Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№03-04
Січень 2021
Тема номера:
Резерв сумнівних боргів
Від редактора:

Шановні читачі!
Кожен Новий рік ми з вами зустрічаємо зі змінами в законодавстві. Так, змінюються обличчя, проте пагубна практика залишається незмінною, і це вже схоже на вірус. Цей рік, на жаль, не став винятком, і зміни маємо буквально в усіх напрямах: від нарахування зарплати до питань опо...
Читати далі...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Актуальний коментар
6000 грн < ОЗ < 20000 грн: як застосовуємо "амортизаційні" коригування

індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 23.09.2020 р. № 3966/ІПК/99-00-05-05-02-06  

Бюджет-2021: із чим входимо у рік Білого Металевого Бика

Закон України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 р. № 1082-IX  

Як держава підтримує культуру, туризм і креативні індустрії

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій" від 04.11.2020 р. № 962-IX 

Облікові методрекомендації для держсектору "підлатали": що нового?

Зміни до деяких Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку для суб'єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 28.12.2020 р. № 816

Премія за рахунок прибутку і дооцінка запасів: податкові наслідки для МСФЗшника

індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 23.11.2020 р. № 4802/ІПК/99-00-05-05-02-06  

Тема номера
Резерв сумнівних боргів: метод застосування коефіцієнта сумнівності

Під час створення резерву сумнівних боргів (РСБ) метод застосування коефіцієнта сумнівності використовують нечасто. Цей метод містить кілька "підметодів", у яких застосовують різні способи розрахунку коефіцієнта сумнівності. Тож у статті продемонструємо, як розрахувати РСБ за цим методом.

Резерв сумнівних боргів: методи розрахунку

Підприємства, які створюють резерв сумнівних боргів (РСБ), у положенні про облікову політику повинні встановити метод, який будуть використовувати для розрахунку РСБ. У цій статті ми розкажемо, які методи підприємство може для цього застосувати.

Резерв сумнівних боргів у бухгалтерському та податковому обліку

На перетині років зазвичай бухгалтери проводять ревізію резервів. Не є винятком і резерв сумнівних боргів (РСБ), створення й коригування якого мають певні нюанси. У цій статті видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН розповість про загальні моменти, пов'язані з відображенням РСБ у бухгалтерському та податковому обліку.

Читати всю статтю...
Аналітична палітра
Допомога по частковому безробіттю: що змінив Закон № 1030

Із 20 грудня 2020 року набрав чинності Закон № 1030, яким внесено, зокрема, зміни до Закону № 5067 у частині надання допомоги по частковому безробіттю. Нагадаємо, що цей Закон передбачає два випадки надання такої допомоги:

1) у разі вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) виробництва (ст. 47);

2) на період карантину, установленого Кабміном, у разі втрати застрахованими особами частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через обмежувальні заходи (ст. 471).

Що нового в порядку надання допомоги приніс Закон № 1030? Одразу слід сказати, що більшість змін пов'язано саме з особливостями надання допомоги у зв'язку з карантинними обмежувальними заходами Кабміну.

Бухгалтерські будні
Фінансова звітність – 2020: базові правила для підприємства

Завершився 2020 рік, а отже час готуватися до річної фінзвітності. А щоб нічого не проґавити, пропонуємо пробігтися ключовими моментами підготовки до подання цієї звітності.

Мінзарплата і прожитковий мінімум: що накалькулював нам 2021 рік

Перерахунок облікових орієнтирів, розмір яких прив'язано до величини мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму, – також одна із новорічних традицій. Тож згадаймо, що це за показники, та обчислимо їх значення для звітного 2021 року.

Читати всю статтю...
Звіт з ЄСВ: зміни з 1 січня 2021 року

Із 1 січня 2021 року набув чинності Наказ № 670, норми якого страхувальники мають урахувати вже під час подання звіту за грудень 2020 року, а також у разі припинення діяльності чи зняття з обліку в органах ДПС як платників ЄСВ у І кварталі 2021 року. Нагадаємо, що за підсумками І кварталу цього року звітність з ЄСВ уже потрібно подавати за новим єдиним форматом для ЄСВ і ПДФО.

Розглянемо докладніше зміни, що стосуються більшості роботодавців.

Запитували? Відповідаємо
Договір поруки у сфері ЗЕД: юридичні нюанси

Український імпортер має чинний контракт на постачання продукції з Німеччини в Україну на умовах оплати протягом 10 календарних днів після відвантаження від Виробника. Виникла потреба збільшити обсяги постачання і строки розрахунків за них до 90 – 120 календарних днів. Ці умови платежів готовий забезпечити інший німецький партнер (наприклад, на умовах агентської угоди з українським імпортером або тристороннього контракту). Іноземний партнер повинен здійснити попередню оплату за товар власними коштами. Український імпортер здійснить оплату іноземному партнеру з відстроченням до 120 календарних днів після отримання товару від іноземного виробника. Як юридично правильно організувати реалізацію цієї схеми?

Відступлення права вимоги щодо позики від нерезидента

У листопаді 2019 р. підприємство отримало позику від нерезидента в сумі 100 тис. євро зі строком повернення 31 жовтня 2020 року. У січні 2020 р. підприємство уклало договір відступлення права вимоги щодо цієї позики на користь вторинного кредитора – резидента України (юридична особа). За умовами договору сума, яку боржник має виплатити вторинному кредитору, становить 100 тис. євро в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату підписання договору відступлення права вимоги. Як відобразити в обліку погашення заборгованості перед нерезидентом?

Бюджет
Фінансова та бюджетна звітність – 2020: ключові орієнтири для установи

Продовжуючи звітну тематику, розпочату в статті "Фінансова звітність – 2020: базові правила для підприємства", пригадаємо основні орієнтири для складання фінансової й бюджетної звітності за 2020 рік бюджетними установами.

Підприємець
Зміни для ФОП у 2021 році: ЄСВ, єдиний податок, РРО

З 1 січня 2021 року для приватних підприємців змінюється низка показників, які є базовими під час обчислення ЄСВ і єдиного податку або визначають можливість ФОП скористатися перевагами спрощеної системи оподаткування чи не застосовувати РРО/ПРРО.

Читати всю статтю...
Бухгалтеру на замітку
Новації Закону № 1117: визначення постійного представництва

Більшість правок, унесених Законом № 1117 до ПКУ, пов'язано зі змінами в оподаткуванні нерезидентів, у тому числі постійних представництв. Депутати зрозуміли, що несподівані новації Закону № 466 щодо оподаткування постійних представництв призвели до проблем на практиці, тому вирішили їх відтермінувати до 01.01.2021. У цій статті ми розповімо про те, що саме змінилося у визначенні поняття "постійне представництво".

Новації Закону № 1117: податок із доходів нерезидентів

Законом № 1117 серед іншого внесено істотні правки до норм, які регламентують оподаткування операцій виплати доходів нерезидентам. У цій статті розповімо про зміни, що відбулися в адмініструванні податку на доходи нерезидентів (т. зв. податку на репатріацію).

Новації Закону № 1117: реєстрація постійного представництва

Закон № 466 змінив підхід до визначення постійного представництва як платника податку на прибуток (див. про це статтю "Новації Закону № 1117: оподаткування постійних представництв"). Тому виникла потреба змінити вимоги і щодо реєстрації постійного представництва в контролюючому органі. Ці зміни спочатку набули чинності з 01.07.2020, але Закон № 1117 відтермінував їх на 01.01.2021. Тож у цій статті й поговоримо про те, що саме змінилося в цьому питанні.

Новації Закону № 1117: оподаткування постійних представництв

Завдяки Закону № 466 оподаткування постійних представництв суттєво змінилося. Причому нові правила оподаткування є нечіткими та потребують додаткових роз'яснень. Зрозуміли це й депутати, які Законом № 1117 "пересунули" нові норми щодо оподаткування постійних представництв із 23.05.2020 на 01.01.2021. Але вийшло це невдало, оскільки реалізувати "старі" норми заднім числом фактично неможливо, бо відповідну звітність уже скасовано. Про це й поговоримо в статті.

Новації Закону № 1117: акцизний податок

Акцизні новації Закону № 1117 спрямовано на упорядкування оподаткування щодо тих товарів, які завдяки Закону № 466 з 23.05.2020 раптово стали підакцизними. У зв'язку з цим у платників виникли проблеми, оскільки жодних перехідних норм передбачено не було. Указані негаразди повинен був вирішити Закон № 1117, але, на жаль, його прийняли запізно, тому деякі норми застосувати вже неможливо. Про це й поговоримо в статті.

Новації Закону № 1117: ділова мета

Законом № 1117, серед іншого, внесено суттєві правки в норми, які регламентують урахування доктрини ділової мети в оподаткуванні податком на прибуток операцій із деякими нерезидентами. У цій статті розповімо, що саме зміниться в цій сфері.

Перерахунок ПДФО за 2020 рік: правила, алгоритм, приклади

Традиційно, нараховуючи зарплату за грудень, бухгалтерія щороку здійснює перерахунок ПДФО, як цього вимагає ПКУ. Під час такого перерахунку нараховані суми доходів зараховують до відповідних періодів оподаткування, визначають правильні суми податку, виявляють помилки в розрахунку та відповідно виправляють їх. Тож розгляньмо особливості проведення річного перерахунку ПДФО в поточному році.

Новації Закону № 1117: "процентні" коригування в операціях із нерезидентами – зміни в розрахунку

У статті "Новації Закону № 1117: "процентні" коригування в операціях із нерезидентами – коли застосовувати" ми розповіли про зміни, якими Закон № 1117 розширив коло "процентних" коригувань, які "високодохідні" платники податку на прибуток проводять за нормами п. 140.2 ПКУ. У цій же публікації розглянемо нові правила, за якими проводять такі коригування.

Новації Закону № 1117: "процентні" коригування в операціях із нерезидентами – коли застосовувати

З 01.01.2021 набули чинності оновлені Законом № 466 норми п. 140.2 ПКУ, які регламентують порядок оподаткування операцій з виплати процентів нерезидентам. Причому Законом № 1117 ці норми викладено в новій редакції. У статті розповімо про те, що саме змінилося в цьому питанні.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua