Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Допомога ФОП і працівникам у "червоних" зонах карантину: умови надання у 2021 році
Інна Журавська, консультант з питань оподаткування та оплати праці

З 9 квітня 2021 року набув чинності Закон № 1358, яким передбачено надання допомоги застрахованим особам (ФОП і найманим працівникам), що втрачають частину заробітної плати чи доходу у зв'язку із запровадженням додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів, на час карантину.

Також із 10 квітня діє Порядок № 328, яким визначено процедурні питання щодо надання такої допомоги.

Розмір допомоги

Розмір допомоги залежить від джерела її виплати.

За рахунок коштів Держбюджету України допомогу виплачуватимуть у розмірі 8000 грн.

А за рахунок коштів місцевого бюджету виплату допомоги здійснюватимуть у розмірі, визначеному рішенням органу місцевого самоврядування.

Допомогу може бути надано у 2021 році одноразово.

Умови отримання допомоги для найманих працівників

Допомогу надають найманому працівнику, якщо його роботодавець (юридична особа чи ФОП) перебуває на обліку як платник ЄСВ саме на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій запроваджено додаткові обмежувальні карантинні заходи, тобто в "червоній" карантинній зоні, і його діяльність тимчасово зупинено через карантинні обмеження.

Для визначення переліку регіонів і дати запровадження в них обмежувальних протиепідемічних заходів використовують інформацію про рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо запровадження в окремих регіонах "червоного" рівня епідемічної небезпеки. Цю інформацію розміщують на офіційному інформаційному порталі Кабміну за посиланням: http://covid19.gov.ua.

Також основний вид економічної діяльності роботодавця має бути передбачено в Переліку КВЕД. Такий вид діяльності необхідно заявити першим у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) станом на останній день місяця, який передує місяцю, у якому подають звернення на отримання допомоги. Тобто для отримання допомоги у квітні потрібно врахувати основний КВЕД роботодавця в ЄДР станом на 31 березня.

Наступна умова – роботодавець сплатив ЄСВ за працівника за всі місяці відповідного кварталу. При цьому йдеться не про останній звітний квартал, а про періоди, визначені в п. 1 ч. 2 ст. 2 Закону № 1358. Зокрема, якщо заяву про отримання допомоги подають у квітні 2021 р., то враховують факт нарахування ЄСВ роботодавцем за такого працівника за всі місяці IV кварталу 2020 р. А в разі подання заяви в червні – серпні 2021 р. ураховуватимуть нарахування ЄСВ за I квартал 2021 р.

Не надають допомогу працівникам-сумісникам, а також працівникам, середня заробітна плата за місяць яких перевищує 30 тис. грн на місяць за три місяці останнього звітного кварталу.

Умови отримання допомоги для ФОП

ФОП може отримати допомогу лише в разі його перебування на обліку як платника ЄСВ на території адміністративно-територіальної одиниці, яку зараховано до "червоної" карантинної зони, і його діяльність у зв'язку із цим тимчасово зупинено.

Основний КВЕД приватного підприємця, який заявлений першим у ЄДР, має бути вказано в Переліку КВЕД. Ураховують вид діяльності, який є основним станом на останній день місяця, який передує місяцю, у якому подають звернення на отримання допомоги.

ФОП повинен бути зареєстрований як суб'єкт господарювання не менше ніж три календарні місяці та при цьому за останній звітний рік сплатив ЄСВ за себе не менше ніж за шість місяців. Саме такі суперечливі критерії зазначено в п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону № 1358.

Водночас вимога щодо обов'язкової сплати ЄСВ не стосується ФОП, які звільнені від сплати єдиного внеску за себе, оскільки є пенсіонерами за віком чи особами з інвалідністю або досягли віку, установленого ст. 26 Закону № 1058.

Не надають допомогу ФОП, які одночасно є найманими працівниками.

Також не передбачено допомогу для ФОП, чию підприємницьку діяльність на останній день місяця перед запровадженням додаткових обмежень припинено за даними ЄДР.

Як отримати допомогу

Застрахована особа має право на отримання допомоги на підставі самостійного звернення.

Заяву можна подавати протягом 30 днів із дня запровадження на території відповідного регіону обмежувальних протиепідемічних заходів.

Подають заяву в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг – портал "Дія". Її можливо також подати з використанням мобільного застосунку порталу "Дія". З формою заяви можна ознайомитися в додатку 1 до Порядку № 328.

У заяві потрібно вказати:

1) прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) заявника, його дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) і номер паспорта (для фізичних осіб, які відмовилися від прийняття реєстраційного номера та мають відмітку в паспорті);

2) адресу реєстрації місця проживання заявника;

3) його номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) для виплати допомоги;

4) підтвердження відповідності заявника як застрахованої особи вимогам Закону № 1358.

Зверніть увагу! Заяву вважають поданою лише в разі заповнення ідентифікованою особою всіх полів форми.

Перевірка інформації та отримання допомоги

Перевірку інформації, зазначеної застрахованою особою в заяві, проводять під час формування та подання заяви щодо відповідності умовам надання допомоги, передбаченим Законом № 1358, із використанням програмних засобів порталу "Дія". Тобто інформація, яку заявник указує в заяві, перевіряється в автоматичному режимі.

Якщо інформація, зазначена в заяві, не підтверджується, у тому числі даними з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про страхувальників і застрахованих осіб, то заявник отримує про це відповідне повідомлення в електронній формі через портал "Дія".

У разі якщо невідповідність інформації не виявлено, то Мінцифри не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня подання заяви застрахованою особою включає його до списку на виплату допомоги, який надсилається Пенсійному фонду. Наступного робочого дня Пенсійний фонд надсилає Мінсоцполітики заявку на перерахування коштів для виплати допомоги.

Після отримання коштів від Мінсоцполітики Пенсійний фонд не пізніше ніж протягом наступного операційного дня здійснює виплату допомоги безпосередньо на рахунок заявника, номер якого вказано в заяві.

Відповідальність отримувачів допомоги

Якщо після надання допомоги буде встановлено факт надання застрахованою особою недостовірної інформації для отримання допомоги, то сума допомоги підлягає поверненню. Рішення органів Пенсійного фонду про відшкодування допомоги застрахованими особами розміщуватимуть на електронній персональній сторінці користувача (отримувача допомоги) на сайті Пенсійного фонду. Також отримувачу допомоги надсилатимуть відповідне СМС-повідомлення про таке рішення. Кошти необхідно повернути протягом 10 робочих днів із дня надсилання рішення. Інакше рішення органу Пенсійного фонду України надсилатимуть для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання або роботи отримувача допомоги чи за місцезнаходженням його майна.

1. Закон № 1358Закон України "Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 30.03.2021 р. № 1358-IX.

2. Закон № 1058Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

3. Порядок № 328 – Порядок надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затверджений постановою КМУ від 07.04.2021 р. № 328.

4. Перелік КВЕД – Перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, запроваджені з метою запобігання поширенню на території окремих адміністративно-територіальних одиниць гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що призводять до тимчасової зупинки роботи суб'єктів господарювання, в яких працюють застраховані особи, та фізичних осіб – підприємців, затверджений постановою КМУ від 09.12.2020 р. № 1236.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua