Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміна власника землі за рішенням суду: нюанси декларування і сплати земельного податку
Лариса Блищик, експерт, ЛІГА:ЗАКОН

Документ:

Кому читати:

власникам земельних ділянок

Що сталося:

податківці уточнили особливості сплати земельного податку юрособами в разі зміни власника землі

У коментованій ІПК податківці розглянули таку ситуацію: за рішенням суду припинено право власності Товариства на земельну ділянку та визначено таке право за іншою юрособою. Товариство, посилаючись на факт невнесення юрособою змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр) та Реєстру прав власності на нерухоме майно, запитало у податківців щодо дати припинення в нього права власності на цю земельну ділянку та обов'язку сплати земподатку, а також набуття статусу платника земподатку юрособою.

Розглянувши описану ситуацію, податківці дійшли такого висновку:

<...> обов'язок щодо сплати Податку за Ділянку у Товариства припиняється, а у Особи виникає – з дати внесення відповідних змін до Реєстру.

(ІПК ГУ ДПС у Запорізькій області від 03.02.2020 р. № 427/ІПК/08-01-04-03-16)

Розглянемо докладніше, виходячи з чого податківці зробили такий висновок.

Зокрема, власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ПКУ), що виникають з моменту держреєстрації цих прав та оформлюються відповідно до Закону № 1952.

Водночас держреєстрація речових прав на нерухоме майно здійснюється, у тому числі, на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно (ст. ст. 2, 311 Закону № 1952).

Крім того, відповідно до п. 286.5 ПКУ в разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року земельний податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником – починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Отже, Товариство повинно сплачувати земельний податок за фактичний період* перебування землі у власності в поточному році, а юридична особа, до якої перейшло право власності на земельну ділянку протягом року, – з 01 числа місяця, у якому вона набула право власності (п. 287.1 ПКУ, роз'яснення з категорії 111.06 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua), роз'яснення з категорії 111.05 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

* Період фактичного перебування земельної ділянки у власності припиняється датою внесення відповідних відомостей до Реєстру (див. ІПК ОВПП ДФС від 22.12.2017 р. № 3115/ІПК/28-10-01-03-11, ІПК ДФСУ від 15.08.2017 р. № 1601/6/99-99-12-02-03-15/ІПК).

Також майте на увазі, якщо платник земельного податку на поточний рік подав звітну декларацію за власні земельні ділянки, а протягом року отримав (втратив) право власності на земельну ділянку у тому самому населеному пункті, то такий платник має подати уточнюючу декларацію протягом 20 к. дн. місяця, що настає за звітним (у якому відбулися зміни) (п. п. 286.3, 286.4 ПКУ, роз'яснення 1 та роз'яснення 2 з категорії 111.05 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Якщо ж юрособа на початку року не була платником земподатку і протягом року отримала право власності на земельну ділянку, то необхідно подати до органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки протягом 20 к. дн. місяця, що настає за звітним, річну податкову декларацію з плати за землю або щомісячні декларації за типом "Звітна". При цьому необхідно заповнити графу "починаючи з", у якій указати число й місяць набуття права власності на земельну ділянку. У разі подання річної декларації річну суму земельного податку необхідно розраховувати починаючи з місяця, у якому набуто право власності (див. роз'яснення 1, роз'яснення 2 та роз'яснення 3 з категорії 111.05 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Однак не завжди юрособа може подати річну декларацію з плати за землю, якщо вона набула право власності на земельну ділянку протягом року та не була платником земподатку раніше. Докладніше такий випадок розглянемо на прикладі.

1

Умова:

ТОВ "Небо" у грудні 2019 р. набуло право власності на земельну ділянку 0,2 га, дата держреєстрації – 09.12.2019.

Рішення:

Якщо дата держреєстрації права власності на земельну ділянку 09.12.2019, то ТОВ "Небо" є платником земельного податку з 01.12.2019, і вперше повинно подати декларацію з плати за землю протягом 20 к. дн. місяця, що настає за звітним, тобто до 20.01.2020. У такому разі необхідно подати місячну декларацію, а подання річної декларації на 2019 рік є неможливим, оскільки з 01.01.2020 по 20.02.2020 платники земельного податку декларують податкове зобов'язання вже на 2020 рік.

Крім того, ТОВ "Небо" до 20.01.2020 разом із першою декларацією необхідно подати довідку (витяг) про розмір НГО земельної ділянки (адже товариство фактично починає діяльність як платник плати за землю), а надалі таку довідку слід подавати у разі затвердження нової НГО.

Податкове зобов'язання ТОВ "Небо" повинно сплатити протягом 30 к. дн., що настають за останнім календарним днем звітного місяця, тобто перше податкове зобов'язання необхідно сплатити до 30.01.2020.

При цьому ТОВ "Небо" має звітувати із земельного податку за 2020 рік уже за загальними правилами, передбаченими ст. 286 ПКУ.

Якщо ж юрособа набула право власності на земельну ділянку з початку чи посеред року, то вона за власним вибором може подати або річну, або місячну декларацію з плати за землю. Докладніше такий випадок розглянемо на прикладі.

2

Умова:

ТОВ "Глорія" у січні 2020 р. набуло право власності на земельну ділянку 0,14 га, дата держреєстрації – 20.01.2020.

Рішення:

У такому випадку ТОВ "Глорія" є платником земельного податку з 01.01.2020, і повинно подати декларацію з плати за землю протягом 20 к. дн. місяця, що настає за звітним. ТОВ "Глорія" може подати річну або місячну декларацію з плати за землю, оскільки відповідно до п. п. 286.2 і 286.3 ПКУ платники земельного податку мають право обрати, яку декларацію подавати. Подання річної декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій, якщо ж платник вирішить подавати щомісяця звітну податкову декларацію, то це звільняє його від подання річної декларації.

Отже, ТОВ "Глорія" повинно до 20.02.2020 подати звітну податкову декларацію з плати за землю (річну або місячну) і протягом року щомісяця сплачувати податкове зобов'язання протягом 30 к. дн., що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Крім того, ТОВ "Глорія" разом із першою декларацією подає довідку (витяг) про розмір НГО земельної ділянки.

У разі якщо юрособа, наприклад, набула право власності у травні 2020 року, то із земельного податку вона звітує аналогічно прикладу 2. Зокрема, у такому разі юрособі необхідно подати декларацію з плати за землю (річну або місячну) до 20.06.2020.

Про особливості оподаткування земельним податком також читайте в матеріалах:

"Земля під багатоквартирним будинком: хто сплачує земельний податок?";

"Чи потрібно ФОП сплачувати земельний податок";

"Який коефіцієнт індексації НГО земель використовувати для розрахунку плати за землю та єдиного податку 4-ї групи на 2020 рік".

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua