Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Коли утримувати та сплачувати податки з суми винагороди за договором ЦПХ
Людмила Гайдукевич, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Коли необхідно нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету податки, пов'язані з виплатою винагороди за цивільно-правовим договором (ЄСВ, ПДФО, військовий збір) – з моменту підписання акта виконаних робіт або з іншої дати?

 (Олена Г.)

ПДФО

Згідно з пп. 168.1.1 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.

П. 168.1.2 ПКУ визначено, що ПДФО сплачується податковим агентом під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Якщо винагорода за цивільно-правовим договором була нарахована, але не виплачена, то ПДФО, відповідно до п. 168.1.5 ПКУ, сплачується у строки, встановлені для місячного податкового періоду.

Військовий збір

Відповідно до пп. 1.4 п. 161 підр. 10 р. XX ПКУ нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ для податку на доходи фізичних осіб, за ставкою, визначеною пп. 1.3 п. 161 підр. 10 р. XX ПКУ (1,5 відсотка від об'єкта оподаткування).

Отже, військовий збір утримується та перераховується до бюджету у такі самі строки, що і ПДФО.

ЄСВ

Відповідно до абз. першого п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) справляється, зокрема, із сум винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ роботодавці під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Якщо ЄСВ, нарахований на ці виплати, вже сплачений у встановлені строки, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата ЄСВ, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй, сплачувати ЄСВ не потрібно. Із сум нарахованого, але не виплаченого доходу (заробітної плати), платники зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Умова:

Робота за цивільно-правовим договором виконується з 11 лютого 2015 по 30 березня 2015 року. Винагорода – 10000 грн. Працювали 2 фахівця: їм було нараховано по 5000 грн. згідно з актом виконаних робіт, який підписано 30 березня 2015 року.

Рішення:

Утримаємо податки з нарахованої винагороди по договору ЦПХ першому фахівцю:

Військовий збір: 5000 х 1,5 % = 75 грн.

ЄСВ (утримано): 5000 х 2,6 % = 130 грн.

ЄСВ (нараховано): 5000 х 34,7 %* = 1735 грн.

ПДФО: (5000 - 130) х 15 % = 730,5 грн.

Сума до виплати: 5000 - 75 - 130 - 730,5 = 4064,5 грн.

Перераховано до бюджету у день виплати: 75 грн. (військовий збір), 1865 грн. (ЄСВ), 730,5 грн. (ПДФО).

Ідентичні нарахування податків будуть також при нарахуванні винагороди за договором ЦПХ другому фахівцю.

* ставка ЄСВ може знизитись на понижуючий коефіцієнт при виконанні умов, визначених п. 95 р. VІІІ Закону № 2464. Детально про це дізнайтесь у матеріалі видання "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН" "Практика застосування понижуючого коефіцієнта для сплати ЄСВ" (№ 15 за 2015 рік).

Резюме статті

Отже, податки з винагороди за договором ЦПХ, як і з заробітної плати, повинні утриматись у момент нарахування доходу та перерахуватись до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. При цьому якщо винагорода за цивільно-правовим договором була нарахована, але не виплачена, то нарахована сума ПДФО та військового збору сплачується у строки, встановлені для місячного податкового періоду, ЄСВ – не пізніше 20 числа наступного місяця.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua