID-19, без збереження заробітної плати (відповідно до п. 19 постанови КМУ № 1096 та постанови № 1236).

З 01.04.2022 за наказом його було допущено до роботи.

З 28.04.2022 по 03.05.2022 працівник перебував на лікарняному.

Чи повинно підприємство оплачувати цей лікарняний?

Бенефіціарні відомості: коли подавати й підтверджувати

Товариство, що має єдиного засновника (володіння 100 % капіталу), у квітні 2021 року подавало держреєстратору зміни у відомостях про кінцевого бенефіціарного власника з нотаріально завіреною копією його паспорта. При цьому відомості щодо структури власності не були подані. Чи потрібно тепер підприємству, у 2022 році, щось подавати держреєстратору?

Читать всю статью...
Чи може ФОП використовувати кошти зі свого валютного рахунка на власні потреби за кордоном

В ІПК ДПСУ від 21.01.2022 р. № 100/ІПК/99-00-04-03-03-06 зазначено, що "фізична особа – підприємець – платник єдиного податку має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності".

Чи стосується це валютного рахунка ФОП? Чи може він використовувати кошти зі свого валютного рахунка на власні потреби за кордоном?

Бухгалтеру на заметку
Липневий циферблат: що змінює новий розмір прожитмінімуму

З огляду на зміну розміру прожиткового мінімуму (ПМ) з 1 липня 2022 року, пригадаємо, на які показники це впливає.

Чи може резидент Дія Сіті продавати техніку

Приводом для написання цієї статті стало таке запитання клієнта: "Наша компанія займається ІТ-програмуванням. Ми стали резидентом Дія Сіті 29.04.2022. Зараз ще платники податку на прибуток на загальних підставах. З ПДВ пільга. У нас виникло питання: більшість працівників у нас працюють як ФОП. При розірванні договору дехто хоче викупити техніку (ноутбук, монітор). Чи можемо ми нині проводити продаж техніки та чи зможемо з ІІІ кварталу 2022 р. (коли перейдемо на податок на виведений капітал) теж продавати?"

Земельному фонду завдано збитків: як оцінити шкоду

Продовжуючи тему, розпочату в публікації "Активи на території активних бойових дій: що показувати в обліку", з'ясуємо, яким чином оцінити шкоду та збитки, завдані війною земельному фонду.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua