постанова Правління НБУ "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18" від 29.09.2022 р. № 211
роз'яснення з категорії 114.09 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)
лист Мінфіну від 22.09.2022 р. № 41010-06-5/21480
Закон України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану" від 21.09.2022 р. № 2618-IX
Зміни, що вносяться до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені постановою Кабміну від 12.10.2022 р. № 1154
постанова ВС КАС від 11.04.2022 р. у справі № 520/4810/2020
лист Мінфіну від 07.10.2022 р. № 05120-03-6/23079
постанова Кабміну "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" від 12.10.2022 р. № 1178
Продовжуючи тему оподаткування податком на доходи фізичних осіб благодійної допомоги (див. статтю "Благодійні організації в період дії воєнного стану: оподаткування нецільової благодійної допомоги"), у цьому матеріалі розглянемо особливості оподаткування цільової благодійної допомоги.
Благодійні організації зазвичай належать до неприбуткових організацій та не сплачують податок на прибуток за певних умов. До того ж більшість операцій, які здійснюють благодійні організації в період дії правового режиму воєнного стану, не оподатковуються ПДВ. Докладніше про це ми розповімо у статті.
У період дії правового режиму воєнного стану створення благодійних організацій є особливо актуальним. Адже багато людей та організацій потребує допомоги, яку зручніше надавати саме через такі організації. З огляду на наведене, в цій статті ми розповімо, як створити благодійну організацію.
У ПКУ передбачено пільги, якими дозволено не утримувати податок на доходи фізичних осіб із доходів, які благодійна організація надає бенефіціарам у вигляді нецільової благодійної допомоги. З пільгами, надаваними в оподаткуванні цільової благодійної допомоги, ви можете ознайомитися у статті "Благодійні організації в період дії воєнного стану: оподаткування цільової благодійної допомоги". А в цьому матеріалі ми поговоримо про нецільову благодійну допомогу.
Якщо станом на звітну дату частина активів компанії, зокрема запаси та основні засоби, залишаються в окупації, то виникає логічне запитання, як їх показувати у фінансовій звітності? Розгляньмо можливі варіанти відображення в контексті знецінення активів за різних умов.
З 20 жовтня 2022 року набув чинності Порядок № 1172, яким визначено процедурні питання для припинення трудового договору, зокрема, у разі смерті роботодавця-ФОП. Далі з'ясуємо, у яких випадках потрібно застосовувати цей Порядок.
Договірні відносини в умовах війни, на відміну від мирного часу, істотно залежать від зовнішніх обставин. Виконання початкових умов договору не завжди є можливим, а товари, як і оплату, можна так і не отримати, однак не з вини контрагента. Принцип обачності, згаданий у Концептуальній основі, застерігає від завищення активів, тому особливо пильну увагу звертаємо на фінансові активи та ризик їх знецінення.
2022 рік приніс чимало викликів для бізнесу: від призупинення виробництва до релокації працівників, від згортання окремих напрямів до запровадження антикризових заходів управління, від втрат активів до участі в грантових проєктах із відновлення. Відображення виключно фактів господарської діяльності в обліку та звітності – для цьогорічної непересічної ситуації цього замало. Для розуміння користувачами всіх обставин, з якими стикнувся український бізнес, важливо описати в примітках вплив війни на конкретне підприємство, у т. ч. особливий акцент зробити на дотримання принципу безперервності.
Війна впливає на бізнес-середовище з різними наслідками, зокрема бізнес стикається і з вимушеною ліквідацією окремих напрямів діяльності, які ще минулого року вважалися перспективними й прибутковими. Трапляються і позитиви: окремі бізнеси отримують новий подих заради посилення нашої економіки та відкривають для себе нові бізнес-сегменти – продуктові чи географічні. Віримо, що таких суб'єктів ставатиме дедалі більше. Наразі ж розглянемо, як подати у фінансовій звітності припинений напрям/сегмент діяльності.
За загальним правилом, якщо з певних причин не вдалося вчасно подати повідомлення за ф. № 20-ОПП, то платник податків несе відповідальність у вигляді штрафу. Але під час дії воєнного стану даний штраф можна не сплачувати. І податківці це підтверджують. Поговоримо детальніше.
Резонансний лист ДПСУ від 04.07.2022 р. № 5064/Г/99-00-24-03-03-09 широко обговорює юридична спільнота, він викликає занепокоєння суб'єктів підприємницької діяльності. Мова про ситуацію, коли грошові кошти від нерезидента за надання йому послуг українськими підприємцями (наприклад, IT-консультантами) надходять і залишаються на їх іноземних рахунках. Тож, на думку ДПС, до таких підприємців застосовують ЗЕД-пеню, а сам дохід оподатковують у загальному порядку (18 % податку на доходи фізичних осіб та 1,5 % військового збору замість єдиного податку зі ставкою 2 % або 5 %). Постає питання щодо законності цих вимог.
Якщо ФОП на другій групі не сплачував ЄП, користуючись наданим пп. 9.1 підрозд. 8 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ правом, а тепер візьме і сплатить за всі дев'ять місяців, а потім відобразить цей факт у декларації. Чи може бути штраф за несвоєчасну сплату?
ТОВ – платник ПДВ купує у ТОВ – платника ПДВ міський автобус для подальшого безоплатного передання місту (міській раді – неприбутковій організації). Які податкові наслідки у покупця? Податкову накладну включаємо до податкового кредиту й виписуємо компенсувальну на цю суму, оскільки це купівля не для госпдіяльності? Чи потрібно нараховувати податкові зобов'язання під час безоплатного передання?
Продовжуючи тему, розпочату публікацією "Відновлення будівлі бюджетної установи після "прильотів": організовуємо процес", пропонуємо ознайомитися з обліковими наслідками цього процесу.
На тлі війни чимало будівель державної та комунальної власності зазнають пошкоджень. Тож цю публікацію ми вирішили присвятити питанням організації процесу відновлення таких будівель.
Доволі часто бухгалтери та спеціалісти кадрової служби ототожнюють добровольців Сил територіальної оборони Збройних Сил України (далі – ТРО) і добровольців добровольчих формувань територіальної громади (далі – ДФТГ). Проте відмінності між ними суттєві, що впливає на їх соціальні гарантії, зобов'язання роботодавців перед такими особами, особливості подання звітності про таких осіб.
У цій статті зосередимо увагу саме на добровольцях ДФТГ.
Нагадаємо, що докладно про добровольців ТРО ми вже неодноразово розповідали.
У цій статті говоритимемо про особливості нарахування лікарняних і декретних для резидентів Дія Сіті.
Пропонуємо до вашої уваги добірку відповідей на поширені сьогодні запитання щодо нарахування лікарняних.