Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№51-52
Декабрь 2022
Тема номера:
Резерви та забезпечення у воєнний час
От редактора:

Шановні читачі!
Перед вами останній номер нашого видання в поточному році. І звісно, аби не війна, усі ми переймалися б не лише закриттям року, а й плануванням корпоративів. Проте наразі ми всі очікуємо на головне наше свято – Перемогу. І це дійсно одна спільна мрія мільйонів українців. Тож п...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
Застосування податкових пільг для волонтерів удосконалили: новації Закону № 2747

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, зібраної волонтерами" від 16.11.2022 р. № 2747-IX  

"Безмитний" перелік комплектуючих для енергообладнання суттєво розширили

Зміни, що вносяться до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, затверджені постановою Кабміну від 29.11.2022 р. № 1340

У порядку подання фінзвітності з'явились актуальні правки

Зміни, що вносяться до Порядку подання фінансової звітності, затверджені постановою Кабміну від 29.11.2022 р. № 1327

Практика застосування Закупівельних особливостей: консультації від Мінекономіки

лист Мінекономіки від 08.12.2022 р. № 3323-04/78667-06 

За якої умови проводитимуть позапланові перевірки під час воєнного стану

постанова КМУ "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303" від 06.12.2022 р. № 1363 

За яким КЕКВ купувати пальне для генератора: уточнення ДКСУ

лист ДКСУ від 09.12.2022 р. № 15-12-12/17828 

Бронювання військовозобов'язаних працівників змінено: Закон № 2732 розширив перелік

Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" від 04.11.2022 р. № 2732-IX 

Тема номера
Створення забезпечення у воєнний час: забезпечення під реструктуризацію

Під час війни багато підприємств стикнулися з необхідністю релокації та скорочення обсягів виробництва. За таких умов перед підприємством постає питання щодо створення забезпечення під реструктуризацію. Водночас критерії, за дотримання яких можна створити реструктуризаційне забезпечення, досить жорсткі. Про це й поговоримо у статті.

Створення забезпечення у воєнний час: забезпечення під демонтаж і рекультивацію

Одним із негативних проявів війни є погіршення стану територій, на яких проводилися бойові дії. У таких випадках у підприємств виникають питання щодо створення в обліку забезпечення під демонтаж і рекультивацію земельних ділянок. Вітчизняні НП(С)БО містять мало інформації щодо проведення цієї процедури, тому доводиться звертатися до міжнародних стандартів. Про це й поговоримо в статті.

Створення забезпечення у воєнний час: забезпечення під обтяжливі контракти

Під час війни зростають ризики того, що укладені раніше контракти стануть обтяжливими. За таких обставин у бухгалтерському обліку передбачено створення забезпечень під обтяжливі контракти. Як це зробити – розповімо в статті.

Створення резервів у воєнний час: резерв сумнівних боргів

У воєнні часи збільшується вірогідність того, що дебітори не зможуть розрахуватися за боргами. Отож стає особливо актуальною процедура створення резерву сумнівних боргів (РСБ). З огляду на це в поточній публікації нагадаємо основні правила створення РСБ.

Створення резервів у воєнний час: методи створення резерву сумнівних боргів

У статті "Створення резервів у воєнний час: резерв сумнівних боргів" ми розповідали, які підприємства та щодо якої заборгованості повинні створювати резерв сумнівних боргів (РСБ). Продовжуючи цю тему, сьогодні поговоримо про те, які методи підприємство може для цього застосувати.

Створення резервів у воєнний час: метод застосування коефіцієнта сумнівності для РСБ

У статті "Створення резервів у воєнний час: методи створення резерву сумнівних боргів" серед іншого розглянуто такий метод створення резерву сумнівних боргів (РСБ), як метод коефіцієнта сумнівності. Цей метод містить "підметоди", які ми пропонуємо розглянути докладніше.

Аналитическая палитра
Новації оподаткування будівництва майбутнього

Мабуть, кожен сьогодні найдужче чекає на мир, а найбільші оптимісти вже готують плани відбудови. Тож, пропонуємо зараз детальніше розглянути останні новації у сфері оподаткування операцій з майбутніми спорудженнями.

Читать всю статью...
Практичні аспекти підготовки документації з ТЦУ

Підготовка документації з ТЦУ завжди викликає чимало запитань, і не лише у новачків. І звісно, в одній статті розповісти що й до чого в цій справі просто неможливо. Але завжди з чогось потрібно починати. Тож долучайтесь до сьогоднішньої розмови.

Уточнення плати за землю та податку на майно: КМУ визначився з переліком територій

Іще з 17 березня 2022 року в п. 69.14 підрозділу 10 розд. ХХ ПКУ для платників плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) було передбачено пільги у випадку, якщо земельні ділянки (земельні частки (паї)) розташовані:

– на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або

– на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Пільгу було передбачено для фізичних або юридичних осіб, які є власниками або користувачами вказаних земельних ділянок, її потрібно було б застосовувати "тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан". Тобто починаючи з 1 березня 2022 року такі суб'єкти мали право не нараховувати і не сплачувати плату за землю.

Подібну пільгу щодо податку на нерухоме майно передбачено в п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ для власників об'єктів житлової та нежитлової нерухомості.

Однак перешкодою для застосування цих пільг стала відсутність окремого Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф. Такий перелік мав визначити Кабінет Міністрів України.

Бухгалтерские будни
Бухгалтерські підсумки на підприємстві: закриваємо 2022 рік

На тлі триваючої війни завершення чергового річного звітного періоду вимагатиме від бухгалтерів надзусиль. Тож не зайвим буде пригадати список обов'язкових справ, які допоможуть дуже добре підготуватися до закінчення 2022 року.

Робота у вихідні дні: воєнний стан, оплата, відповідальність

За загальним правилом заборонено залучення працівника до роботи у вихідний день. Проте із цього правила є певні винятки, особливо зараз – під час воєнного стану. Тому далі детальніше розглянемо можливість роботи працівників у вихідний день, а також наслідки, про які має знати роботодавець.

Спрашивали? Отвечаем
Звільнення за станом здоров'я: як оформити

На підприємстві є працюючий пенсіонер (третя група з певними обмеженнями в роботі, а також нічні зміни, важка праця). Маємо намір звільнити або перевести на іншу посаду, але працівник відмовляється. При цьому звільнятися та переводитися не бажає, виходити на роботу також не збирається, а хоче з відпустки "без збереження" вийти на "своє місце", проте поставити у зміну ми його не можемо (рекомендації до легкої праці). Як діяти в такому випадку?

Резидент Дія Сіті: яку ставку ЄСВ застосовувати за особу з інвалідністю

Яку ставку ЄСВ має застосовувати резидент Дія Сіті за гіг-спеціалістів і працівників – осіб з інвалідністю: 22 % чи 8,41 %?

Розповсюдження каталогів із характеристиками товарів: що з ПДВ

Підприємство оптової торгівлі для ознайомлення з продукцією розповсюджує серед покупців каталоги, які придбано з ПДВ. Жодної іншої інформації, крім інформації про характеристику товарів, каталоги не містять. Чи необхідно нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ на розповсюджені каталоги?

Є дотримання двох вартісних критеріїв контрольованих операцій – чи подавати звітність із КО

У підприємства є дотриманими два вартісні критерії контрольованих операцій (понад 150 млн грн загального обороту та 10 млн грн обороту з одним контрагентом), але не дотримується жоден із п'яти критеріїв за пп. 39.2.1.1 ПКУ. У такому разі звітність із контрольованих операцій здавати не потрібно?

Були малими – стали середніми: коли переходити в нову категорію підприємств

Добридень! Наша компанія за результатами 2021 і 2022 років має два критерії, які відповідають середньому підприємству. У мене запитання, чи повинна я вже за 2022 рік звітувати як середнє підприємство, чи, можливо, у 2023 році мені потрібно буде складати повну фінансову звітність?

Бюджет
Бухгалтерські підсумки в бюджетній установі: закриваємо 2022 рік

Продовжуючи тему закриття року, розпочату статтею "Бухгалтерські підсумки на підприємстві: закриваємо 2022 рік", пропонуємо пригадати список грудневих справ.

Предприниматель
16 грудня – останній день подання заяви, щоб почати 2023 рік на єдиному податку

Звертаємо увагу, що наближається останній день, коли можна подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. Ми нагадаємо, як це можна зробити правильно.

Уроки судебной практики
Збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками – суд підтримав владну позицію

Влітку Рада прийняла Закон, яким покликано було зменшити тягар у роботодавця щодо обов'язку зберігати середній заробіток за мобілізованим працівником. Мотивація зрозуміла, проте працівники можуть оскаржувати подібні рішення. Перші звістки із судової зали для роботодавця втішні – Закон не має зворотної дії в часі. Розглянемо це питання розлого.

"Реабілітація" після неправомірної догани працівнику

Будь-який інструмент потрібно використовувати за призначенням та з обережністю. Тож і роботодавці мають пам'ятати про коректність застосування "кнута", зокрема у вигляді винесення догани працівнику.

Бухгалтеру на заметку
Хотбліц: як функціонує єдиний рахунок

Виконувати свій почесний обов'язок щодо наповнення держскарбниці платники податків можуть із застосуванням єдиного рахунку (ст. 351 ПКУ). Ключова ідея його запровадження (див. Закон № 190) – спрощення в розрахунках. Так, платник податків перераховує загальну суму своїх зобов'язань перед бюджетом на один рахунок, а розподіл її між конкретними податками "делегує" безпосереднім контролерам.

Особливості роботи фрилансерів: хотбліц

Серед цьогорічних новацій у трудовому законодавстві була поява особливої форми трудового договору – з нефіксованим робочим часом. Безпосередньо нюанси такого формату найму співробітників ми докладно розглядали в матеріалі "Трудовий договір із нефіксованим робочим часом: умови та порядок укладання".

Також ми торкалися цієї теми, коментуючи затвердження примірної форми для таких договорів (див. коментар "Форма договору із фрилансером: усі деталі від Мінекономіки").

У 2023 році – без індексації зарплати: що слід урахувати

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону № 2710 дію Закону № 1282 зупинено на 2023 рік. Тож у наступному році індексацію доходів фізичних осіб не здійснюватимуть, тому роботодавці з січня по грудень 2023 року не нараховуватимуть індексацію на суми зарплати працівників.

Чи буде поновлено нарахування індексації з 2024 року – наразі ніхто не може передбачити. Але це означає, що бухгалтерам не варто забувати про правила нарахування індексації. Порядок № 1078 залишається чинним, і в разі поновлення індексації застосовуватимуть визначені ним алгоритми розрахунків.

Тож попри те, що зупинення індексації, на перший погляд, здається досить доброю новиною, усе ж таки проаналізуємо цю новину докладніше, адже в роботі бухгалтера вже виникають різні практичні запитання, які надходять до редакційної пошти.

Придбання дизельного генератора: дозволи, ліцензії, акцизний та екоподаток

До редакційної пошти надійшло запитання читача: "Наразі виникла необхідність уточнення нюансів експлуатації вмонтованого орендованого дизельного генератора на 100 л. Підкажіть, будь ласка, на час воєнного положення обов'язково отримувати дозвіл на його роботу, експлуатацію, декларацію на сам генератор та ліцензію на пальне для нього, сплачувати екоподаток?". Відповідь надаємо в публікації.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua