Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№33-34
Август 2022
Тема номера:
Будні бухгалтера у воєнному форматі
От редактора:

Шановні читачі!
Ми традиційно продовжуємо працювати в режимі відповідей на ваші запитання, оскільки вважаємо сьогодні це пріоритетом. Тож ви завжди можете на нас розраховувати, та й кількість запитань не обмежена.
Водночас ми приділяємо увагу всім законодавчим новаціям, а тому найголовніше...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
Скільки коштує розкриття бенефіціарів

лист Мін'юсту від 26.07.2022 р. № 60780/8.4.3/32-22  

Валюта на відрядження: корективи від НБУ

постанова НБУ "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18" від 05.08.2022 р. № 172  

Зберігання невикористаного пального: нова позиція ВС

постанова ВС КАС від 15.06.2022 р. № 260/3859/20  

Для звернення із заявами про повернення коштів з бюджету передбачено спеціальний строк – ВС

постанова ВС КГС від 21.06.2022 р. № 908/6036/14  

Ревізія в бюджетній установі: юридичні наслідки довідки зустрічної звірки

постанова ВС КАС від 23.06.2022 р. № 160/7717/19 

Бюджетно-звітні новації від Мінфіну: з'явилися точкові зміни в Порядку № 44

наказ Мінфіну "Про внесення змін до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування" від 05.07.2022 р. № 191 

Первинка, фінзвітність, групи підприємств: новації Закону № 2435 та Закону № 2436

Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 19.07.2022 р. № 2435-IX і Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" від 19.07.2022 р. № 2436-IX

З'явились уточнення в порядку складання кошторису бюджетної установи

Зміни, що вносяться до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджені постановою Кабміну від 07.07.2022 р. № 764

Оновлення форми повідомлення про прийняття працівників

Постанова КМУ "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413" від 26.07.2022 р. № 835 

Перелік першочергових бюджетних видатків переглянули: є доповнення

Зміни, що вносяться до Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затверджені постановою Кабміну від 22.07.2022 р. № 831

Тема номера
Призупинення дії трудового договору: умови та порядок дій роботодавця

Призупинення дії трудового договору – один із можливих варіантів того, як поставити "на паузу" відносини між працівником і роботодавцем під час воєнного стану. Можливість призупинення трудового договору передбачено у ст. 13 Закону № 2136 починаючи з 24 березня 2022 року. Проте з 19 липня 2022 року до цієї статті внесено істотні зміни Законом № 2352. Тож розгляньмо детально, у якому порядку та за яких умов на цей час можна призупинити дію трудового договору.

Відсутність діяльності підприємства: як зберегти колектив і підтримати працівників

Підприємство ТОВ на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, у зв'язку з воєнним станом на території України призупинило свою діяльність та запровадило простій із 1 березня 2022 року для всіх працівників, включаючи директора. Станом на 01.08.2022 підприємство не має фінансової можливості оплачувати працівникам простій виходячи з 2/3 окладу. Звільняти співробітників директор не хоче, оскільки має намір зберегти колектив.

Які можуть бути варіанти виходу із зазначеної ситуації: відправити всіх працівників у відпустку за власний рахунок на час воєнного стану на території України чи встановити неповний робочий день із графіком роботи один день на тиждень, аби заощадити кошти підприємства й водночас підтримати працівників, але при цьому фактичну діяльність підприємство не здійснює – немає виробництва та реалізації продукції, що може викликати питання з боку контролюючих органів? Дякую!

Читать всю статью...
Аналитическая палитра
Трудовий договір із нефіксованим робочим часом: умови та порядок укладання

З 10 серпня 2022 року набув чинності Закон № 2421, яким унесено зміни до КЗпП. Основна зміна полягає в запровадженні особливої форми трудового договору – з нефіксованим робочим часом. З'ясуймо, чим відрізняється цей договір від тих, які вже застосовують для оформлення трудових відносин.

Бухгалтерские будни
Первинка спізнилась через воєнні дії: закриваємо питання самоактом

Продовжуючи тематику, розпочату публікацією "Первинку втрачено під час бойових дій: що робити далі", розглянемо порядок виходу із ситуації, коли на тлі війни первинні документи від контрагентів не надходять вчасно.

Гуманітарка у вигляді авто від іноземців отримана без документів: документування та облік

Підприємство отримало гуманітарну допомогу від іноземних партнерів без документів (авто). Якими внутрішніми документами ставити на облік? Чи підлягає оподаткуванню податком на прибуток така операція?

Спрашивали? Отвечаем
Оплата оренди житла для внутрішньо переміщеної особи: утримання ПДФО та ВЗ

Благодійна організація (БО) отримує від донатів (у т. ч. із-за кордону) благодійну допомогу на оренду житла тимчасово переміщеним особам (ТПО) в Україні у зв'язку з війною з рф.

Яким чином відбувається оподаткування фізичних осіб – учасників цієї операції? Чи підлягає оподаткуванню така операція ПДФО та ВЗ і скільки разів (у випадку, коли БО проводить компенсацію орендної плати ТПО, й у випадку, коли БО безпосередньо сплачує орендну плату орендодавцю – фізичній особі)? Хто є податковим агентом і в якому випадку? Можливо, на період воєнних дій ТПО звільнені від оподаткування під час отримання компенсації не від держави, а від благодійного фонду?

Чи сплачувати орендну плату за земділянки на території зони бойових дій

У березні звільнили від сплати земельного податку за ділянки в районах проведення бойових дій, водночас перелік відповідних територій досі відсутній. Підприємство подало уточнюючі декларації за 2022 р., їх було прийнято. Який наразі має бути алгоритм дій? Кошти на сплату податку відсутні, але є побоювання, що потім будуть штрафи.

Документи в електронній формі: яка дата є обов'язковим реквізитом

Якщо підписання договорів, актів та інших документів відбувається з використанням сервісів електронного документообігу, не завжди сторонам вдається підписувати їх у день завантаження. Тому дата, що стоїть на документі як дата його складання, не збігається з датою підписання. Іноді документ містить три дати: дату складання та дати підписання двома сторонами. Яку з цих дат брати для проведення документів в бухгалтерському обліку? Яку дату зазначати в платіжному дорученні (Договір від ...), а яку в додатку 4ДФ (нараховано)? Наскільки дата на документі може не збігатись із датою підписання?

Особливості відображення в обліку тестових стендів

Для проведення інженерних досліджень на замовлення підприємство придбаває комплектувальні матеріали та збирає тестові стенди власними силами. Складники тестового стенду можуть змінюватися залежно від виду досліджень. Строк проведення досліджень і використання тестового стенду складно встановити до початку його використання. Як правильно обліковувати такі об'єкти – тестові стенди?

Переміщення фірми з окупованої території на територію, підконтрольну Україні: варіанти оформлення та сплата податків

Фірма, зареєстрована на окупованій території, переїхала на територію, підконтрольну Україні. Чи потрібна перереєстрація фірми на новому місці, за новою адресою розташування, та які податки необхідно сплатити до місцевого бюджету за новою адресою?

Чи можуть вилучити легковий автомобіль на потреби ЗСУ

Чи є у центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військові комісаріати) право вилучати легковий транспорт юридичних осіб та в якому обсязі (зі слів не більш як 50 %) на підставі Положення № 1921?

Кошти отримано на ставці 5 %, а повернено – на ставці 2 %: як правильно оподаткувати

У липні 2022 р. отримала кошти за проданий товар, перебуваючи на 3 групі спрощеної системи оподаткування зі ставкою 5 %, у серпні перейшла на ставку 2 % та повернула покупцю кошти за проданий товар. Чи втрачу я 3 % податку? Як це правильно оподаткувати і подати звітність?

Відвантаження – на 2-відсотковій спрощенці, оплата – на загальній системі: нюанси оподаткування

Підприємство – платник єдиного податку 2 % відвантажило продукцію в липні 2022 р., отримало оплату за неї в серпні 2022 р., коли перейшло на загальну систему оподаткування з ПДВ. Як оподаткувати цю операцію?

Читать всю статью...
Чи може ФОП працювати в Україні, а мешкати в іншій країні?

Чи можу я, як ФОП, працювати в Україні, а мешкати в іншій країні? Які податки я маю там сплачувати? І чи не є це питання подвійного оподаткування?

Виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника: як здійснювати доплату

Чи є порушенням, якщо доплату за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника підприємство нараховує та виплачує раз на квартал, а не щомісячно?

Бюджет
Тендерний процес в умовах війни: відповіді на актуальні запитання

Практика застосування процедури закупівлі в умовах воєнного стану показала, що питань у цій сфері досі дуже багато. У цій публікації пропонуємо з'ясувати відповіді на частину з них.

Совет юриста
Форс-мажор під час воєнного стану як підстава для звільнення від відповідальності за неналежне та несвоєчасне виконання зобов'язань

Питання настання форс-мажорних обставин (FORCE MAJEUR) унаслідок воєнної агресії росії проти України стало актуальним для багатьох суб'єктів господарювання: зруйноване майно і виробничі потужності, об'єкти нерухомості та транспортні засоби, обмеження валютних платежів і податкові зобов'язання, проблеми з виконанням положень за господарськими договорами та можливість звільнення від штрафних санкцій у разі несвоєчасного виконання такого зобов'язання.

Проте чи всі події є форс-мажором і що робити з виконанням господарських договорів й інших зобов'язань?

На жаль, не всі обставини, спричинені війною, можуть бути форс-мажором.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua