Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№15-16
Квітень 2023
Тема номера:
Відпустки - 2023
Від редактора:

Шановні читачі!
Попри війну, ніхто не скасовував для роботодавців обов'язку надавати щорічну відпустку працівникам. Тож, хоча й не така відпустка, як ми всі звикли до війни, але вона має бути. Усі деталі щодо відпусток – у темі номера нашого видання.
Триває підготовка квартальної фінансово...
Читати далі...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Актуальний коментар
Чи можуть учасники бойових дій отримати грошову компенсацію за невикористану відпустку – позиція ВС

Постанова ВС КЦС від 31.10.2022 р. № 241/2229/20 

Таксономічна фінзвітність для ДПСУ: чи готові податківці до формату XBRL

індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 13.05.2022 р. № 512/ІПК/99-00-21-02-01-06 

Підприємство не потрапило до реєстру кредиторів банку, що ліквідується: чи можна списати борг

індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 23.02.2023 р. № 407/ІПК/99-00-21-02-02-06  

Чи зберігати первинку, що підтверджує товарний облік за періоди, коли був відсутній порядок його ведення

ІПК ДПС від 22.03.2023 р. № 636/ІПК/99-00-07-04-01-06 

Оренда держкоммайна: чи діє звільнення від орендної плати після 01.01.2023

лист Мінекономіки від 14.03.2023 р. № 3211-07/11185-09  

Допомога по частковому безробіттю: коли, кому, як та скільки

постанова КМУ "Про внесення змін до Порядку надання допомоги по частковому безробіттю" від 03.03.2023 р. № 188  

Компенсація роботодавцю за працевлаштування безробітних

Постанова КМУ "Про затвердження Порядку надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних" від 10.02.2023 р. № 124 

Втрата підакцизного товару на різних складах – чи можна відобразити консолідовані податкові зобов'язання

ІПК ДПС від 22.03.2023 р. № 619/ІПК/99-00-21-03-03-06 

Коли застосовувати бухдовідку, а коли – самоакт: мінфінівський підхід

лист Мінфіну від 21.03.2023 р. № 41010-07-5/7607 

Тема номера
Як визначати розрахунковий період у разі надання щорічної основної та додаткової відпусток

Як визначити розрахунковий період у разі, якщо працівнику надають щорічну основну відпустку, початок якої припадає на квітень 2023 року, та щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день, початок якої припадає на травень 2023 року?

Чи можна поєднати відпустку за шкідливі умови праці та за ненормований робочий день?

Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва має право на щорічну додаткову відпустку тривалістю 4 календарні дні за роботу зі шкідливими й важкими умовами праці. Чи має право такий працівник на додаткову відпустку за ненормований робочий день тривалістю 7 календарних днів, адже під час посівної компанії або під час збирання врожаю його робочий день фактично не нормований?

Щорічна відпустка суміснику: особливості надання

Під час надання щорічної відпустки суміснику роботодавець має врахувати певні особливості, які зумовлені тим, що умови трудових відносин із такими працівниками дещо відрізняються від трудових відносин із працівниками за основним місцем роботи. Далі докладніше про те, у чому полягають ці особливості.

Виплата компенсації за щорічну додаткову відпустку: чи можливо

Працівник має право на додаткову відпустку тривалістю по 7 календарних днів за роботу зі шкідливими й важкими умовами праці за 2021 та 2022 роки. Чи можна йому компенсувати додаткову відпустку за його заявою?

Щорічна відпустка: розрахунок оплати й відображення у зарплатній звітності

У попередній публікації ми розглядали вимоги щодо порядку та підстав для надання щорічних відпусток працівникам, а також їх документальне оформлення. Сьогодні з'ясуємо, як саме нараховувати відпускні працівникам з огляду на різні обставини, які відбувалися в розрахунковому періоді, а також вимоги щодо відображення відпускних у зарплатній звітності.

Щорічна основна відпустка – 2023: умови надання й оформлення

З'ясуймо, які вимоги до надання щорічних основних відпусток працівникам повинні враховувати роботодавці у 2023 році з огляду на особливості воєнного стану.

Умови надання щорічних додаткових відпусток за двома підставами

Робітники, які зайняті на відкритих гірничих роботах, мають право на щорічну додаткову відпустку за шкідливі й важкі умови праці, а також на додаткову відпустку за особливий характер праці. Чи можна робітнику, зайнятому на таких роботах, надавати дві відпустки одночасно?

Умови та підстави надання щорічних додаткових відпусток

Законодавство гарантує працівнику щорічну відпустку, складниками якої є як основна щорічна відпустка тривалістю 24 календарні дні, так і додаткова щорічна відпустка, тривалість якої залежить від певних умов. Про порядок надання основної щорічної відпустки йшлося у статті "Щорічна основна відпустка – 2023: умови надання й оформлення". А тепер з'ясуймо, за яких умов працівнику гарантовано додаткову щорічну відпустку.

Бухгалтерські будні
Фінзвітність за І квартал 2023 року: довідник для підприємств

На тлі тривалої війни ще один звітний період минув, а отже час підбивати проміжні фінансові підсумки. Пропонуємо з'ясувати, які нюанси під час підготовки такої звітності слід узяти до уваги цього разу.

Дискусійний клуб
Капітальні курсові різниці: на фінрезультати чи на капітал?

Під час війни виведення іноземних інвестицій з України було пригальмоване головним регулятором. Зі зрозумілих причин. Тому відповідна заборгованість перед іноземними інвесторами, яка виникла на початку 2022 року, "застрягла" в балансах деяких українських підприємств. Оскільки такі борги зазвичай є інвалютними, у бухгалтерів виникають питання стосовно нарахування курсових різниць. На жаль, нацстандарти не дають чітких відповідей на ці питання.

Запитували? Відповідаємо
Який КВЕД обрати для продажу основних засобів

Потрібно продати основні засоби (комп'ютери, меблі та ін.) – чи підходить нам КВЕД 46.90? Чи потрібно додати інший, якщо так, то порекомендуйте який саме? І чи додають зараз КВЕДи онлайн для ТОВ?

Участь витрат на програмне забезпечення у собівартості розробок: як обліковувати

Ми – виробниче підприємство, серед іншого здійснюємо розробки різного виду обладнань. У процесі розробок деяких продуктів використовуємо розробки програмного забезпечення, яке частково купуємо зі сторони.

Як правильно відобразити використання цього програмного забезпечення в бухпроведеннях? Яким чином включити ці витрати до собівартості продукту? Наприклад, ми розробляємо продукт, до якого необхідне ПЗ, протягом року. За цей час закуповуємо розробку цього ПЗ зі сторони раз на 2-3 місяці. Щось підходить, щось ні, щось виправляють. На який рахунок оприбутковувати? Які подальші проведення? Як включити до собівартості?

Безоплатне передання МНМА неприбутківцю: як визначити вартість і обліковий статус об'єкта?

Цікавить питання безкоштовного передання МНМА підприємством для благодійних організацій та іншим неприбутковим організаціям. Підприємство за запитом від благодійного фонду передало власну техніку, яка обліковувалась на 112-му рахунку, метод амортизації для МНМА – "100 %". Під час передання виходить, що залишкова вартість активів 0 грн. Цікавлять такі питання:

1. Яку вартість потрібно вказати в акті приймання-передання благодійної допомоги – нульову чи первісну, адже в розумінні ПКУ МНМА – це не основні засоби, а ТМЦ?

2. Як правильно нарахувати ПДВ в разі такого безкоштовного передання?

Бюджет
Ліквідація державного підприємства: бухгалтерські та податкові наслідки

Приводом для написання цієї статті стало запитання читача: "Прийнято рішення про ліквідацію (припинення) державного підприємства. Які при цьому будуть бухгалтерські та податкові наслідки?".

Фінансова та бюджетна звітність за І квартал 2023 року: довідник для установ

Продовжуючи тему, розпочату в публікації "Фінзвітність за І квартал 2023 року: довідник для підприємств", розгляньмо бюджетні особливості звітної кампанії за підсумками І кварталу 2023 року в умовах війни.

Порада юриста
Чи ризикові постачання на підставі усних домовленостей

Усім добре відомо, що письмовий договір є надійним інструментом, оскільки, як жартують юристи, у ньому прописано всі причини, через які контрагенти не довіряють один одному. Але так буває, що сторони цілком задовольняє усна домовленість. Добре, коли пізніше між ними не виникає суперечок, але що робити, якщо копію договору необхідно надати контролюючому органу, який зупинив реєстрацію податкової накладної чи запідозрив фіктивність операції? Саме про це й поговоримо.

Бухгалтеру на замітку
Закордонні лікарняні

Окрім того, що в останні роки маємо чимало нюансів у сфері тимчасової непрацездатності, воєнний час привносить нові питання. Одне з таких – допомога нашим співвітчизникам, які хворіють у вимушеному вигнанні за кордоном.

Чи можна юрособі-нерезиденту передати валютну заборгованість фізособі-резиденту за договором цесії

Пропонуємо у цій статті розглянути запитання, що виникло у нашого клієнта: чи може компанія-нерезидент за договором цесії передати наявну в нього заборгованість (тобто борг нашої компанії у доларах США) фізичній особі – резиденту України?

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua