Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Посада мобілізованого працівника: чи можна прийняти іншу особу
Ірина Петрусенко, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Чи можна на час військової служби мобілізованого працівника на його місце прийняти іншого працівника?

(Олена П.)

На сьогодні законодавством про працю обмеження для роботодавця щодо заміщення посади на період тимчасової відсутності основного працівника не встановлено.

Тож на місце працівника, призваного на військову службу під час мобілізації, може бути прийнято іншого працівника з укладенням з ним строкового трудового договору на час перебування основного працівника у Збройних Силах України.

Нагадаємо, що ст. 23 КЗпП передбачено, що трудовий договір може бути укладено на визначений строк, встановлений за погодженням сторін.

Проте цією ж статтею встановлено, що строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк, зокрема:

• характер роботи означає, що робота не виконується постійно (наприклад, сезонні роботи);

• умови виконання роботи – таке формулювання визначає роботу як постійну, але у зв'язку з конкретними умовами її виконання трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений термін (наприклад, прийняття на роботу на місце тимчасово відсутнього працівника);

• інтереси працівника через існування якихось обставин, наприклад сімейно-побутових, можуть диктувати такому працівникові необхідність його участі в трудових відносинах, що носять лише строковий характер;

• законодавчими актами можуть бути передбачені інші випадки, коли можна укладати строковий трудовий договір.

Отже, перед тим як укласти строковий трудовий договір з працівником, необхідно пересвідчитись, що такий договір може бути строковим, інакше кажучи, що дотримується будь-яка з наведених чотирьох умов.

Якщо ж жодна з умов, що дає змогу укладати строковий трудовий договір, не виконується, а існує необхідність укладення саме строкового трудового договору, можемо рекомендувати таке.

Крім того, що строк буде зазначений у трудовому договорі, необхідно, щоб працівник у заяві про прийняття на роботу вказав про своє бажання працювати саме за строковим трудовим договором з огляду на певні обставини.

У наказі про прийняття такого працівника на роботу необхідно також вказати, що працівник приймається на роботу саме за строковим трудовим договором з власної ініціативи.

Підставами припинення трудового договору є закінчення строку.

Таким чином, укладаючи строковий трудовий договір, працівник надає добровільну згоду на його припинення у визначений сторонами у трудовому договорі строк.

Працівник, який після демобілізації заявив роботодавцю про намір повернутися на своє місце роботи, стає до виконання обов'язків, передбачених трудовим договором, на підставі відповідного розпорядчого акта роботодавця. Додатково на цю тему див. матеріал "Демобілізація: оформлюємо повернення працівника" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН (№ 22 за 2015 рік).

Датою звільнення працівника, що працював на посаді працівника, призваного на військову службу під час мобілізації за строковим трудовим договором, буде останній день перед днем, в який основний працівник стає до виконання обов'язків, передбачених трудовим договором, що теж повинно бути відображено у розпорядчому акті роботодавця.

До речі, той факт, що на місце працівника, призваного на військову службу під час мобілізації, може бути прийнятий інший працівник з укладенням з ним строкового трудового договору на час перебування основного працівника у Збройних Силах України, підтверджує і Мінсоцполітики у листі від 10.06.2015 р. № 231/06/186-15.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua