Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№01-02
Січень 2022
Тема номера:
Металобрухт на підприємстві
Від редактора:

Шановні читачі!
Минає цей складний та насичений різними подіями рік. Наостанок ми традиційно отримали "подарунок під ялинку" у вигляді законодавчих змін та купи підзаконних актів. І, як завжди, без жодних перехідних чи адаптаційних періодів. Таке враження, що владі абсолютно байдуже, чи зможе...
Читати далі...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Актуальний коментар
Як оплачують листки непрацездатності відсторонених працівників

роз'яснення Фонду соцстраху (https://bit.ly/3Ec9pvE) та Держпраці (https://bit.ly/3eaUx5S) від 06.12.2021 р.

Критерії безнадійності боргу юридичних і фізичних осіб різні: УПК № 661

Узагальнююча податкова консультація щодо деяких питань розміру сукупних вимог кредитора до юридичної або фізичної особи – боржника, який має враховуватись для віднесення такої заборгованості до безнадійної, затверджена наказом Мінфіну України від 10.12.2021 р. № 661

Оновлено умови торгівлі: без РРО/ПРРО, але з використанням РК і КОРО

Зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. № 1336, затверджені постановою Кабміну від 23.12.2021 р. № 1359

Витрати на відрядження за державний кошт переглянули: оновлення Постанови № 98

Зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 р. № 98, затверджені постановою Кабміну від 23.12.2021 р. № 1355

У бюджетній звітності точкові зміни: підправили Порядок № 44

Зміни до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондам загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, затверджені наказом Мінфіну України від 20.12.2021 р. № 694

Тема номера
Металобрухт на підприємстві: ліквідація основних засобів

Основні засоби мають властивість із часом втрачати свою придатність. Тоді підприємство змушене їх списувати. Нерідко під час ліквідації основних засобів утворюється металобрухт, який потрібно відобразити в обліку. Як саме це зробити, розповімо у статті.

Металобрухт на підприємстві: облік браку

Виробничі підприємства часто стикаються з браком, який вони змушені здавати на металобрухт. Облік такого браку має особливості, які розглянемо в статті.

Металобрухт на підприємстві: облік відходів

На багатьох виробничих підприємствах утворюється металобрухт. Зазвичай це відходи виробництва та брак. Іноді в металобрухт перетворюються й деякі основні засоби. У цій статті розглянемо, як показати в обліку металобрухт, який є відходами виробництва.

Читати всю статтю...
Аналітична палітра
Новорічні податкові "обновки": акциз на тютюнові вироби

Закон № 1914 змінює механізм справляння "роздрібного" акцизу з тютюнових виробів. Є й інші новації, які торкаються обмеженого кола платників. Про те, що саме змінилося в питаннях адміністрування акцизного податку з тютюнових виробів, ви дізнаєтеся з нашої статті

Новорічні податкові "обновки": акциз на алкогольні напої

Закон № 1914 серед іншого приніс зміни в адміністрування акцизного податку, який справляють з алкогольних напоїв. Які саме зміни відбулися в акцизному оподаткуванні в цій сфері – дізнаєтеся зі статті.

Новорічні податкові "обновки": ПДВ

Традиційно новорічні податкові зміни ніколи не оминають ПДВ. Не зробив винятку цього разу й Закон № 1914. Тож розберемо найважливіші новації.

Новорічні податкові "обновки": акциз на моторні транспортні засоби, пальне та електроенергія

Акцизні зміни Закону № 1914 зачепили також оподаткування моторних транспортних засобів і пального. Відразу заспокоїмо, що коректив небагато й стосуються вони обмеженого кола платників. Про це Б&З і розповість у статті.

Новорічні податкові "обновки": РРО/ПРРО

У цій частині славнозвісний Закон № 1914 багато не привніс, але все-таки є про що поговорити.

Новорічні податкові "обновки": екоподаток і рента

Продовжуючи марафон із розбору податкових новинок, що з'явились у ПКУ завдяки Закону № 1914, ознайомимо наших читачів із нововведеннями в частині екоподатку та ренти.

Новорічні податкові "обновки": податкові зміни для приватних підприємців із 2022 року

Загалом Законом № 1914 суттєвих змін у частині оподаткування приватних підприємців із 1 січня 2022 року не передбачено. Тим часом для окремих ФОП такі зміни прописані, і для них вони мають вагоме значення. З'ясуймо, кому треба готуватися до змін.

Новорічні податкові "обновки": податок на прибуток

2021 рік не став винятком у частині продовження законотворцями податкової реформи. Наразі мовимо про безліч разів коментований законопроєкт № 5600, який став Законом № 1914. Але, попри надзвичайно чисельні правки до тексту законопроєкту, лише після оприлюднення тексту Закону № 1914 ми можемо достеменно зрозуміти, з якими саме новаціями нам доведеться входити у 2022 рік.

Новорічні податкові "обновки": обмеження виїзду за кордон керівників боржників

До революційних новацій Закону № 1914 можна зарахувати й тимчасове обмеження виїзду за кордон керівників боржників. Адже у вітчизняній практиці ще ніколи таку процедуру не запроваджували. Отже, у цій статті розглянемо цю процедуру докладніше.

Новорічні податкові "обновки": загальні зміни в адмініструванні податків

Корективи, які Закон № 1914 приніс в адміністрування податків, мають різнобічний характер. У цій статті розглянемо загальні новації. А про "революційні" зміни в тимчасовому обмеженні у праві виїзду керівників юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів-боржників за межі України ви можете дізнатися зі статті "Новорічні податкові "обновки": обмеження виїзду за кордон керівників боржників".

Новорічні податкові "обновки": мінімальне податкове зобов'язання для юросіб

З 1 січня 2022 року окремі юридичні особи (як платники податку на прибуток, так і платники єдиного податку), у власності або користуванні яких є землі сільськогосподарського призначення, повинні обчислювати суми мінімального податкового зобов'язання. Це випливає зі змін, унесених Законом № 1914 до ПКУ. Тож далі з'ясуємо особливості цих новацій.

Новорічні податкові "обновки": ПДФО та ВЗ

З'ясуємо, які зміни внесено до ПКУ Законом № 1914 у частині оподаткування доходів фізичних осіб ПДФО та ВЗ.

Новорічні податкові "обновки": мінімальне податкове зобов'язання для ФОП-загальносистемників

Приватні підприємці, які 1 січня 2022 року перебуватимуть на загальній системі оподаткування, повинні врахувати, що із цієї дати декому з них доведеться обчислювати суму мінімального податкового зобов'язання (далі – МПЗ).

Новорічні податкові "обновки": мінімальне податкове зобов'язання для ФОП-єдинників

З 1 січня 2022 року набувають чинності зміни, унесені до ПКУ Законом № 1914. На особливу увагу заслуговують ті з них, що торкаються мінімального податкового зобов'язання (далі – МПЗ). Тож, далі з'ясуймо, хто саме з кола ФОП – платників єдиного податку та за яких умов обчислюватиме цей вид податкового зобов'язання.

Бухгалтерські будні
Лікарняний та сумісники

У теорії видається простим правило про те, що коли працівник має кілька місць роботи й у разі хвороби втрачає заробіток за кожним із них, то й компенсацію йому належить отримати за кожним місцем праці.

На практиці ж все не так однозначно. Додає "спецій" і запровадження е-лікарняних. Спробуємо систематизувати наявну інформацію щодо лікарняних за сумісниками.

Оплески, завіса: закриваємо 2021 рік на підприємстві

Наприкінці кожного року бухгалтерам, крім усього іншого, доводиться мати справу з обліковою специфікою закриття року: здійснення фінальних підрахунків, бухгалтерських записів, підготовка до наступного року тощо. Саме такому обліковому етапу присвячено цю публікацію.

Бюджет
Оплески, завіса: закриваємо 2021 рік у бюджетній установі

Продовжуючи тему закриття року, розпочату статтею "Оплески, завіса: закриваємо 2021 рік на підприємстві", поділимося з вами списком фінальних справ, який, безперечно, стане у пригоді бюджетним установам.

Підприємець
Товарний облік у роз'ясненнях контролерів

Поява нової форми ведення обліку товарних запасів для підприємців актуалізувала пов'язані із цим запитання. Наразі інформаційний простір наповнений переважно повідомленнями від ініціаторів РРОризації щодо її простоти і зручності, але деякі роз'яснення "по суті" усе ж з'являються. Тож, розгляньмо їх.

ФОП-єдинник і РРО/ПРРО – 2022: міфи та реалії

Сьогодні є чимало версій щодо незастосування чи застосування РРО/ПРРО від різних експертів і не зовсім експертів. Проте мало хто говорить про наявне підводне каміння, а про це потрібно говорити, і говорити вголос.

Читати всю статтю...
Уроки судової практики
Лікарняні в судовій практиці

Тимчасова непрацездатність не лише породжує "внутрішні" запитання на кшталт того, як оформити й оплатити, а й ще нерідко стає предметом судових спорів. Сьогодні пропонуємо ознайомитися із цікавими висновками судів у справах "за участю" лікарняних.

Бухгалтеру на замітку
Перерахунок ПДФО – 2021: порядок проведення й відображення в додатку 4ДФ

Із положень ПКУ випливає, що податкові агенти здійснюють перерахунок сум доходів, нарахованих фізичним особам, та утриманого ПДФО в обов'язковому або добровільному порядку. Традиційно про перерахунок згадують наприкінці звітного календарного року. Тож саме зараз слід повернутися до цього питання й розглянути особливості річного перерахунку у 2021 році.

Військовий облік для жінок та обов'язки роботодавця: чи є правове врегулювання

З 17.12.2021 набув чинності Наказ № 313, сприйнятий як такий, що зобов'язує всіх жінок віком від 18 до 60 років стати на військовий облік. Чи справді це так? З'ясуймо в нашій консультації.

Коли підтверджувати бенефіціарів

Законотворці зняли питання щодо подання бенефіціарних відомостей, але що робити з їх підтвердженням? Спробуємо розібратися.

Новорічні подарунки для співробітників: облік і податкові наслідки

Новорічні свята – гарний привід для роботодавця зробити подарунки працівникам не лише для покращення святкового настрою, а й для їх мотивації та стимулювання. Певна річ, при цьому виникають не тільки організаційні питання, але й обліково-податкові наслідки. Тож з'ясуймо, на що слід звернути увагу роботодавцям.

Перерахунок ПДВ за 2021 рік: неоподатковувані операції одного виду

У ситуації, коли суб'єкти господарювання здійснюють операції, що підлягають обкладенню ПДВ, а також неоподатковувані операції одного виду, річний перерахунок ПДВ проводять за стандартною процедурою. Загальні моменти перерахунку ми розглянули в публікації "Перерахунок ПДВ за 2021 рік: загальний порядок", а ось нині нагадаємо процедуру його проведення.

Перерахунок ПДВ за 2021 рік: загальний порядок

Наприкінці року платники ПДВ, які одночасно здійснюють оподатковувані й неоподатковувані операції, проводять річний перерахунок ПДВ. Для деяких платників ця процедура є новою, тому нагадаємо загальний порядок її проведення.

Перерахунок ПДВ за 2021 рік: як показати в декларації з ПДВ

Порядок проведення перерахунку ПДВ за 2021 рік ми розглянули в публікаціях "Перерахунок ПДВ за 2021 рік: загальний порядок", "Перерахунок ПДВ за 2021 рік: неоподатковувані операції одного виду", "Перерахунок ПДВ за 2021 рік: неоподатковувані операції декількох видів". Результати перерахунку ПДВ за 2021 рік показують у податковій декларації з ПДВ за грудень 2021 р. і за січень 2022 р., про що й поговоримо у статті.

Перерахунок ПДВ за 2021 рік: неоподатковувані операції декількох видів

У ситуації, коли платник ПДВ здійснює оподатковувані операції та ще декілька видів неоподатковуваних операцій, процедура перерахунку ПДВ ускладнюється. Причому нормативні документи містять украй мало інформації щодо особливостей проведення такого перерахунку. З огляду на це у статті розкажемо, як провести перерахунок ПДВ за таких умов.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua