Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ФОП із COVID-19: самоізоляція, хвороба, лікарняні
Інна Журавська, консультант з питань оподаткування та оплати праці

Питання щодо перебування на самоізоляції може постати й перед приватним підприємцем, який не має найманих працівників. Адже самоізоляція – це "перебування особи, стосовно якої є обґрунтовані підстави щодо ризику інфікування або поширення нею інфекційної хвороби, у визначеному нею місці (приміщенні) з метою дотримання протиепідемічних заходів на основі зобов'язання особи" (ст. 1 Закону № 1645).

Відповідно до п. 20 Постанови № 641 самоізоляції підлягають:

– особи, які мали контакт із пацієнтом із підтвердженим випадком COVID-19 (крім осіб, які під час виконання службових обов'язків використовували засоби індивідуального захисту згідно з рекомендаціями щодо їх застосування);

– особи з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом захворювання на COVID-19 у легкій формі за умови, якщо особа не потребує госпіталізації.

Отже, якщо бізнес ФОПа пов'язаний з обслуговуванням відвідувачів (магазин, кафе, послуги з ремонту техніки тощо), то за наявності підстав для самоізоляції підприємець зобов'язаний це зробити.

Певна річ, самоізоляція фактично може призупинити підприємницьку діяльність ФОПа, якщо в нього немає можливості перевести свою діяльність у режим онлайн (інтернет-торгівля, обслуговування в телефонному режимі тощо).

Тож, чи можна, принаймні частково, мінімізувати свої втрати від призупинення чи обмеження підприємницької діяльності?

З'ясуймо, що для таких випадків передбачено у законодавстві для ФОПів.

Звільнення від єдиного податку

У п. 295.5 ПКУ передбачено, що платники єдиного податку груп 1 та 2, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Строк самоізоляції хворого на COVID-19 або особи з підозрою на інфікування COVID-19 визначає лікар. А для осіб, які мали контакт із хворим на COVID-19, строк самоізоляції становить 14 днів із моменту контакту із хворим.

На період самоізоляції видають листок непрацездатності, у якому вказують причину непрацездатності – "ізоляція від COVID-19–11".

Оскільки період самоізоляції зазвичай не перевищує 14 к. дн., то керуватися п. 295.5 ПКУ неможливо. А от якщо протягом 30 к. дн. ФОП перебував, скажімо, спочатку на самоізоляції (яка підтверджена листком непрацездатності), а потім хворів (що також підтверджено лікарняним), то він може скористатися п. 295.5 ПКУ.

Заяву щодо строку втрати працездатності з обов'язковим додаванням копії листка непрацездатності ДПС рекомендує подавати відразу після закінчення лікарняного. Заяву треба подавати у довільній формі (пп. 298.3.2 ПКУ). Зразок заяви було наведено на сайті ДПС.

Оплата лікарняного за період самоізоляції

ФОПи під час провадження підприємницької діяльності мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за рахунок коштів Фонду соцстраху (ч. 1 ст. 19 Закону № 1105).

Період перебування застрахованої особи на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку із заходами протидії COVID-19 віднесено до страхових випадків, за які їй компенсують втрату заробітку (доходу) (пп. 51 п. 1 ст. 22 Закону № 1105).

Отже, якщо ФОП на період самоізоляції отримав листок непрацездатності, то він має підстави для одержання допомоги від Фонду.

Допомогу надають ФОПам, які є платниками ЄСВ. Тож, особи, які звільнені від сплати ЄСВ під час провадження підприємницької діяльності (зокрема, ті, які отримують пенсію за віком, є особами з інвалідністю або досягли віку, установленого ст. 26 Закону № 1058, і отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу), можуть одержувати допомогу, лише якщо вони сплачують ЄСВ на добровільних засадах на підставі договору з Фондом соцстраху.

Фонд виплачує допомогу починаючи із 6-го дня непрацездатності. При цьому за період самоізоляції лікарняні нараховують у розмірі 50 % середнього заробітку (доходу) незалежно від страхового стажу (п. 2 ст. 24 Закону № 1105).

Для того щоб отримати лікарняні за період самоізоляції, ФОП має дотримуватися такого алгоритму:

1. У листку непрацездатності самостійно заповнити його зворотний бік.

Нагадаємо

Згідно з листом Міндоходів від 23.04.2014 р. № 832/0/26-15-17-03-14 лікуючий лікар або молодший медичний працівник, який заповнює листок непрацездатності, у полі "Місце роботи" зазначає прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи – підприємця та місце провадження його діяльності.

2. Оформити рішення уповноваженого із соцстрахування про призначення матеріального забезпечення.

Фонд соцстраху в листі від 13.09.2018 р. № 2.4-15-2951 зазначив: для оформлення такого рішення підприємцю доцільно використовувати форму протоколу засідання комісії із соціального страхування / рішення уповноваженого (див. додаток до Положення № 13).

3. Відкрити окремий поточний рахунок у банку для отримання від Фонду допомоги по тимчасовій непрацездатності (ч. 2 ст. 34 Закону № 1105).

4. Визначити підприємницький дохід (з якого сплачено ЄСВ) за останні 12 календарних місяців. При цьому можна керуватися п. 32 Порядку № 1266, який, хоча й передбачений для розрахунку суми лікарняних роботодавцями, але і ФОПи можуть послуговуватися ним, адже для таких у Порядку № 1266 немає окремих норм.

Тож, дохід ФОПа обчислюють на підставі відомостей зі Звіту з ЄСВ за формою № Д5 з урахуванням таких моментів:

– зазвичай ФОПи – платники єдиного податку сплачують ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску, тому для обчислення допомоги враховують суму доходу за місяць у розрахунковому періоді в розмірі мінімальної заробітної плати (у 2020 році – 4723 грн і 5000 грн – з вересня);

– оскільки ФОПи на загальній системі оподаткування сплачують ЄСВ із чистого доходу, то для нарахування допомоги мають ураховувати суму чистого доходу (але не менш як мінімальна заробітна плата). Як варіант – це може бути показник за даними Книги обліку доходів та витрат. Однак наразі відсутні роз'яснення Фонду соцстраху щодо порядку обчислення такого показника.

5. Визначити свій середньоденний дохід шляхом ділення підприємницького доходу (з якого сплачено ЄСВ) за останні 12 календарних місяців до настання самоізоляції на кількість календарних днів провадження підприємницької діяльності (п. 7 Порядку № 1266).

Якщо розрахунковий період менший за 12 місяців, то потрібно враховувати відповідний період провадження підприємницької діяльності. Дні, коли ФОП перебував на лікарняному або у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, не враховують як поважні причини.

6. Обчислити суму лікарняних. Для цього варто визначити середньоденну суму доходу за розрахунковий період і помножити її на кількість днів самоізоляції (п. 3 Порядку № 1266). Отриманий результат слід помножити на 50 % відповідно до п. 2 ст. 24 Закону № 1105.

7. Заповнити заяву-розрахунок і подати її до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем своєї реєстрації. До заяви потрібно додати:

– копію заповненого листка непрацездатності;

– довідку з територіального органу ДФС про сплату ЄСВ, або копії квитанцій про сплату ЄСВ за розрахунковий період;

– письмове повідомлення, тобто лист довільної форми, з реквізитами окремого поточного рахунка для отримання фінансування з Фонду.

Умова:

ФОП – платник єдиного податку отримав листок непрацездатності на період самоізоляції із 16 по 29 листопада. ФОП провадить діяльність із 20 січня 2020 року. Щомісяця він сплачує ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску.

За березень – травень ФОП не сплачував ЄСВ на підставі п. 910 р. VIII Закону № 2464, яким передбачено, що тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску особи (ФОПи) у частині сум, які підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року за себе.

Рішення:

Обчислимо суму лікарняних за період самоізоляції в такому випадку.

Розрахунковий період – з лютого по жовтень 2020 року, тобто 9 повних календарних місяців, або 274 к. дн.

На думку автора, розрахунковий період не потрібно зменшувати на календарні дні з березня по травень, адже в п. 910 р. VIII Закону № 2464 зазначено, що для ФОПів, які за березень – травень не сплачували ЄСВ, ці місяці враховуються до страхового стажу як періоди, за які сплачено мінімальний розмір ЄСВ. Однак не виключено, що Фонд соцстраху щодо цього має іншу точку зору. Офіційні роз'яснення з такого питання наразі відсутні.

Оскільки ФОП сплачує ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску щомісяця, то його середньоденний дохід за розрахунковий період становить:

(4723 грн х 7 міс. + 5000 грн х 2 міс.) / 274 к. дн. = 157,16 грн.

Отже, сума допомоги за період самоізоляції, яку ФОП може отримати від Фонду соцстраху, сягає:

157,16 грн х (14 к. дн. - 5 к. дн.) = 1414,44 грн.

Оплата лікарняного у зв'язку із хворобою

У разі якщо приватний підприємець захворів на COVID-19, він також може отримати від Фонду допомогу за період його хвороби, який підтверджений у листку непрацездатності. Нарахування й отримання допомоги в такому випадку здійснюють також за описаною вище процедурою.

Проте під час нарахування суми лікарняних потрібно врахувати страховий стаж ФОПа як застрахованої особи, у т. ч. і за період, коли фізособа була найманим працівником та страхові внески за неї сплачував роботодавець.

У ч. 1 ст. 24 Закону № 1105 прописано, що допомогу з тимчасової непрацездатності нараховують у розмірі:

– 50 % середнього доходу – за страхового стажу до 3 років;

– 60 % – від 3 до 5 років;

– 70 % – від 5 до 8 років;

– 100 % – понад 8 років. У такому самому розмірі нараховують допомогу і для ФОПів із низки осіб, зазначених у п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 1105.

Таким чином, суму лікарняних нараховують шляхом множення суми одноденного заробітку на кількість днів тимчасової непрацездатності та на відповідний відсоток страхового стажу. Виплата допомоги здійснюється Фондом починаючи із 6-го дня тимчасової непрацездатності.

Після отримання допомоги до Фонду соцстраху треба подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам. Форма повідомлення наведена в додатку 2 Порядку № 12.

1. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон № 1645Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб" від 06.04.2000 р. № 1645-III.

3. Закон № 2464Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-V.

4. Закон № 1105Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

5. Закон № 1058Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

6. Постанова № 641постанова КМУ "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 22.07.2020 р. № 641.

7. Порядок № 1266 – Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

8. Порядок № 12 – Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 р. № 12.

9. Положення № 13 – Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, затверджене постановою Правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 р. № 13.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua