Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Директор підприємства працює неповний робочий день: чи є право на ПСП
Ірина Петрусенко, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Засновник підприємства перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років (двоє новонароджених і є ще одна дитина віком до 18 років) і одночасно прийнята директором (неповний робочий день) (йшла у відпустку для догляду до прийняття на посаду директором).

Чи включається допомога до оподатковуваного доходу, і, відповідно, чи має директор право на податкову соціальну пільгу?

На який розмір пільги вона претендує (троє дітей)?

Чи має значення повний або скорочений робочий день для допомоги та пільги?

(Наталія)

Чи включається допомога до оподатковуваного доходу та чи має директор право на ПСП

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума допомоги по вагітності та пологах, яку отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування (пп. 165.1.1 ПКУ).

Разом з тим пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розд. IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 ПКУ.

Враховуючи зазначене, сума допомоги по вагітності та пологах, яку отримує платник податку з фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування, на підставі пп. 165.1.1 ПКУ та пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та не оподатковується ПДФО і військовим збором. Тож у разі отримання такої допомоги право на податкову соціальну пільгу (далі – ПСП) у платника податків є, але за умови виконання інших умов, про які розповімо далі.

Щодо розміру ПСП

ПСП надає можливість платнику податку зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід, отриманий у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати). Платник податку самостійно обирає місце застосування ПСП.

Відповідно до пп. 169.2 ПКУ ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право.

Форму заяви наразі офіційно не затверджено, тому радимо брати за основу заяву, затверджену наказом ДПАУ № 461 від 30.09.2003 р., але не виключається можливість подання її у довільній формі. Схожі рекомендації містить роз'яснення з розділу 103.08.03 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ.

Інколи працівник має право на підвищений розмір ПСП. Такі випадки перелічено в п. 169.1 ПКУ, і серед них саме ситуація, що розглядається, – наявність у платника податків двох та більше дітей віком до 18 років. У таких випадках разом із заявою необхідно надати деякі документи. Правила надання документів та їх склад затверджено Порядком № 1227. Так, працівник, який має двох чи більше дітей віком до 18 років, додатково до заяви подає такі документи:

• копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізособа – платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну;

• копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

У разі якщо заяву та підтвердні документи подано не з початку місяця, ПСП застосовують до всієї суми заробітної плати, нарахованої платнику податку в такому місяці.

Тепер щодо визначення розміру ПСП. Платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму ПСП у розмірі, що дорівнює, зокрема:

– для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, застосовується ПСП, що становить 100 відсотків звичайної ПСП у розрахунку на кожну таку дитину (пп. 169.1.2 ПКУ), тобто у 2016 році – 689,00 грн.

Розмір ПСП для платника податку, який має трьох дітей, у 2016 році становить 2067,00 грн (689,00 грн x 3).

У 2016 році розмір заробітної плати, що дає право на ПСП, становить – 1930,00 грн (прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 1378,00 грн х 1,4).

При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП одному з батьків у випадку та у розмірі, передбаченому пп. 169.1.2 ПКУ, визначається як добуток суми, визначеної в абз. першому пп. 169.4.1 ПКУ, та відповідної кількості дітей. У нашому випадку розмір заробітної плати працівниці не має перевищувати 5790,00 грн (1930,00 грн х 3).

Чи впливає на отримання ПСП неповний робочий день

Випадки, в яких може встановлюватись неповний робочий день, визначено ст. 56 КЗпП, зокрема за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом.

Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Тож якщо працівник працює на підприємстві на 0,5 ставки (неповний робочий день) за трудовим договором (контрактом) і отримує заробітну плату в розумінні ПКУ, він має право на застосування до нарахованої заробітної плати ПСП, встановленої пп. 169.1.1 ПКУ, за умови дотримання вимог цієї статті.

Про особливості нарахування допомоги по вагітності та пологах при скороченому робочому дні читайте матеріал "Неповний робочий час: оплата праці" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН (№ 30 за 2016 рік).

1. КЗпПКодекс законів про працю України від 10.12.71 р.

2. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ.

3. Порядок № 1227 – Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затверджений постановою КМ України від 29.12.2010 р. № 1227.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua