Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Працівника поновлено на роботі за рішенням суду
Ірина Петрусенко, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

За рішенням суду працівника поновлено на роботі. Як у такому випадку оформити кадрові документи та оподатковувати середній заробіток за час вимушеного прогулу? Чи потрібно подавати повідомлення про прийняття на роботу такого працівника?

(Наталя С.)

Оформлення

Відповідно до ст. 235 КЗпП у разі звільнення без законної підстави працівник повинен бути поновлений на роботі.

Рішення суду про поновлення на роботі підлягає негайному виконанню.

Негайне виконання передбачає, що роботодавець зобов'язаний поновити працівника на роботі на дату рішення суду (з часу оголошення рішення в судовому засіданні).

На підставі рішення суду про поновлення працівника роботодавець видає наказ. Такий наказ обов'язково повинен містити два пункти:

1) про скасування наказу про звільнення;

2) про поновлення працівника на посаді.

Щодо записів у трудовій книжці – роботодавцю необхідно керуватись Інструкцією № 58, відповідно до норм якої запис у зв'язку з поновленням працівника передбачає наведення:

• дати запису, яка повинна відповідати даті нового наказу;

• у графі 3 – "Запис №___ вважати недійсним. Поновлено на попередній посаді";

• у графі 4 – дати та номера нового наказу.

Оподаткування середнього заробітку за час вимушеного прогулу

Що стосується оподаткування виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу, такі виплати оподатковуються ПДФО та військовим збором у тому ж порядку, що і заробітна плата (додатково див. лист ДФСУ від 13.01.2016 р. № 204/Щ/99-99-17-03-03-14).

Разом з тим у вищезазначеному листі податківці погоджуються, що працівник при нарахуванні ПДФО на суму компенсації середнього заробітку має право на податкову пільгу.

Так, відповідно до пп. 14.1.48. ПКУ заробітна плата для цілей оподаткування ПДФО та військовим збором – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ПКУ).

Таким чином, ПДФО та військовий збір з виплаченої суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу утримується та перераховується роботодавцем до бюджету в тому ж порядку, що і заробітна плата. Нарахована сума включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівника в тому періоді, коли її нараховано.

Відшкодування моральної шкоди включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу на підставі підпункту 164.2.14 ПКУ.

Якщо виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу розглядати, як заробітну плату, тоді ЄСВ необхідно нараховувати у тому ж порядку, який застосовується до заробітної плати (і за той самий період, за який нараховується така виплата).*

* Водночас компенсація моральної шкоди не входять до бази нарахування ЄСВ (ст. 7 Закону про ЄСВ).

Повідомлення про прийняття працівника на роботу

У разі поновлення на роботі працівника за рішенням суду з працівником новий трудовий договір не укладається, а тільки скасовується факт звільнення.

Таким чином, повідомлення про прийняття працівника на роботу подавати не потрібно.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua