Зміни до деяких методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку, затверджені наказом Мінфіну від 18.10.2022 р. № 337
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні і надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном" від 21.09.2022 р. № 2623-IX
лист Мінфіну від 09.09.2022 р. № 12020-27/298-ЗПІ/399
постанова НБУ "Про затвердження Змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 19.09.2022 р. № 205
Зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 "Основні засоби", затверджені наказом Мінфіну від 03.10.2022 р. № 312, та наказ Мінфіну "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 03 жовтня 2022 року № 312" від 21.10.2022 р. № 341
Безнадійна товарна кредиторська заборгованість виникає в ситуації, коли продавець так і не поставив товари (роботи, послуги) у рахунок одержаної від покупця-кредитора передоплати. Чітких критеріїв для списання такої заборгованості в нормативних документах не встановлено, однак за певних умов це потрібно зробити. У статті розкажемо, як такі операції показати в обліку.
У воєнні часи частішають ситуації, за яких дебітор-покупець одержує товари (роботи, послуги), а розрахуватися за них не може. Податківці за такими операціями визнають товари безоплатно отриманими. Водночас наразі діють спеціальні правила відліку позовної давності (див. публікацію "Безнадійна заборгованість: особливості визнання в період дії воєнного стану"), отож заборгованість стає безнадійною лише в окремих випадках.
У цій статті розповімо про облік такої заборгованості в покупця.
Безнадійна товарна дебіторська заборгованість виникає в ситуації, коли продавцеві було перераховано попередню оплату, за якою покупець так і не отримав товари (роботи, послуги). Порядок зарахування заборгованості до безнадійної ми проаналізували у статті "Безнадійна заборгованість: особливості визнання у період дії воєнного стану". У цьому матеріалі піде мова про відображення такої заборгованості в обліку кредитора.
У період дії правового режиму воєнного стану за об'єктивними причинами зростає кількість випадків визнання заборгованості контрагентів безнадійною. Водночас за деякими видами заборгованості процедура віднесення її до безнадійної у воєнні часи має специфіку. Про це й поговоримо у статті.
Безнадійна грошова дебіторська заборгованість виникає тоді, коли покупець не сплачує за відвантажені продавцем товари (роботи, послуги). Ситуації, за яких заборгованість визнають безнадійною, ми розглядали в статті "Безнадійна заборгованість: особливості визнання в період дії воєнного стану". А в цьому матеріалі розповімо про відображення такої заборгованості в обліку кредитора.
Продовжуючи тему, розпочату публікацією "Відновлення будівлі бюджетної установи після "прильотів": обліковуємо наслідки", пропонуємо розглянути облікові особливості операцій із ліквідації наслідків руйнувань ОЗ на підприємстві.
Продовжуючи тему, розпочату публікацією "Інвентаризація-2022: організовуємо в умовах війни", розглянемо особливості інвентаризації зруйнованих унаслідок війни об'єктів ОЗ.
Чи потрібно сплачувати 10 % від доходу, (GGR) якщо наша ТОВ вирішить перейти на 2 % єдиного податку на час воєнного стану? Думаємо, чи потрібно окремо сплачувати 10 % від доходу, (GGR) і податок на доходи 2 %. Чи тільки 2 % від доходу і все?
У складі підприємства є підрозділ – науково-дослідний інститут. До складу цього підрозділу входить науково-технічна бібліотека, на балансі якої обліковується багато нематеріальних активів (винаходи, ноу-хау, дослідження та технології) у вигляді науково-технічної документації. Балансова вартість цих активів становить дуже значні кошти (сягає сотень мільйонів гривень).
Питання: чи можна укласти договір про повну матеріальну відповідальність із керівником науково-технічної бібліотеки та чи буде він нести повну відповідальність у разі неналежного забезпечення збереження ввіреної йому науково-технічної документації?
Підкажіть, ФОП 3-ї групи, коли та які податки маю сплатити, щоб продовжити діяльність? Ставка була 5 %, найманих працівників немає, ПДВ також немає, у березні – квітні цього року не працював. Які податки треба сплачувати в період воєнного стану та як їх нараховувати?
Підприємству надійшло повідомлення від 3 жовтня про застосування штрафу за невчасне подання податкового розрахунку за І квартал. Скажіть, будь ласка, чи правомірна ця дія, адже під час воєнного стану платників податків було звільнено від відповідальності за невчасне подання звітності.
Службовий автомобіль знаходиться на території України, його не використовують у господарській діяльності підприємства у зв'язку з тим, що працівник, за яким закріплено автомобіль, з початку березня дистанційно працює за кордоном. Чи має право підприємство нараховувати амортизацію в бухгалтерському та податковому обліку?
Орендна плата за землю за 2022 рік. Підприємство має договір оренди на земельну ділянку на 49 років, яка є комунальною власністю ОТГ (Київська обл.). Розрахунок з оренди земельної ділянки на 2022 рік подано вчасно.
За січень та лютий 2022 року орендну плату (податок) повністю сплачено. З 25.02.2022 земельна ділянка була окупована російськими загарбниками до самого звільнення Київської обл. Переліку МФУ немає. Згідно із Законом № 2120 від 15.03.2022 р. подано уточнену декларацію на зменшення орендної плати. Фактично сплачено по 06.2022 р.
Чи правомірна вимога ДПС щодо подання уточнюючої декларації на збільшення зобов'язань, що стосовно пені та штрафу?
Підприємство-продавець – ТОВ на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, у вересні й жовтні 2022 р. одержало від покупця-банкрута на р/р платежі з призначенням: "Задоволення (погашення) вимог 4 черги в справі № __, без ПДВ". Ці платежі було зараховано у зменшення безнадійної дебіторської заборгованості покупця-банкрута, яку за на 31.10.2022 в обліку продавця не списано. Подібні надходження будуть, можливо, і надалі аж до ліквідації покупця-банкрута, і заборгованість, відповідно, зменшуватиметься. Коли продавцеві краще цю заборгованість списати?
Між двома компаніями-резидентами укладено договір постачання обладнання. Умови оплати – 100 % передоплата, постачальник зареєстрував нам ПН. Далі підписуємо додаткову угоду, де місцем постачання вказано Польщу. Чи правильно я розумію, що датою підписання додаткової угоди постачальник повинен дати РК на всю суму договору. І на який пункт послатися в РК?
Благодійна організація має намір виплатити вдові військового, який загинув під час бойових дій, благодійну допомогу в сумі 2,5 млн грн. Статут містить відповідні положення, благодійна програма також. Чи потрібно утримувати із суми благодійної допомоги ПДФО та військовий збір? Які документи слід отримати від отримувача благодійної допомоги?
У цій публікації пропонуємо ознайомитись із відповідями на питання, що виникли під час застосування нових тендерних особливостей.
Згадувати нині про карантин – ніби гортати альбом давноминулих днів, хоча насправді проблема, через яку його було введено, не відступила, а навпаки – набирає останнім часом обертів.
А втім, сьогодні ми сконцентруємо нашу увагу на іншому – на перевірках за часів ковідного мораторію.
Резидент Дія Сіті надає гіг-спеціалістам безоплатне харчування, фірмовий (корпоративний) одяг та інші фірмові аксесуари. Також заплановано оплатити навчання гіг-спеціалістів у приватному вітчизняному закладі освіти. Чи виникає додаткове благо щодо таких витрат резидента Дія Сіті на користь гіг-спеціалістів?
Досить часто трапляються ситуації, коли підприємство змушене доплачувати колишньому працівнику заробітну плату чи компенсацію за дні невикористаної відпустки, виплачувати середню зарплату за дні вимушеного прогулу тощо. Тож далі з'ясуємо особливості проведення таких виплат, їх оподаткування та відображення в Податковому розрахунку.
Питання щодо обчислення середнього заробітку відповідно до Порядку № 100 є одним із найактуальніших. Адже 24 лютого цього року було запроваджено воєнний стан, який зумовив нові обставини й умови, що безпосередньо вплинули на трудові відносини та заробіток працівників. Призупинення дії трудового договору, відсутність працівника з нез'ясованих причин, тривалі відпустки без збереження заробітної плати та інші обставини вимагають особливої уваги під час нарахування середньої заробітної плати. Тож далі про це докладніше.