Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№07-08
Февраль 2023
Тема номера:
Декларація з податку на прибуток за 2022 рік
От редактора:

Шановні читачі!
Минулого тижня ми серед іншого отримали чергові зміни до ПКУ щодо заборони перебування на "особливій" спрощенці гральному бізнесу та деякі послаблення стосовно реєстрації в ЄРПН ПН/РК. Звісно, це не єдині новації, які ми оперативно висвітлюємо для вас. Тож, як завжди, у свіжом...
Продолжить чтение...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Актуальный комментарий
Порядок обслуговування місцевих бюджетів зазнав змін

Зміни до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджені наказом Мінфіну від 30.12.2022 р. № 477, та наказ Мінфіну "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 30 грудня 2022 року № 477" від 23.01.2023 р. № 35

Бухоблік орендних операцій актуалізували: нова редакція НП(С)БО 14

наказ Мінфіну "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку" від 28.12.2022 р. № 468 та наказ Мінфіну "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 28 грудня 2022 року № 468" від 19.01.2023 р. № 30

Програмна продукція для нерезидента: визначаємо місце постачання

індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 28.12.2022 р. № 2399/ІПК/99-00-21-03-02-06 

Нові правила використання підзвітних коштів

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг" від 12.01.2023 р. № 2888-IX  

БФД на користь непов'язаної особи: "прибуткові" коригування та ділова мета

індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 27.01.2023 р. № 185/ІПК/99-00-21-02-02-06  

Заборона гральному бізнесу перебувати на спрощенці та зміни щодо реєстрації ПН/РК в умовах війни – маємо новий Закон

Закон України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" від 12.01.2023 р. № 2876-IX 

Як Закон № 2801 змінює правила використання е-підпису

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації" від 01.12.2022 р. № 2801-IX 

Тема номера
Декларація з податку на прибуток за 2022 рік: додаток ДІЯ

Додаток ДІЯ вперше за 2022 рік подають резиденти Дія Сіті, які сплачують податок на прибуток на особливих умовах. Ці платники розраховують базу оподаткування за спеціальними правилами, тому для них передбачено окремий додаток. Розглянемо основні правила його заповнення.

Декларація з податку на прибуток за 2022 рік: облік збитків

Один із проблемних моментів, який зазвичай виникає під час заповнення Декларації з податку на прибуток підприємств, пов'язаний з обліком збитків. Причому з 2022 року збитки враховують з певними обмеженнями, про що й поговоримо в статті.

Декларація з податку на прибуток за 2022 рік: загальні моменти

Наближаються терміни подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2022 рік. Минулого року до неї було внесено кілька змін, проте вони стосуються обмеженої групи платників. Отже, згадаймо основні моменти, пов'язані з поданням "прибуткової" декларації.

Декларація з податку на прибуток за 2022 рік: додатки МПЗ та МПЗ-З

Додатки МПЗ та МПЗ-З подають власники, орендарі та користувачі на інших умовах земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь. Ці додатки вперше подаватимуть за 2022 рік, тому розглянемо докладніше порядок їх заповнення.

Аналитическая палитра
Поворотна фіндопомога: чи потрібно дисконтувати

Приводом для написання цієї статті стали запитання читача: "Чи обов'язково потрібно дисконтувати поворотну фінансову допомогу і, якщо так, під який відсоток? Якщо відсотки за довгостроковою позикою сплачують у кінці строку дії договору, чи необхідно тоді дисконтувати позику? Чи варто дисконтувати відсотки також?".

Грінвошинг – іще одне модне слово з лексикону сучасного бухгалтера

Часто українські бухгалтери недбало ставляться до складання звітів про управління. Мовляв, та кому це все треба. Подібні репліки є безпомилковою ознакою представника прошарку обліковців-"цифрохрустів" (number-cruncher). Представники цього сегмента професійної спільноти щиро вважають, що їхнє головне завдання полягає лише в тому, щоб правильно "прокрижити" суми в облікових і звітних документах. Про таких спеціалістів кажуть, що вони за деревами й лісу не бачать.

Бронювання військовозобов'язаних у 2023 році: умови та порядок

Бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі та працюють на підприємствах, в установах і організаціях, органах влади, можливе як у мирний час, так і у воєнний.

З 31.01.2023 набрав чинності Порядок № 76, яким визначено нові правила бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану. Відповідно, із вказаної дати втратила чинність Постанова № 194. З'ясуємо, що саме змінилося.

Відокремлений підрозділ за кордоном: як обрати

Навіть у воєнний час деякі підприємства прагнуть відкрити відокремлені підрозділи за кордоном. У таких випадках насамперед необхідно вирішити, яку організаційну форму відокремленого підрозділу обрати. Закордонні особливості, які потрібно врахувати, установлює національне законодавство тієї країни, де заплановано відкривати дочірній бізнес. Тому передусім треба ознайомитись із законодавством відповідної країни. А в цій статті ми розповімо про норми українського законодавства, які регламентують порядок функціонування іноземних підрозділів.

Бухгалтерские будни
Мінімальне податкове зобов'язання для ФОП – платників єдиного податку 4 групи

ФОП – сільськогосподарські товаровиробники, які є платниками єдиного податку 4 групи, не пізніше 20 лютого подають Податкову декларацію, у якій передбачено окремий Додаток 3 "Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік". Такий додаток вони заповнюють уперше, як і інші сільгоспвиробники. З'ясуємо, що слід урахувати під час складання цього додатка й обчислення мінімального податкового зобов'язання (далі – МПЗ).

Невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров'я: нові умови для звільнення

Із 30.12.2022 діє Порядок № 1449, який визначає процедуру розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у зв'язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров'я. Прокоментуємо цей документ.

Дискуссионный клуб
Продаж програмної продукції на території України від постачальника-нерезидента: про ПДВ-проблеми

Сьогоднішня дискусія виникла завдяки запитанню клієнта, яке ми отримали: "Підприємство продає програмну продукцію на території України. Постачальником програмної продукції є нерезидент. Програмна продукція постачається через мережу Інтернет, і факт постачання підтверджується актом приймання-передачі програмної продукції. З 2023 року пільга з ПДВ щодо постачання програмної продукції вже не діятиме, та потрібно нараховувати ПДВ за ставкою 20 %. Як правильно скласти податкову накладну в разі імпорту програмної продукції та в якому рядку декларації з ПДВ відображаються суми податкового кредиту й зобов'язання з ПДВ за цією податковою накладною?".

Спрашивали? Отвечаем
Оренда майна у фізособи: до якого бюджету сплачувати ПДФО

Єдиний податок 5 %, орендуємо приміщення у 2 фізосіб (за паспортом). Ми є податковими агентами і сплачуємо 1,5 % ВЗ та 18 % ПДФО. Скажіть, будь ласка, потрібно сплачувати податки на реквізити компанії (Дарницький район Києва) чи сплачувати податок за кожну фізособу на район прописки (Голосіївський, Деснянський)?

Переробка нафтопродуктів на давальницьких умовах: чи можлива компенсація акцизного податку

Наше підприємство здійснює переробку нафтопродуктів (давальницька сировина). Під час виробництва бензину підприємство (переробник) сплачує акцизний податок. Скажіть, будь ласка, яким документом перевиставити акцизний податок замовнику? Чи нараховувати ПДВ на акцизний податок, якщо так, то за якою ставкою?

Виконання обов'язків за вакантною посадою на держслужбі: чи є заборона під час війни

Доброго дня! Чи допускається під час воєнного стану покладання виконання обов'язків за вакантними посадами держслужбовців на працівників, які працюють у цій самій установі?

ПДФО та ВЗ за договором про відступлення права вимоги

Згідно з договором про відступлення права вимоги підприємство відступило фізичній особі право вимоги боргу за ціною "нижче номіналу". Тобто в сумі, меншій від суми боргу боржника. Боржник сплатив фізичній особі повну суму боргу, яка є більшою за його зобов'язання сплатити підприємству. Запитання: коли та в кого виникають зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичної особи? Під час передання їй права вимоги боргу чи фактичного погашення боргу боржником перед нею?

Мінімальне податкове зобов'язання: як ураховувати НГО земельної ділянки

Питання стосується порядку обчислення мінімального податкового зобов'язання: у ст. 381 ПКУ зазначено, що мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ) щодо земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої проведено, обраховується з використанням нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації.

Запитання: якщо у витязі про НГО, отриманому після оприлюднення коефіцієнта індексації, НГО не проіндексовано (її не змінено порівняно з минулим роком), то для обчислення МПЗ потрібно використвувати дані витягу чи самостійно індексувати НГО на індекс?

Неповний робочий час: чи потрібно доплачувати до мінімального розміру ЄСВ

Підприємство з 01.07.2022 і досі працює в режимі неповного робочого дня тривалістю 0,5 норми робочого часу. З 01.02.2023 частина співробітників іде в щорічні відпустки, які не переходять на інший місяць, причому сума доходу цих співробітників за лютий 2023 р. з урахуванням відпрацьованого часу та нарахованих відпускних нижча за розмір мінімальної зарплати. Чи зобов'язане підприємство доплатити працівникам до мінімальної зарплати та/або донарахувати ЄСВ?

Працевлаштування осіб з інвалідністю: норматив у 2023 році діє!

Виникло запитання про працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році. Чи скасували квоти щодо працевлаштування таких осіб і звіт за 2022 рік. Чи потрібно й надалі працевлаштовувати нових та тримати у штаті вже наявних осіб з інвалідністю? Як і куди подавати інформацію щодо їх працевлаштування?

Уроки судебной практики
Легітимність виданих ФОП лікарняних

постанова ВС від 26.01.2023 р. у справі № 440/10446/21  

Бухгалтеру на заметку
Як підприємству оцінити збитки від війни: освоюємо методику

На тлі значних руйнувань унаслідок війни перед підприємствами гостро постає питання оцінки завданих війною збитків. У цій публікації пропонуємо ознайомитися з методикою оцінки таких збитків.

Вихід засновника ТОВ: нюанси обліку, якщо частка залишається в ТОВ, а резервний капітал не сформовано

Приводом для написання цієї статті стало запитання читача:

"Учасник ТОВ вийшов із засновників, унесено зміни до ЄДР юридичних осіб, частка залишилась у ТОВ. Резервний капітал не сформували, бо ТОВ збиткове. Як показати зменшення статутного капіталу в податковому та бухгалтерському обліку? Чи відображати зміни в податковій декларації з податку на прибуток підприємств?"

Нерухомість або ж земля потрапляє під "звільняючі" норми – звітність усе одно подайте

Сьогодні ми розглянемо питання щодо тих платників, які мають прикрість стикнутися з тим, що їх нерухомість чи земельні ділянки або, інакше кажучи, об'єкти оподаткування, розміщені на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованій території. Основне питання сплати, здавалося б, вирішено – ПКУ передбачає спеціальні "звільняючі" норми пп. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ та пп. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Проте виникає зустрічне запитання: якщо діє звільнення щодо сплати, то чи поширюється воно на звітність? Одразу зазначимо, що з огляду на зміст згаданих норм – ні. Ба більше, оскільки самі об'єкти оподаткування лишаються в переліку таких згідно з нормами ПКУ, звітність необхідно подавати.

Звітуємо та сплачуємо податок на нерухомість в умовах війни

Наближається 20 лютого, гранична дата подання декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Декларація), тому ми висвітлимо нюанси її заповнення та подання, зокрема, зважаючи на реалії війни.

Транспортний податок: сплачуємо та звітуємо у 2023 році

20 лютого – останній день подання Податкової декларації з транспортного податку на 2023 рік. Ми скористалися нагодою пригадати, за які авто справляють цей податок, у якому розмірі, а також решту основних щодо цього питання положень.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакты редакции:
bz@ligazakon.ua