Зміни, що вносяться до Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затверджені постановою Кабміну від 07.09.2022 р. № 993
Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння розвитку волонтерської діяльності та діяльності неприбуткових установ та організацій в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України" від 15.08.2022 р. № 2520-IX
Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану" від 16.08.2022 р. № 2526-IX
постанова ВП ВС від 20.04.2022 р. № 756/8815/20
роз'яснення з категорії 104.09 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)
постанова ВС КГС від 19.08.2022 р. у справі № 908/2287/17
Бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі та працюють на підприємствах, в установах і організаціях, органах влади, можливе як у мирний час, так і у воєнний. З'ясуймо, на яких умовах і за яким порядком нині здійснюють бронювання.
У ч. 5 ст. 34 Закону про військову службу передбачено, що персональний облік призовників, військовозобов'язаних і резервістів за місцем їхньої роботи покладено на керівників підприємств, установ, організацій. А в п. 36 Порядку № 921 уточнено, що підприємства, установи й організації ведуть персональний облік призовників і військовозобов'язаних за місцем їхньої роботи, у тому числі на умовах трудового договору (контракту, угоди) строком більш як три місяці.
Тож працевлаштування осіб, на яких відповідно до законодавства України поширюються вимоги щодо виконання військового обов'язку, автоматично покладає на роботодавця певні зобов'язання.
Далі розгляньмо, як підприємствам організовувати військовий облік призовників і військовозобов'язаних.
Приводом для написання цієї статті стало запитання читача, надіслане на редакційну пошту:
"Підкажіть, будь ласка, процедуру оформлення працівників, волонтерів у благодійну організацію".
Тож з'ясуймо разом.
На тлі триваючої війни черговий фінзвітний 9-місячний період завершується. Це означає, що час підбивати проміжні фінансові підсумки. Пропонуємо з'ясувати, які нюанси під час підготовки такої звітності слід узяти до уваги цього разу.
До редакційної пошти надійшло запитання щодо відображення постачальником зменшення податкового зобов'язання на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, що передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, складеного в період із 24 лютого до 27 травня 2022 року та підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем – платником ПДВ у податковій декларації з ПДВ за період реєстрації розрахунку коригування:
"Із 27 травня 2022 року було відновлено можливість реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування, і наше ТОВ вчасно й успішно їх зареєструвало.
20 липня ми подали декларацію з ПДВ за червень 2022 року і виявили, що з реєстраційного ліміту було знято певну суму, яка потрапила до показника перевищ. Тобто СЕА ПДВ налаштовано таким чином, що розрахунки коригування за лютий – травень 2022 року і зареєстровані у червні мають бути відображені в декларації за червень, що й відповідає пп. 192.1.1 ПКУ. Тому, оскільки роз'яснень щодо відображення цих РК від ДПС станом на 20.07.2022 не було, ми прийняли рішення зняти РК на зменшення ПЗ, відображені в лютому – травні 2022 року за первинними документами, та відобразити їх у червні, щоб повернути суму 459058,00 грн на наш реєстраційний ліміт СЕА ПДВ. Відповідно, 20.07.2022 ми подали нову звітну декларацію з ПДВ, а 21.07.2022 – уточнюючі декларації за лютий – травень 2022 р., і реєстраційний ліміт було повернено, а принцип відображення постачальником РК на зменшення податкових зобов'язань відповідав пп. 192.1.1 ПКУ.
20 і 21 липня 2022 р. ми звертались за консультацією щодо відображення РК на зменшення ПЗ до свого інспектора з ПДВ, і разом дійшли згоди, що правильно відобразити їх у місяці реєстрації РК.
01.08.2022 виявлено, що 25.07 – 27.07.2022 з реєстраційного ліміту СЕА ПДВ було знято певну суму, і знову ця сума потрапила до показника перевищ. У цьому періоді жодних декларацій та уточнюючих розрахунків не подавали. Проаналізувавши ситуацію, з'ясували, що ДПС змінила налаштування СЕА ПДВ і видала роз'яснення, що РК на зменшення ПЗ потрібно було відобразити в періоді складання РК, а не реєстрації, що загалом суперечить пп. 192.1.1 ПКУ. Це роз'яснення було опубліковано на сайті ГУ ДПС у Черкаській області 01.08.2022, тобто після визначеної можливої дати подання уточнюючих розрахунків без застосування штрафних санкцій. Нагадаю, що подати уточнюючі розрахунки без штрафів можна було до 25 липня 2022 року.
На гарячій лінії ДПС запропонували знову подати уточнюючі розрахунки до декларації, відобразити РК на зменшення ПЗ у періоді складання РК, зняти ці відображені РК у періоді реєстрації – червні та сплатити 3 % штрафу із суми, яка потрапила 01.08 до показника перевищ. Іншого варіанта повернення реєстраційного ліміту СЕА ПДВ не запропонували. Ми не погоджуємося з такою позицією податківців, адже роз'яснення ДПС суперечить пп. 192.1.1 ПКУ.
Прошу проаналізувати ситуацію та надати свій коментар, що ми можемо зробити в цій ситуації."
У ч. 1 ст. 22 Закону № 1667 передбачено, що гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності, що надається в порядку та розмірах, передбачених Законом про соцстрах. Утім резиденти Дія Сіті, нараховуючи й виплачуючи суми лікарняних гіг-спеціалістам, мають з'ясувати для себе, яку саме ставку ПДФО застосовувати при цьому. Розглянемо, які можуть бути підходи для вирішення цього питання.
ТОВ надає послуги з контролю за гарантійною політикою: гарантійні деталі надходять з Італії як товар (з оплатою ПДВ і мита), та їх потрібно віддати кінцевому споживачу, у якого гарантійний випадок, безкоштовно. Договір укладено між італійським заводом-виробником та представником італійської фірми в Україні (що є платником ПДВ). Ціну за послуги формують як 150 % вартості (ціни) деталей (фактурної, тобто з інвойсів). Послуги надають на території України. Договір у євро. Як правильно оподатковувати ПДВ ці послуги?
Приклад: послуги на 500 євро (тобто замовник заплатить 500 євро) – ПДВ нараховувати "поверх чи в тому числі"? Податкову накладну потрібно реєструвати в гривнях, тобто треба перевести суму євро за курсом НБУ на дату авансу? Що робити з деталями, які "зависають" на складі як товар, – списувати на витрати? Тут же, по суті, право власності на імпортовані деталі до підприємства – представника італійської фірми не переходить.
Протягом якого часу можна внести до складу податкового кредиту зареєстровану в ЄРПН за рішенням суду податкову накладну 29.08.2022, якщо дата виписки – 03.02.2019?
У декларації з ПДВ не показали пільгового постачання. Як виправити помилку та що загрожує якщо її не виправити?
Як діяти покупцеві – платнику ПДВ в разі, якщо виявлено помилку в ПН/РК, а продавець перейшов на спец. ЄП 2 %?
Як формувати первісну вартість імпортного товару, якщо відбулося декілька оплат постачальнику за різними курсами НБУ?
Ситуація: під час звільнення працівнику компенсували не всі дні невикористаної відпустки через помилку бухгалтера. Минуло вже декілька місяців із дня звільнення. Відповідно, є два варіанти дій: не виплачувати (сума незначна і працівник не звертатиметься за відшкодуванням, наразі перебуває за кордоном) або виплатити залишок суми зараз. Які ризики в разі невиплати? Які ризики в разі виплати та чи враховувати індексацію, що виникла за цей період? Як відобразити в обліку?
Підприємство використовує пальне одночасно в оподатковуваних і в неоподатковуваних операціях. За якою ставкою нараховувати ПДВ за результатами здійснення ПДВ-розподілу, якщо підприємство є платником ПДВ за ставкою 20 %, а пальне купує за ставкою ПДВ 7 %?
Чи не порушує чинне законодавство України діяльність ФОП (група 3) або ТОВ – на спрощеній системі оподаткування (5/2 %), пов'язана з посередницькою оптовою торгівлею твердим паливом (вугілля та продукти його переробки), за межами України? (Вугілля іноземного походження – Казахстан).
Добрий день! Підприємець – єдинник групи 2 починаючи з 24 лютого по травень 2022 року не здійснював господарської діяльності та, користуючись пільгою, передбаченою абз. 1 пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ, не сплачував єдиного податку. У вересні в електронному кабінеті платника було повідомлено про утворений податковий борг за період травень-серпень. Чи потрібно його погашати? Якщо так, то на підставі яких норм?
ФОП, зареєстрований у місті Сєвєродонецьк, яке на цей час перебуває на окупованій території, переїхав у місто Київ; мешкає в орендованій квартирі, а також орендує в цьому місті офіс. Вид діяльності – оптова торгівля на всій території України.
З огляду на ймовірне переселення в інші місця проживання та зважаючи на воєнний стан, чи є можливість перереєструвати ФОП на адресу орендованого офісу (довгострокова оренда)?
Продовжуючи тему, розпочату в публікації "Фінзвітність за 9 місяців 2022 року: порядок подання з поправкою на війну", розглянемо бюджетні особливості звітної кампанії за підсумками 9 місяців 2022 року в умовах війни.
Після запровадження моделі середньострокового бюджетного планування з'явилась потреба у визначенні підходів до розрахунку та розподілу орієнтовних граничних показників видатків державного бюджету та надання кредитів з державного бюджету на середньостроковий період, а також установлення порядку складання та аналізу пропозицій до Бюджетної декларації. У цій публікації пропонуємо з'ясувати, як із таким завданням впоратись зараз.