роз'яснення ДПС із категорії 109.18 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)
Зміни до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджені наказом Мінфіну від 30.11.2022 р. № 400, і наказ Мінфіну "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 30 листопада 2022 року № 400" від 15.12.2022 р. № 436
Зміна, що вноситься до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275, затверджена постановою Кабміну від 02.12.2022 р. № 1344
лист Мінфіну від 26.10.2022 р. № 41010-07/595-ЗПІ/483
Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо забезпечення реалізації окремих функцій Пенсійного фонду України, затверджені постановою Кабміну від 02.12.2022 р. № 1350
Закон України "Про платіжні послуги" від 30.06.2021 р. № 1591-IX, постанова Кабміну "Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)" від 29.07.2022 р. № 894
п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ
Зміни, що вносяться до Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затверджені постановою Кабміну від 23.12.2022 р. № 1420
наказ Мінфіну "Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, та Порядку її ведення" від 30.11.2022 р. № 405
Інколи трапляються ситуації, коли платник ПДВ, окрім оподатковуваних ПДВ операцій, здійснює ще звільнені від ПДВ операції та операції, які не є об'єктом оподаткування. У такому разі провести річний перерахунок ПДВ за стандартною процедурою (див. "Перерахунок ПДВ за 2022 рік: якщо були неоподатковувані операції одного виду") не вийде. Як діяти в такому випадку, читайте в нашій публікації.
Процедуру проведення перерахунку ПДВ за 2022 рік ми розглянули в публікаціях "Перерахунок ПДВ за 2022 рік: загальні моменти", "Перерахунок ПДВ за 2022 рік: якщо були неоподатковувані операції одного виду", "Перерахунок ПДВ за 2022 рік: якщо були неоподатковувані операції декількох видів". Продовжуючи цю тему, у поточній статті розповімо, як результати ПДВ-перерахунку показати в податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) за грудень 2022 р. та за січень 2023 р.
Кожен рік платники ПДВ, які одночасно здійснюють оподатковувані й неоподатковувані операції, проводять річний перерахунок ПДВ. Не є винятком і 2022 рік, причому кількість платників, які зобов'язані провести цей перерахунок, може збільшитися. Чому саме – ми розповімо в статті.
У статті "Перерахунок ПДВ за 2022 рік: загальні моменти" ми розказали, що перерахунок ПДВ за 2022 рік проводять платники, які здійснювали протягом року оподатковувані та не оподатковувані ПДВ операції. Зазвичай у таких платників трапляється один вид не оподатковуваних ПДВ операцій: звільнені від ПДВ операції або операції, які не є об'єктом оподаткування. У цій статті розповімо, як у такій ситуації зробити перерахунок ПДВ.
6 грудня 2022 року на засіданні Комітету з управління системою фінансової звітності було схвалено електронний формат Таксономії UA МСФЗ XBRL 2021 року для подальшого використання суб'єктами звітування, що перейшли на застосування МСФЗ, під час складання фінансової звітності в електронному форматі за 2021 рік та проміжної фінансової звітності у 2022 році.
Тож, сьогодні стисло розглянемо запитання, з якими найчастіше звертаються підприємства, що звітують за МСФЗ.
Цієї осені нарешті було оновлено порядок банківського контролю за сплатою ЄСВ під час виплати роботодавцями заробітної плати. З огляду на це пропонуємо пригадати особливості цієї процедури.
Донедавна термінали Starlink закуповували переважно для потреб ЗСУ та критичної інфраструктури. Утім згодом це обладнання почав масово придбавати й бізнес. Тож пропонуємо розглянути особливості обліку подібних девайсів.
За певних умов у роботодавців виникає потреба залучати працівників до роботи в нічний час. Здебільшого це характерно для підприємств, які працюють безперервно. Але в такому разі роботодавець має зважати на низку вимог законодавства, які регламентують таку роботу. За порушення цих вимог можуть бути застосовані фінансові санкції. Зокрема, за порушення вимог щодо оплати роботи в нічні години застосовують штраф як за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Розмір штрафу становить 2 розміри мінімальної заробітної плати за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення (абзац 5 ч. 1 ст. 265 КЗпП).
У січні 2022 року фізособа, яка є також ФОП – платником єдиного податку 2-ї групи, продала напівпричеп до вантажної машини за ціною 500000 грн й отримала від покупця (юридична особа) дохід на поточний рахунок фізособи в сумі 402500 грн. Юридична особа відобразила цей дохід у додатку 4ДФ Податкового розрахунку з ознакою доходу 157. Чи правильно це?
Резидент України - фізична особа купує цінні папери в нерезидента, потім вносить ці цінні папери до статутного капіталу вже наявного підприємства (поповнює статутний капітал через внесення ЦП).
Питання: чи може підприємство продати ці цінні папери, які було внесено до статутного капіталу? Якими нормами регулюється?
Підприємство займається виготовленням піддона дерев'яного і не лише. Протягом останніх пів року за цим видом продукції спостерігаємо збитковість, оскільки ціни на сировину й інші супутні витрати зросли, а ціна на товар була затверджена контрактом на початку року. Ставка ПДВ для експорту товарів – 0 %. Які податкові наслідки таких операцій? Чи потрібно донараховувати ПДВ за ставкою 20 %?
Підкажіть, будь ласка, чи може військовослужбовець, який проходить службу за контрактом, зареєструватися ФОП? Стаття 3 Закону України "Про запобігання корупції" на контрактників не поширюється, я правильно розумію?
Підприємство експортує запчастини польському нерезиденту. Але замитнення товару не відбувається, оскільки товар передано польському покупцю на території України. Зі свого боку польський покупець здійснив в Україні ремонт транспортного засобу (де були використані придбані запчастини). Оплата за експортований товар надходить у валюті на розрахунковий рахунок підприємства. Які податкові наслідки незамитненого товару та за якою ставкою ПДВ підприємство має виписати і зареєструвати податкову накладну та на яку дату?
Минув термін придатності продукції (борошно пшеничне), виробленої до 24.02.2022. Борошно не було реалізовано через падіння обсягів продажів унаслідок війни. Підприємство розташоване в Харківській області, м. Чугуїв. Увесь час, починаючи з 24.02.2022, ці території входять до переліку територій, де ведуться бойові дії, затвердженого Міністерством реінтеграції. Виробництво борошна з початку війни було зупинено, реалізацію залишків здійснювали в межах попиту і логістичних можливостей. Чи можна списати цю продукцію без нарахування ПДВ? Які документи необхідно оформити для списання продукції?
Продовжуючи тему, розпочату публікацією "Озброюємося" терміналом Starlink: механіка обліку на підприємстві", розкриємо бюджетну специфіку обліку такого обладнання.
Про перевірку ліцензіатів (суб'єктів господарювання, які мають ліцензію) згадують не так часто, як про ті ж податкові, але їх звичайно проводять, і на прикладі постанови ВС КАС від 24.10.2022 р. № К/9901/12879/20 розглянемо, яку спеціальну санкцію передбачає законодавець, якщо у проведенні перевірки відмовлено або не надано необхідні документи на вимогу або повною мірою.
Одна з новорічних традицій – перерахунок облікових орієнтирів, розмір яких прив'язаний до величини мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Тож, пригадаємо, що це за показники, та порахуємо їх значення для звітного 2023 року.
Тема оплати листків непрацездатності завжди в центрі уваги й обіцяє не втрачати своєї актуальності і надалі. Тож сьогодні пропонуємо пригадати найгостріші питання року і трішки зазирнути в майбутнє.
Початок нового року традиційно несе із собою подаруночки у вигляді нових податкових правил та звітних форм. Серед іншого з 1 січня 2023 року маємо оновлення у формі земельної декларації.
Підакцизні операції традиційно під пильною увагою контролерів, а в нинішні непрості часи й поготів. Тож сьогодні розглянемо актуальні запитання у цій сфері.
Про новації в оподаткуванні операцій із майбутніми спорудженнями для юросіб ми говорили в матеріалі "Новації оподаткування будівництва майбутнього". А сьогодні пропонуємо пильніше придивитися до змін у частині оподаткування фізичних осіб.
До 25 липня за помилки в податкових зобов'язаннях суттєво можна було не перейматися – діяв мораторій. Але вже після цієї дати до платника податку за таке порушення може бути застосовано штраф. Якщо помилку виявлено й виправлено самостійно, у декларації окремим рядком слід також прописати і штраф. Проте такого рядка наразі немає. Але про все по черзі.
Резерв відпусток – обов'язкова процедура, якої необхідно дотримуватися й у воєнний час. Адже жодних винятків щодо "резервних" звільнень на сьогодні не передбачено. Водночас порядок надання відпусток у воєнний час має специфіку, яку ми розглядали у статті "Відпустки в умовах воєнного стану: особливості надання". Тож пропонуємо разом з'ясувати, як саме резерв відпусток потрібно відображати в бухгалтерському та податковому обліку.
У пп. 169.4.2 ПКУ для роботодавця передбачено випадки обов'язкового перерахунку ПДФО, який здійснюють за допомогою уточнення виплачуваних працівнику протягом року місячних доходів з урахуванням сум, які було нараховано безпосередньо за відповідні звітні місяці (відпускні, лікарняні тощо). Це необхідно для забезпечення виконання умови щодо обмеження граничного розміру зарплати звітного податкового місяця, який дає право працівнику на застосування ПСП. Далі про це докладніше.
У статті "Резерв відпусток у воєнний час: бухгалтерський і податковий облік" ми зазначали, що резерв відпусток підприємства зобов'язані створювати й у воєнні часи. Процедуру розрахунку резерву відпусток у нормативних документах чітко не визначено, тому в цій статті нагадаємо, як розрахувати "відпускний" резерв.
Резиденти Дія Сіті (далі – РДС) можуть обирати між загальними та спеціальними правилами оподаткування прибутку, які в основній частині ми розбирали в матеріалах "Дія Сіті: загальні правила оподаткування податком на прибуток" та "Дія Сіті: особливі умови оподаткування податком на прибуток". Сьогодні ж пропонуємо поговорити про деякі нюанси.
Під час проведення річної інвентаризації серед іншого перевіряють обґрунтованість формування залишку резерву відпусток і за потреби його коригують. У період воєнного стану відпустки надають із певними особливостями (див. щодо цього публікацію "Відпустки в умовах воєнного стану: особливості надання"), які необхідно врахувати й під час інвентаризації резерву відпусток. Про це й поговоримо зараз.