Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№29-30
Июль 2022
Тема номера:
Будні бухгалтера у воєнному форматі
От редактора:

Шановні читачі!
Триває гаряча пора піврічної звітності та ПДВ – епопея з реєстрацією та зупиненням реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування. З останнім – реальна проблема і, на превеликий жаль, саме до податківців є чимало запитань.
Так, є недосконала нормативка, ал...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
Програма інформатизації: Мінцифри доповнив перелік кодів

наказ Мінцифри "Про внесення змін у додаток до Методики визначення належності бюджетних програм до сфери інформатизації" від 13.06.2022 р. № 51  

Тендерна процедура в умовах воєнного стану зазнала чергових змін

Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 і від 28 лютого 2022 р. № 169, затверджені постановою Кабміну від 24.06.2022 р. № 723, та лист Мінекономіки від 27.06.2022 р. № 3323-04/42505-06

Підтверджуємо відсутність податкових боргів на період дії воєнного стану

лист ДПС від 05.05.2022 р. № 4064/6/99-00-13-01-06 

Упродовж кварталу прибутківець перейшов на ЄП 2 % та повернувся назад: як подавати прибуткову декларацію

роз'яснення з категорії 102.20.01 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)

Які наслідки для прибутківця має ППР за формою "П": позиція ВС

постанова КАС Верховного Суду від 17.05.2022 р. у справі № 160/12944/20 

Орендоване держкоммайно пошкоджене або знищене: як зафіксувати руйнування

роз'яснення ФДМУ 

Декларація з податку на прибуток в умовах війни: як відзвітувати за 2021 рік та І квартал 2022 р.

інформаційний лист ДПСУ від 21.06.2022 р. № 3/2022, роз'яснення з категорії 102.22 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)

Тема номера
Припинення ФОП групи 3: як звітувати з єдиного податку та ЄСВ

З'ясуємо, у які строки мають подавати податкову звітність ФОП групи 3 у разі припинення діяльності.

Фінзвітність за І півріччя 2022 року: ураховуємо чинник війни

Черговий фінзвітний період у воєнному стані подолано. Тож пропонуємо пригадати загальні та спеціальні правила подання звітності під час війни.

Перехідні операції зі спрощеної системи на загальну: проблемні запитання

Після введення спецрежиму оподаткування єдиним податком за ставкою 2 % чимало суб'єктів господарювання скористалося цими податковими преференціями. Водночас деякі суб'єкти з певних причин уже повертаються на загальну систему оподаткування. У зв'язку із цим виникають запитання, пов'язані з обліком перехідних операцій, які й розглянемо в нашій публікації.

Читать всю статью...
Аналитическая палитра
Нотаріальні дії в умовах війни: нові корективи від Уряду

постанова КМУ "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану" від 24.06.2022 р. № 719 

Спрашивали? Отвечаем
Мобілізація працівника після призупинення трудового договору

Працівник приніс довідку із військкомату, що його мобілізували з 27.06.2022. Посадовий оклад працівника – 10000 грн. Як розрахувати середній заробіток за останні 2 місяці за умови, що працівник у березні перебував у відпустці без збереження заробітної плати, а з 1 квітня по 15 травня з ним було призупинено трудовий договір (за травень нараховано заробітну плату в розмірі 5455 грн)?

Урахування премії новоприйнятому працівнику під час нарахування відпускних

У лютому 2022 року співробітнику виплатили піврічну премію (6000 грн) за період липень-грудень 2021 року, як і всім працівникам, хоча працівник був прийнятий на роботу з 1 грудня 2021 року. У липні він іде у відпустку. Яким чином у такому випадку враховують суму премії під час нарахування відпускних?

Оплата дня донації після періоду простою

Працівник надав довідку про донацію крові 07.07. Посадовий оклад працівника – 10000 грн. Яким чином розрахувати середню зарплату, якщо з 24.02 по 31.06 на підприємстві було оголошено простій з оплатою 2/3 окладу?

Тимчасовий простій: як бути з основними засобами

Підприємство – ТОВ на загальній системі оподаткування, платник ПДВ – для ведення своєї господарської діяльності орендує виробничий цех та легковий автомобіль у фізичної особи, а також має на балансі власний легковий автомобіль, який перебуває в користуванні у директора підприємства.

У зв'язку з воєнним станом на території України підприємство призупинило свою діяльність та запровадило повний простій із 1 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року. Виробництво продукції та реалізацію в даний період не здійснювали. Виплати працівникам відбувалися, виходячи з 2/3 їхнього окладу. Оренду цеху та автомобіля оплачували в повному обсязі за березень 2022 року та квітень 2022 року так само, як і всі комунальні платежі (світло, інтернет, стільниковий зв'язок, послуги охорони (сигналізація)).

Чи правомірне в такій ситуації нарахування амортизації виробничого обладнання й автомобіля, що перебуває в користуванні у директора підприємства, якщо фактично він приїжджав на підприємство для періодичного контролю, про що свідчать також чеки про заправку паливом, яке числиться на балансі підприємства?

Як працює пункт 2 з Переліку позитивної податкової історії

У Переліку показників, за якими визначається позитивна історія платника податків (що дає право на безумовну реєстрацію податкових накладних у Реєстрі), є пункт 2. Згідно із цим пунктом податкова накладна не блокуватиметься, якщо за цим самим кодом УКТЗЕД 4 місяці з 6 уже реєстрували податкові.

Ми не реєстрували податкові в березні – травні; реєструвати почали із червня, але податкові виписували в усіх місяцях.

У липні останні 6 місяців – це січень – червень чи лютий – липень?

І головне питання: 4 місяці – це місяці, у які ми реєстрували податкові (місяці, у які отримали квитанцію про реєстрацію), чи місяці, за які ми реєстрували податкові (місяці, у які були виписані податкові)?

Неможливо отримати SWIFT: як ФОПу узаконити дохід із-за кордону

ФОП – платник єдиного податку (група 3) не може отримати грошовий переказ SWIFT на свій підприємницький рахунок. Сам підприємець наразі тимчасово проживає за кордоном, але податки бажає сплачувати в Україні. Чи можна включити до підприємницького доходу кошти, які фактично не надходили на банківський рахунок підприємця? Чи є інші шляхи отримання переказу саме на український банківський рахунок?

Чи можна списати заборгованість як безнадійну перед підприємством країни-агресорки

На балансі підприємства на даний час обліковується кредиторська заборгованість у руб. росії перед:

1) російським підприємством (№ 1) за товар у руб. росії, який був поставлений у 2017–2019 рр. У період постачання товару підприємство № 1 було пов'язаною особою. Строк дії договору та строк оплати переносили додатковими угодами. Останній строк виконання зобов'язань закінчився 30.06.2022;

2) білоруським підприємством (№ 2) за товар у руб., який був поставлений у 2022 рр. Термін виконання зобов'язань прострочено;

3) білоруським підприємством (№ 3), від якого отримано попередню оплату за товар у руб. росії, що надійшла в лютому 2022 року. Товар не відвантажували.

Відповідно до Постанови № 18 здійснення платежів у російських рублях заборонено. Виникли запитання:

1. Чи має бути нараховано курсові різниці за підприємствами № 1, 2 у зв'язку із забороною розрахунків у руб. росії?

2. З огляду на те що підприємствам № 1, 2 оплата за договором неможлива, а за підприємством № 3 неможливе відвантаження товару, чи може наше підприємство визнати таку заборгованість безнадійною та списати раніше, ніж сплинуть строки позовної давності?

Куди звітувати про ПДВ в разі зміни місцезнаходження

Підприємство – платник ПДВ змінило місцезнаходження, відтак й основне місце обліку. Водночас під час спроби подати декларацію з ПДВ за минулий місяць до контролюючого органу за попереднім місцем обліку звітність було відхилено з поясненням, що платник не перебуває на обліку в цьому контролюючому органі. Як бути в такій ситуації?

ПРРО без функції штрихкоду марки акцизного податку на алкоголь: чи є загроза штрафу

У програмуванні підакцизних товарів для продажу через ПРРО (він же термінал Приватбанку) відсутня функція штрихкоду акцизної марки. Програмісти ПРРО кажуть, що все в чеку через штрихкод на пляшці і крапка, а податківці – що в чеку обов'язково має бути зазначено штрихкод акцизної марки. Неповноцінний чек – це відсутній чек: перший штраф – 100 % від суми продажу, другий – 150 %! Як бути?

Передання прав інтелектуальної власності: коли діє ПДВ-пільга?

Між компаніями – замовником і розробником – укладено договір про створення за замовленням і використання об'єкта права інтелектуальної власності на розроблення програмного забезпечення. Компанія-замовник бажає платити авансові платежі розробнику у вигляді роялті за ПЗ.

У такому випадку авансові платежі роялті не трактуватимуться за даним договором як аванс за послуги? Чи не підпадатимуть вони під ПДВ?

Бюджет
Фінансова та бюджетна звітність за І півріччя 2022 року: ураховуємо чинник війни

Продовжуючи тему, розпочату в статті "Фінзвітність за І півріччя 2022 року: ураховуємо чинник війни", розглянемо бюджетні особливості звітної кампанії за І півріччя 2022 року в умовах війни.

Предприниматель
Подання приватним підприємцем звітності з ЄСВ за періоди до 2021 року

ФОП – платник єдиного податку 2 групи зареєструвався у 2007 році. За цей час жодного разу не подавав звітність з ЄСВ, проте внески сплачував. За який період потрібно подати звіти з ЄСВ? Чи може ФОП на спрощеній системі відзвітувати з ЄСВ за попередні періоди шляхом подання додатка 1 у складі декларації платника єдиного податку?

Уроки судебной практики
Оподаткування в умовах воєнного стану: основні тези Верховного Суду

Нещодавно, Верховний Суд оприлюднив огляд судової практики щодо оподаткування в умовах воєнного стану. Щоправда, усі рішення було винесено до законодавчих змін, що вже запрацювали під час воєнного стану, який нині триває. Утім, загальну "виправдовувальну" тенденцію досить чітко збудовано. Саме її й проаналізуємо.

Верховний Cуд окреслив нову презумпцію: кредитори за аграрними розписками набувають більших гарантій, але менших можливостей

В Україні вже майже 10 років широко застосовним є інструмент аграрних розписок, що визначають безумовні зобов'язання боржників, забезпечені майбутнім урожаєм сільськогосподарської продукції.

Утім до останнього часу серед юристів точилися дискусії щодо розподілу обов'язку доказування приналежності сільськогосподарської продукції боржників до предмета застави, яким забезпечуються зобов'язання за аграрною розпискою.

Природа зобов'язання за аграрною розпискою – Верховний Суд ставить крапку. Чи надовго?

Із моменту запровадження в Україні юридичного інструменту аграрних розписок серед юристів точаться дискусії щодо природи зобов'язань за ними та їх співвідношення з договірними зобов'язаннями. Крапку в цьому питанні поставив Верховний Суд.

Читать всю статью...
Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua