Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№31-32
Серпень 2022
Тема номера:
Будні бухгалтера у воєнному форматі
Від редактора:

Шановні читачі!
Не встигли ми отримати "оптимізацію" трудових відносин у вигляді Закону № 2352, якою, зокрема, скасовано збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками, як зареєстровано інший законопроєкт – щодо повернення цієї норми. І це, на наш погляд, дуже правильно, оскіл...
Читати далі...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Актуальний коментар
Амортизація та ліквідвартість ОЗ, рахунки бухобліку, інвентаризація: чергове "шліфування" бухнормативки

Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку, затверджені наказом Мінфіну від 26.05.2022 р. № 148

Порядок відчуження держмайна поширили на некомерційні держпідприємства

постанова Кабміну "Про внесення зміни до пункту 3 Порядку відчуження об'єктів державної власності" від 15.07.2022 р. № 792  

Казначейське обслуговування в умовах воєнного стану: є уточнення

постанова Кабміну "Про внесення зміни до Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану" від 07.07.2022 р. № 765  

Розширено перелік видів діяльності, які під час війни потребують ліцензії

Постанова № 778 

Небюджетні рахунки в умовах воєнного стану: уточнення від ДКСУ

лист ДКСУ від 18.07.2022 р. № 15-12-12/9126  

Відчуження нерухомого майна під час воєнного стану: коли для довіреності потрібне підтвердження

Лист Мін'юсту від 11.07.2022 р. № 55476/37.1/32-22  

Тема номера
Авто для ЗСУ через громадську організацію: оформлення й облік

Громадська організація оголосила збір коштів на придбання авто для ЗСУ. Кошти, зібрані приватними особами, без обліку передано громадянину Польщі. Авто було придбано – за тиждень поляк привезе його в Україну. Як правильно оформити передання цього автомобіля громадській організації і далі ЗСУ, щоб авто потрапило під пільгове розмитнення? Як оформити цю операцію в бухгалтерському і податковому обліку?

Виплата мобілізованому працівнику за рахунок роботодавця: який вид доходу обрати

Як відомо, з 19 липня 2022 року після набрання чинності Законом № 2352 було суттєво скорочено обсяг гарантій для мобілізованих працівників, адже до ч. 3 ст. 119 КЗпП унесено зміни щодо припинення нарахування середнього заробітку таким працівникам.

Оновлені трудові відносини в умовах воєнного стану

З 24.03.2022 набув чинності Закон № 2136, яким визначено правила організації трудових відносин на період воєнного стану, запровадженого Законом № 389. Але з 19.07.2022 окремі положення Закону № 2136 змінилися через набрання чинності Законом № 2352. Тож далі з'ясуймо, які правові новації щодо трудових відносин діють з указаної дати.

Читати всю статтю...
Аналітична палітра
Чи справді "карантинний" мораторій призупинено під час воєнного стану

Розглядаємо, чому з "карантинним" мораторієм не покінчено та якими нормами можна керуватися, якщо правду залишається шукати в суді

Дозволи на користування надрами та гірничі відводи в Україні – строк дії продовжено до листопада 2022 р. Чи ні?

Відповідно до ст. 15 Кодексу надра надаються у постійне або тимчасове користування. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами затверджено Постановою № 615.

"Оптимізація" трудових відносин: чергові зміни до КЗпП й інших законів

19 липня 2022 року набули чинності чергові зміни, унесені до КЗпП й інших законодавчих актів щодо регулювання трудових відносин. За час воєнного стану такі зміни вже вносяться вшосте. Цього разу – Законом № 2352. Тож далі про ці зміни докладніше.

Відомості про трудову діяльність: ПФУ оновив правила подання

З 15 липня 2022 року почали діяти нові правила подання до ПФУ відомостей в е-формі про трудову діяльність застрахованих осіб. Зміни зумовлені набранням чинності Постановою № 8-3. З'ясуймо, що саме змінилось.

Запитували? Відповідаємо
Доступу до майна немає, первинка втрачена, бухоблік не ведемо: що робити?

Зробити інвентаризацію практично неможливо. Адже наразі небезпечно перебувати на місці виробничих цехів, є ризики для життя людей. Чи можна почати вести діяльність фірми із чистого аркуша, а по закінченню війни, коли можна буде повернутися на підприємство, зафіксувати те, що вціліло, і тоді звітувати за попередні періоди?

Зараз немає бухобліку, який вели до війни, і немає з чого звітувати. Заяву в податкову про втрату первинних документів краще подавати через електронний кабінет у вигляді довільного повідомлення? Чи є подібні зразки? Чи потрібно підкріплювати фото й відео? Як діяти з поданням звітів, якщо підприємство не встигло здати фінзвітність за 2021 рік? Як почати подавати декларації з податку прибуток за І квартал та півріччя 2022 року, якщо немає документів?

Філія на окупованій території: податковий облік розрахунків із контрагентами

Потужності підприємства знаходяться на окупованій території, реєстрація юридичної особи в Києві. Підприємство по факту стоїть, його захопили, і в Бердянську воно працює на окупантів. На наш рахунок за цей час надходили гроші за нашу продукцію (підприємство – виробник хлібобулочних виробів) від наших контрагентів, але це вийшов аванс. Серед контрагентів є бюджетники. Я розумію, що в них є документи, але вони не законні.

Як проводити таку виручку? Треба повертати чи враховувати як аванс? Як потім бути з ТТН, які отримали від контрагентів, і як їх скасувати?

Військовослужбовці ЗСУ зайняли приватну будівлю: які правові підстави та хто оплатить комуналку

Військовослужбовці ЗСУ розташувалися в будівлі приватної власності та заборонили власнику доступ до цієї території. Чи законно це? Яким документом може бути оформлено цей факт і хто мусить сплачувати нараховані комунальні послуги за час використання нерухомості не власником будівлі?

Чи можна за зерновий склад отримати пільгу з податку на нерухомість

Основний вид діяльності елеватора відповідає коду 52.10 КВЕД. Чи є змога отримати пільгу з податку на нерухомість і не сплачувати останній за приміщення зерноскладів?

Добровільне медичне страхування: як відображати дохід працівника в додатку 4ДФ

Компанія сплатила страховій компанії внесок за працівника в розмірі 2013,00 грн, заплатила також, ураховуючи пільгу, ПДФО – 143,67 грн та військовий збір – 9,82 грн. Як це відобразити у звіті 4ДФ? Чи потрібно відображати в додатку 4ДФ внески до страхової, де ПДФО і військовий збір – нульові, ураховуючи пільгу?

Зупинення реєстрації в ЄРПН РК: нюанси адміноскарження

Як діяти в разі блокування РК, якщо:

1. Надання пояснень із документами виявилися безрезультатними (навіть під час коригування нульових податкових – змінювався асортимент; була передплата, реєстрували податкову; поки відвантаження формували, клієнт попросив у межах тієї самої суми змінити асортимент товару).

2. Скаргу відхилили – при тому, що комісія, як повідомили, узагалі не виконує своїх функцій під час воєнного стану.

3. До суду подавати немає можливості наразі, а строки вже розпочалися.

Що робити та чи існує якась подібна практика?

Надання послуг з управління будинками: ПДВ-нюанси

ТОВ надає послуги з управління будинків, оплата від населення за отримані послуги надходить від кас міста (Укрпошта, Ощадбанк, МПС тощо) загальними сумами згідно з наданими послугами.

Чи потрібно ПН за ПЗ (касовий метод) нараховувати за кожним будинком окремо, чи можна загальними сумами, які надійшли на р/р від кас міста?

Передаємо автомобіль військовій частині: як скласти акт

Добрий день! Підкажіть, будь ласка, яким чином скласти акт приймання-передачі транспортного засобу для військової частини?

Фізособа добровільно передає автівку ЗСУ: документальне оформлення

Чи існує порядок передання майна (транспортного засобу) з приватної власності фізичної особи на користь ЗСУ. Які документи для цього повинні бути складені?

Переміщення компанії з території, що регулярно обстрілюють, на більш безпечну: реєстраційні аспекти і сплата податків

Фірма, розташована в м. Харків, знищена обстрілами, намагається орендувати приміщення на мирній території, придбати основні засоби та розпочати виробництво. Чи потрібна перереєстрація фірми на новому місці, за новою адресою розташування та які податки сплачувати до місцевого бюджету за новою тимчасовою адресою, а які до державного (за місцем реєстрації фірми), якщо фірма є платником податку на прибуток, ПДВ, ПДФО, ВЗ, ЄСВ, екологічного податку?

Чи може підприємство з одним засновником-нерезидентом перейти на 2-відсотковий єдиний податок

Чи може підприємство, що має лише одного засновника, який не є резидентом України, перейти на спрощену систему оподаткування групи 3 зі сплатою податку за ставкою 2 %?

Переміщення фірми на підконтрольну територію України: що потрібно знати

Фірму знищено обстрілами, намагаємось орендувати приміщення на мирній території, придбати основні засоби та розпочати виробництво. Чи потрібно перереєстровувати фірму на новому місці за новою адресою розташування? Які податки сплачувати до місцевого бюджету за новою тимчасовою адресою, а які до державного (за місцем реєстрації фірми), якщо фірма є платником податку на прибуток, ПДВ, ПДФО, ВЗ, ЄСВ, екологічного податку?

Трудові книжки працівників знищено: як відновити

Усі кадрові документи знищено, зокрема і трудові книжки всіх працівників. Потрібно допомогти працівникам відновити дані. Чи є система в Пенсійному фонді, куди подавали персоніфікацію, яка допоможе відновити хронологію, де й коли працював кожен із співробітників? У який спосіб підприємство може відновити знищені трудові книжки?

Чи можна змусити контрагента підписати акт?

Продавець відмовляється підписати акт купівлі-продажу, мотивуючи це зміною керівництва на підприємстві. Чи є якісь важелі впливу на контрагента, щоб отримати бажаний акт? Зараз операція відображена в обліку на підставі бухгалтерської довідки.

Бюджет
Плануємо тендер: визначаємо очікувану вартість закупівлі

Одним із найважливіших етапів у плануванні тендеру є визначення очікуваної вартості предмета закупівлі. У цій публікації пропонуємо з'ясувати, які методи та підходи можна застосувати для визначення такого показника.

Уроки судової практики
Захист права власності через звернення до ЄСПЛ в обхід національних судів рф – міф чи реальність?

Останні кілька тижнів юридичну спільноту лихоманить від звістки про звернення Ріната Ахметова до Європейського суду з прав людини з вимогою стягнути з російської федерації збитки, заподіяні внаслідок війни.

Читати всю статтю...
Порада юриста
Контрагент, пов'язаний із державою-агресором: юридичний нюанс

Якщо до 24 лютого ведення справ із резидентами рф було переважно питанням етичним, то вже після початку повномасштабної війни його було переведено в чітку обмежувальну площину. Звичайно, ця стаття не для тих, кого хвилює продовження розпочатих відносин із росіянами (для них передбачено статтю дещо іншого характеру), а для тих, хто планує завершити розпочате з найменшими наслідками для власного бізнесу.

Чи будуть РРО-штрафи після скасування воєнного стану за період із 24 лютого?

ДПС України, певно, дещо оговтавшись, як і всі ми, після повномасштабної воєнної агресії рф, продовжила видавати роз'яснення щодо застосування норм податкового законодавства.

Бухгалтеру на замітку
Звільнення за прогул у період воєнного часу: які особливості врахувати

У разі недотримання роботодавцем вимог законодавства щодо звільнення працівника останній може звернутися до суду та поновитися на роботі. І запровадження воєнного стану не змінює вимог трудового законодавства, які визначені в КЗпП, щодо цього питання. Тож, далі говоримо про ці вимоги докладніше.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua