Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№37-38
Вересень 2021
Тема номера:
Операції із землею
Від редактора:

Шановні читачі!
Цього разу тему номера ми присвятили надзвичайно актуальній темі – земельним відносинам. Зокрема, нещодавнє відкриття ринку землі викликало чимало запитань. Тож, якщо вам чогось не вистачило чи не знайшли відповідь на своє проблемне питання – із радістю допоможемо вам.
Не т...
Читати далі...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Актуальний коментар
КП ділиться частиною прибутку з міськрадою: чи є такі платежі дивідендами

індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 16.08.2021 р. № 3023/ІПК/99-00-21-02-02-06 

Малодохідник помилково подав додаток РІ: чи можна виправити ситуацію?

індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 16.08.2021 р. № 3017/ІПК/99-00-21-02-02-06  

Чи можна фізособам орендувати держкоммайно: відповідь ФДМУ

лист ФДМУ від 29.04.2021 р. № 10-16-9818  

Новий стандарт ДСТУ 4163:2020: що змінилося в оформленні документів

ДСТУ 4163:2020 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів"

Зміни в розрахунку середньої зарплати: Порядок № 100 знову змінено!

постанова Кабміну "Деякі питання обчислення середньої заробітної плати" від 01.09.2021 р. № 917 

Земельні ділянки на території різних населених пунктів у межах однієї ОТГ: як звітувати

лист ДПСУ від 05.07.2021 р. № 15125/6/99-00-04-01-03-06 

Тема номера
Бухгалтерський облік операцій із придбання землі

Земля є специфічним об'єктом основних засобів. Тому зазвичай виникають питання щодо відображення операцій із землею в бухгалтерському обліку. Про це й поговоримо в статті.

Бухгалтерський облік операцій із продажу землі

У статті "Бухгалтерський облік операцій із придбання землі" ми розповідали про те, як у бухгалтерському обліку показують операції з придбання земельних ділянок. Продовжуючи тему, у цій статті поговоримо про облік операцій із продажу земельних ділянок.

Земля в неприбуткових організацій: особливості податкового обліку

Неприбуткові організації, які є юридичними особами, можуть мати земельні ділянки у власності чи оренді. Зазвичай у неприбутківців виникають питання, пов'язані з відображенням операцій із земельними ділянками в обліку. Пропонуємо із цим розібратися разом.

Продаж землі: податковий облік

З відкриттям ринку землі операції з її продажу активізувалися. Порядок відображення в обліку цих операцій має специфіку, про що розповімо у статті.

Земельна реформа-2021: алгоритм укладання договору купівлі-продажу сільгоспземлі

Ринок сільгоспземель зразка 2021 року працює всього кілька місяців, тож практичних запитань, пов'язаних з укладанням договорів купівлі-продажу таких земель, усе ще багато.

Державні органи не поспішають знімати всі ці питання через надання вичерпних роз'яснень. Отже, можна прогнозувати, що "шишки набиватимуться" під час укладання найближчих договорів купівлі-продажу. Саме на цих помилках вчитимуться ті, хто продаватиме сільгоспземлю пізніше.

А втім, дорогу здолає той, хто йде, а тому цей матеріал покликаний надати орієнтир потенційним сторонам договору купівлі-продажу сільгоспземель для досягнення їхньої бажаної мети.

Читати всю статтю...
Хто та як перевіряє покупців сільгоспземлі

Із початком липня процедура купівлі сільгоспземлі значно ускладнилась. Причиною тому є прийняття нових нормативно-правових актів, присвячених зняттю мораторію з ділянок сільгосппризначення, які десятиліттями перебували під забороною відчуження.

Як відбувається чи не зі всіма новими правовими явищами, гравці нового ринку на початку дуже бояться припуститися помилок, тож часто дмухають на холодну воду – перестраховуються, вимагаючи додаткові документи чи інформацію.

Ринок сільгоспземель не став винятком: наразі нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу триває щонайменше три години, та ще й не всі нотаріуси беруться за це, точніше, одиниці погоджуються на нотаріальне посвідчення. У чому ж складність такої перевірки та що саме викликає труднощі – читайте в цьому матеріалі.

Суб'єкти ринку сільгоспземель

Ринок ще донедавна підмораторної сільгоспземлі працює вже кілька місяців. Та зняття мораторію – лише одна з граней масштабної земельної реформи зразка 2021 року. У цій статті проаналізуємо, хто є хто на нинішньому ринку сільгоспземлі та які вони мають права сьогодні й у майбутньому.

Аналітична палітра
Сезонне виробництво: особливості звільнення працівників

У статті "Сезонне виробництво: особливості прийняття на роботу" ми розповідали про нюанси укладання строкових трудових договорів для сезонних і тимчасових працівників. Водночас цій сфері властива також специфіка розірвання трудових відносин, про що й поговоримо в цій статті.

Сезонне виробництво: особливості обліку

У статті "Сезонне виробництво: що до нього належить" ми звертали увагу на те, що в сезонному виробництві дохід від реалізованої продукції отримують тільки в певних місяцях, а витрати на виготовлення (вирощування) продукції несуть протягом року. Звичайно, це впливає і на облік, про що й розповімо в статті.

Сезонне виробництво: що до нього належить

Сезонне виробництво – специфічна сфера діяльності, оскільки дохід від реалізації вирощеної продукції отримують у певні місяці року, а витрати на її вирощування несуть постійно. Водночас є особливості в працевлаштуванні сезонних працівників. Отож насамперед необхідно з'ясувати, які саме види діяльності належать до сезонного виробництва. Про це й поговоримо в статті.

Сезонне виробництво: особливості прийняття на роботу

Для виконання сезонних і тимчасових робіт укладають строкові трудові договори. Разом із тим є правові особливості, за якими ці роботи різняться. Зважаючи на це, у нинішній статті видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН розповість, у чому полягає ця відмінність і як прийняти працівника на сезонну роботу.

Бухгалтерські будні
Захворіла одна дитина, потім – друга: як оплачувати лікарняний по догляду за хворими дітьми

Жінка має двох дітей віком до 14 років. Спочатку захворіла менша дитина (4 роки) із 20 липня 2021 року, і видали листок непрацездатності по догляду за нею на 14 к. дн., потім надали ще й довідку по догляду за хворою дитиною з 3 серпня. А із 4 серпня захворіла старша дитина (8 років), і жінці знову видали листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною до 14 серпня.

Чи оплачувати в такому разі другий листок непрацездатності, зважаючи на те, що жінка на момент настання страхового випадку була увільнена від роботи на підставі довідки по догляду за другою хворою дитиною?

Декілька листків непрацездатності поспіль: як обчислити й оплатити лікарняні

Трапляється, працівник після хвороби приносить на підприємство (на якому працює) не один, а відразу два чи більше листків непрацездатності. Перший листок позначено як первинний, а другий та наступні – як продовження попередніх.

Як у такому разі оплачувати період тимчасової непрацездатності за такими листками? Зокрема, скільки днів буде оплачено за рахунок підприємства? Чи потрібно за кожним листком непрацездатності проводити окремий розрахунок лікарняних тощо?

Розрахунок лікарняних: практичні приклади

У статті на цифрових прикладах ми розглянули варіанти розрахунку лікарняних залежно від тривалості розрахункового періоду, виплат, які припадають на цей період, режиму роботи працівника тощо.

Дискусійний клуб
Чи реструктурують споживчий борг, що не забезпечений іпотекою

У цій статті розглянемо два важливі питання:

1. Чи підпадають згідно з положеннями Закону № 1734 під обов'язкову реструктуризацію зобов'язання, передбачені договором про споживчий кредит, наданий в іноземній валюті, який не забезпечений іпотекою?

2. Обсяг (період) якої заборгованості необхідно погасити боржнику до дня проведення реструктуризації: за зобов'язаннями за договором чи за зобов'язаннями, які виникли внаслідок вимоги про дострокове стягнення?

Запитували? Відповідаємо
Спецодяг за нормами, які визначив роботодавець, – що з ПДФО та ЄСВ?

Колективного договору на підприємстві немає, видача спецодягу співробітникам підприємства прописана в наказі на затвердження "Норми безкоштовної видачі спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ".

Питання щодо оподаткування вартості спецодягу, виданого в додаткових обсягах, – обумовлено умовами роботи, холодний цех. Співробітники використовують спецодяг лише під час виконання своїх трудових обов'язків без права використання поза робочим часом.

У пп. 165.1.9 ПКУ прописано, що вартість спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ, якими роботодавець забезпечує платника податку згідно із Законом про охорону праці, не входить до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника. Порядок забезпечення, перелік і граничні строки використання ЗІЗ установлюються КМУ та/або галузевими нормами безоплатної видачі ЗІЗ.

Чи значить це, що видача в зазначених вище додаткових обсягах спецодягу підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором? Чи підлягає нарахуванню ЄСВ на вартість спецодягу, виданого в додаткових обсягах за нормами, затвердженими на підприємстві?

Бюджет
Автомобіль у бюджетній установі: облік списання акумуляторів

Продовжуючи "акумуляторну" тематику, розпочату в публікації "Автомобіль у бюджетній установі: облік придбання акумуляторів", пропонуємо розглянути питання обліку списання автомобільних акумуляторних батарей (далі – АБ, акумулятори).

Автомобіль у бюджетній установі: облік списання шин

Продовжуючи "шинну" тематику, розпочату публікацією "Автомобіль у бюджетній установі: облік придбання шин", пропонуємо розглянути питання обліку списання автомобільних шин.

Порада юриста
Спотворення результатів торгів: чи можлива участь у торгах після таких звинувачень

Новини про накладення штрафів за спотворення результатів торгів (тендерів) на вебсайті Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ), мабуть, найпоширеніші.

Давно не є секретом, що надсилання тендерних пропозицій з одного комп'ютера, наявність у штаті кількох учасників закупівель одних і тих самих працівників, нетипова схожість в оформленні документів, синхронність подання тендерних пропозицій, один і той самий кінцевий бенефіціарний власник тощо дають змогу АМКУ доходити висновку, що публічна закупівля відбулась або могла відбутись з ознаками недобросовісної поведінки учасників, тобто змови.

"Вартість" такої змови, тобто розмір штрафу, може сягати для її учасників 10 % доходу (виручки) за попередній фінрік. При цьому АМКУ внесе таких учасників до відповідного реєстру "порушників", який відкрито для ознайомлення всім іншим.

Однак часом не так лякає розмір штрафу, як неможливість надалі брати участь у торгах. Бо сьогодні недостатньо створити нову юридичну особу з метою участі в нових публічних закупівлях – замовники хочуть бачити виконавців уже з позитивним досвідом виконання аналогічних договорів.

То звинувачення у спотворенні результатів торгів (тендерів) все ж є перепоною для участі у наступних закупівлях? З'ясуємо.

Бухгалтеру на замітку
ЄСВ на зарплату особи з інвалідністю: нарахування і звітність

Під час нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати працівнику – особі з інвалідністю роботодавець-страхувальник має враховувати окремі правила, передбачені Законом № 2464. Певні особливості передбачено й у разі складання звітності з ЄСВ відповідно до Порядку № 4. Тому далі розглянемо ці особливості докладніше.

Читати всю статтю...
Відпустка працівника з інвалідністю: види, гарантії, особливості надання

Працівники з інвалідністю – це особлива категорія працівників, для яких трудовим законодавством передбачено низку пільг і гарантій, зокрема щодо надання відпусток. У разі ненадання працівнику з інвалідністю цих пільг роботодавець несе відповідальність. Тож далі з'ясуймо, які саме спеціальні положення законодавства необхідно враховувати в разі надання відпусток таким працівникам.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua