Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№39-40
Вересень 2023
Тема номера:
Звільнення працівників
Від редактора:

Шановні читачі!
Тему номера свіжого випуску нашого видання ми присвятили звільненню працівників, оскільки найбільше запитань надійшло від наших клієнтів саме щодо цього аспекту.
Кінець вересня – традиційно "низький старт" для підготовки фінансової звітності за 9 місяців. Тож необхідні підк...
Читати далі...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Актуальний коментар
За якими КЕКВ купувати лікарські засоби та сценічні костюми: уточнення від ДКСУ

листи ДКСУ від 31.08.2023 р. № 15-12-12/15799 та від 04.09.2023 р. № 15-12-12/15994

Прощення заборгованості покупцю: чи застосовують натуральний коефіцієнт до суми списаної заборгованості

ІПК ДПСУ від 01.09.2023 р. № 2783/ІПК/99-00-24-03-03-06  

Штрафи за порушення вимог законодавства про колективні договори збільшать, але не суттєво – які зміни вніс Закон № 3256

Закон України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення вимог законодавства про колективні угоди та договори" від 14.07.2023 р. № 3256-IX  

Тютюнові вироби знищено на складі внаслідок бойових дій – втрати слід зафіксувати, а форс-мажор підтвердити

ІПК ДПСУ від 21.08.2023 р. № 2623/ІПК/99-00-21-03-03-06  

З 07.09.2023 впроваджено нові правки у Закупівельних особливостях

Зміни, що вносяться до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою Кабміну від 01.09.2023 р. № 952

З 08.09.2023 запрацювали оновлені умови локалізації виробництва товарів

Зміни, що вносяться до Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів від 22.08.2023 р. № 950 

Закордонні медзаклади, визнані вітчизняним МОЗ

наказ МОЗ "Про затвердження Критеріїв до закладів охорони здоров'я зарубіжних країн для лікування громадян України за кордоном та визначення Переліку рекомендованих закладів охорони здоров'я зарубіжних країн для лікування громадян України за кордоном" від 10.07.2023 р. № 1246  

Факт подання повідомлення за ф. № 20-ОПП не може бути предметом камеральної перевірки: позиція ДПСУ

ІПК ДПСУ від 11.09.2023 р. № 2945/ІПК/99-00-04-03-01-06 

Слідами нових правок у Закупівельних особливостях: роз'яснення Мінекономіки

лист Мінекономіки від 19.09.2023 р. № 3323-04/50098-06 

Компенсація за невикористану відпустку: як нараховувати з 12.09.2023

Роз'яснення Міністерства економіки України "Щодо порядку обчислення середньої заробітної плати у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2023 № 957 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 і від 08.08.2016 № 500" 

Е-резидент: як працює система

постанова КМУ "Деякі питання діяльності електронних резидентів (е-резидентів) та ведення інформаційної системи "Е-резидент"" від 05.09.2023 р. № 970  

Як отримати статус е-резидента

Постанова КМУ "Деякі питання діяльності електронних резидентів (е-резидентів) та ведення інформаційної системи "Е-резидент" від 05.09.2023 р. № 970 

Дотації на "особливих" працівників

постанова КМУ "Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю" від 22.08.2023 р. № 893  

Перспективне законодавство
Пропуск та облік гуманітарки переглянули: новий порядок запрацює з 01.12.2023

У нашій публікації докладніше ознайомимося з новоспеченим Порядком № 953, який в умовах війни запроваджує новий механізм визнання товарів гуманітарною допомогою, пропуску через митний кордон України та митного оформлення, отримання, надання, розподілу й контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги, яку ввозять на митну територію України.

Тема номера
Розрахунок із працівником під час звільнення: як заповнити Податковий розрахунок

Звільнення працівника вимагає від роботодавця заповнення Податкового розрахунка, адже інформація про факт такого звільнення та нараховані працівнику доходи мають бути відображені як у Реєстрі застрахованих осіб, так і в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків. Тож далі розглянемо на прикладі певних ситуацій порядок заповнення окремих додатків Податкового розрахунка під час звільнення працівників.

Лікарняний звільненого працівника: за яких умов проводити оплату

У разі звільнення працівника остаточні розрахунки з ним роботодавець мусить провести в день звільнення, а якщо працівник у цей день не працював, то не пізніше ніж наступного дня після пред'явлення ним вимоги про розрахунок (ч. 1 ст. 116 КЗпП). Проте в силу різних обставин підприємство не завжди може виплатити працівнику всі належні йому суми, особливо якщо йдеться про листки непрацездатності, які на день звільнення працівника ще не підлягали оплаті. До яких наслідків призводять такі ситуації?

Розірвання трудового договору з ініціативи працівника: правила кадрового оформлення

Звільнення працівника вимагає чіткого дотримання процедури, визначеної законодавством, що має бути підтверджено відповідними кадровими документами. Тому далі – докладніше про вимоги щодо кадрового оформлення звільнення працівників.

Розрахунки в разі звільнення працівника: облік та оподаткування

Порушення порядку розрахунку з працівником під час його звільнення може призвести до застосування до роботодавця штрафних санкцій. Тож далі з'ясуймо, які виплати й у який строк підприємство повинно здійснити на користь працівника під час його звільнення та як обліковувати такі виплати.

Аналітична палітра
Середня заробітна плата: зміни в нарахуванні компенсації та матеріальної допомоги працівникам

Постанова № 957 внесла чергові зміни до Порядку № 100, які набули чинності з 12.09.2023. Традиційно автори нових правил обчислення середньої заробітної плати "подарували" черговий квест для бухгалтерів, з яким вони неодмінно стикатимуться під час нарахування компенсації працівникам як у 2023, так і в наступних роках. Якщо говорити про зрозумілість нових формулювань у Порядку № 100, то, мабуть, їх можна прирівняти до змін, які було внесено до Порядку № 100 у вересні 2021 року в частині врахування премій під час обчислення середнього заробітку. Як у 2021 році, так і нині навряд чи можна однозначно зрозуміти, як правильно обчислювати середню заробітну плату з урахуванням нових правил, визначених у Порядку № 100. Очевидно, що Мінекономіки має надати відповідні роз'яснення щодо цього питання. Але допоки таке роз'яснення відсутнє, спробуємо з'ясувати, як саме обчислювати середній заробіток з 12.09.2023.

Військовий облік жінок із 1 жовтня 2023 року: про що слід знати роботодавцю

Питання військового обліку працівників останнім часом серед найбільш актуальних для всіх роботодавців. Але з 1 жовтня 2023 року актуальність цих питань підвищиться за рахунок нових вимог, що стосуються працівниць, які є військовозобов'язаними. Далі про це докладніше.

Мобінг: ознаки й наслідки для працівника та роботодавця

До основних трудових прав працівників належить, зокрема, право на гідне ставлення з боку роботодавця (у тому числі приватного підприємця) та інших працівників. Це визначено в ч. 2 ст. 2 КЗпП. І для реалізації працівником цього права він може скористатися відповідними механізмами, указаними в КЗпП. Далі про це докладніше.

Бухгалтерські будні
Фінзвітність за 9 місяців 2023 року: підказки для підприємств

Черговий звітний період подолано, а отже час підбивати проміжні фінансові підсумки. Пропонуємо з'ясувати, які нюанси під час підготовки такої звітності слід узяти до уваги цього разу.

Запитували? Відповідаємо
Безоплатне користування зразками в рекламних цілях: що з ПДВ

Зразки товарів (холодильні агрегати), які Підприємство А використовує в рекламних цілях, є основними засобами. Підприємство А передало за актом приймання-передання на три місяці Підприємству Б в тимчасове безоплатне користування холодильний агрегат (у бух. та податковому обліку амортизацію нараховано повністю). Чи повинно Підприємство А нарахувати податкове зобов'язання з ПДВ? Якщо так, як визначити базу для нарахування ПДВ та чи можна нарахувати податкове зобов'язання з ПДВ за весь період безоплатного користування, виписавши одну податкову накладну на дату повернення холодильного агрегату?

Звільнення в останній день відпустки: які дії роботодавця

Працівник подав заяву про надання щорічної основної відпустки з подальшим звільненням в останній день відпустки. Як у цьому випадку правильно оформити звільнення та розрахуватися з працівником?

Аванс на відрядження: чи дозволено перераховувати на зарплатну картку працівника

Чи дозволено фермерському господарству перераховувати на зарплатну картку працівника підзвітні кошти й аванс на відрядження (добові), чи потрібно відкривати картку для інших витрат?

Придбання обладнання у 2023 році: нюанси застосування прискореної амортизації

Чи можна застосувати прискорену амортизацію в податковому обліку для нового обладнання, уведеного в експлуатацію у 2023 році? А саме, установити строк корисного використання в податковому обліку 24 міс., а в бухгалтерському – 60 міс.? Первісна вартість обладнання складається з вартості самого обладнання, вартості монтажних робіт від сторонніх організацій, вартості додаткових матеріалів, використаних під час монтажу, нарахувань із заробітної плати працівників, що проводили монтаж обладнання, та ЄСВ на ФОТ, а також % за кредитом. Експлуатація обладнання в господарській діяльності.

Середній заробіток мобілізованого педпрацівника: які правила з 19.07.2022

Учителя гімназії призвали на військову службу в лютому 2022 року у зв'язку з оголошеною мобілізацією. За період із дня мобілізації і до 19 липня 2022 року йому виплачували середню заробітну плату на підставі ч. 3 ст. 119 КЗпП. Однак із вказаної дати нарахування й виплату середнього заробітку було припинено. Чи правомірні такі дії управління освіти?

Чи може представник ТЦК вилучити у заброньованого працівника військовий квиток без надання підтвердних документів?

Чи може представник ТЦК СП вилучити військовий квиток у заброньованого працівника, не надавши жодних підтвердних документів про такий факт?

Який код зазначити у Звіті про контрольовані операції, якщо постачальник-нерезидент передав право вимоги зі сплати зобов'язань

Резидент і постачальник-нерезидент, який зареєстрований у Федеративній Республіці Німеччина, уклали контракт на імпорт спеціальної пожежної автотехніки. Надалі постачальник-нерезидент передав іншому нерезиденту, який зареєстрований у Республіці Кіпр, право вимоги зобов'язань зі сплати резидентом грошових коштів за поставлений товар згідно з контрактом. Яким кодом зазначити операцію з відступлення права вимоги у розділі "Відомості про контрольовані операції" додатка до Звіту?

Бюджет
Черговість бюджетних видатків: довідник станом на 14.09.2023

На час воєнного стану Казначейство здійснює платежі в особливому режимі. Полягає він, зокрема, у здійсненні видатків у суворій послідовності. Пропонуємо розглянути оновлений довідник видатків станом на 14.09.2023 з урахуванням Змін № 972.

Фінансова та бюджетна звітність за 9 місяців 2023 року: підказки для установ

Продовжуючи тему, розпочату в публікації "Фінзвітність за 9 місяців 2023 року: підказки для підприємств", розгляньмо бюджетні особливості звітної кампанії за підсумками 9 місяців 2023 року в умовах війни.

Уроки судової практики
Не виплачено лікарняні на дату звільнення: ВС ставить крапку в питанні виплат роботодавцем

За правилом ч. 1 ст. 116 КЗпП усі питання виплат працівнику має бути вирішено або в день звільнення, або не пізніше наступного дня після пред'явлення вимоги про розрахунок. Це стосується і лікарняних. Але цікаво, що саме стосовно них судова практика за попередні роки складалась неоднорідно. На сьогодні ми маємо чергову правову позицію з цього питання, викладену в постанові ВП ВС від 26.07.2023 р. № 522/16890/20, яку розлого й розглянемо.

Бухгалтеру на замітку
Медогляд працівників: що зміниться з 1 жовтня 2023 року

Із 1 жовтня 2023 року частково змінено вимоги щодо проведення медогляду працівників, адже на заміну Закону № 4004 буде введено в дію Закон № 2573. Далі про ці зміни докладніше.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua