Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Об'єднана зарплатна звітність: актуальні запитання – відповіді. Частина І
Інна Журавська, консультант з питань оподаткування та оплати праці

Подання нової об'єднаної звітності за І квартал 2021 р. для переважної більшості бухгалтерів стало справжнім випробуванням. Попри те, що новий Розрахунок було анонсовано як спрощений варіант подання звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, на практиці все вийшло навпаки. Основна причина – неякісне програмне забезпечення й велика кількість технічних помилок, які не давали можливості подати Розрахунок вчасно. Можливо, подання Розрахунка за ІІ квартал цього року буде простішим (адже в ДПСУ є час вирішити питання з технічним забезпеченням процесу подання звітності), але це покаже час. Наразі ж варто звернути увагу на методологічні питання, які виникають під час заповнення окремих додатків до Розрахунка. Зрозуміло, що таких питань безліч, тому зосередимося на найпоширеніших із них.

Як відображати нарахування працівнику за листком непрацездатності, якщо дата його подання працівником припадає на один місяць, а фінансування надходить від Фонду соцстраху наступного місяця (кварталу) або із запізненням на декілька місяців?

Щоб відповісти на це запитання, розглянемо ситуацію:

працівник надав у квітні листок непрацездатності за період з 12 по 20 число цього місяця. Сума нарахованих лікарняних – 2700 грн, у т. ч. 1500 грн – за рахунок роботодавця та 1200 грн – за рахунок Фонду (надійшли в червні). Сума зарплати за квітень – 4500 грн. Оклад працівника – 9000 грн.

У цьому разі суму лікарняних має бути відображено в додатку Д1 до Розрахунку за квітень у повній сумі і враховано в базі ЄСВ цього місяця (див. зразок 1). Факт несвоєчасного фінансування Фондом суми допомоги (1200 грн), на жаль, не звільняє роботодавця-страхувальника від обов'язку своєчасної сплати суми ЄСВ, нарахованої на суму лікарняних. Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 ЄСВ мало бути сплачено не пізніше ніж 20 число місяця, наступного за місяцем нарахування виплати (тобто не пізніше ніж 20 травня).

Для ПДФО та ВЗ також діє правило щодо обов'язкової їх сплати не пізніше ніж 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу, незалежно від факту його виплати (пп. 168.1.5 ПКУ). Тому, якщо фінансування від Фонду до настання граничних строків сплати податків не надійшло, роботодавець сплачує ПДФО та ВЗ із нарахованої суми допомоги за рахунок власних коштів. Отже, ПДФО та ВЗ у цій ситуації мало бути сплачено не пізніше ніж 30 травня.

У додатку 4ДФ відображення лікарняних здійснюють так. Сума допомоги з тимчасової непрацездатності з точки зору ПКУ є заробітною платою, а тому в 4ДФ її потрібно відображати у складі зарплати за звітний місяць з ознакою доходу "101".

Додаток 4ДФ за квітень необхідно заповнити в такий спосіб (див. зразок 2):

у графі 3а – сума нарахованої зарплати, у т. ч. загальна сума нарахованих лікарняних – 7200 грн (4500 грн + 2700 грн);

у графі 3 – сума нарахованої зарплати без урахування суми допомоги, не профінансованої Фондом, тобто 6000 грн (4500 грн + 1500 грн). Оплату перших 5 днів непрацездатності роботодавець може здійснити в найближчий строк для виплати зарплати, навіть не очікуючи коштів Фонду;

у графах 4а і 4 – сума ПДФО, яка нарахована та сплачена на суму зарплати, у т. ч. на загальну суму лікарняних;

у графах 5а і 5 – сума нарахованого та сплаченого ВЗ, яка нарахована на суму зарплати, у т. ч. на загальну суму лікарняних.

На практиці іноді трапляються випадки, коли графи 4 і 5 заповнюють податкові агенти в подібних ситуаціях не в місяці нарахування доходу (не виплаченого протягом звітного місяця), а наступного місяця, тобто в місяці сплати ПДФО та ВЗ. Якщо зважати на вказану ситуацію, то графи 4 і 5 можна було б заповнити не у квітні, а у травні. Але фактично це лише додає роботи бухгалтеру під час складання додатка 4ДФ, і тому такий спосіб заповнення граф 4 і 5 не дуже поширений.

У додатку 4ДФ за червень (див. зразок 3) потрібно зазначити:

у графах 3а і 3 – суму зарплати за червень (9000 грн) та суму допомоги від Фонду, яка надійшла та виплачена в червні (1200 грн);

у графах 4а, 4, 5а і 5 – суму ПДФО та ВЗ, утриману з виплат червня. Сума ПДФО та ВЗ, нарахована й утримана із суми допомоги, фактично є переплатою, тож її може врахувати роботодавець під час сплати ПДФО та ВЗ у наступних періодах.

Зразок 1 (фрагмент додатка Д1 за квітень)

Зразок 2 (фрагмент додатка 4ДФ за квітень)

Зразок 3 (фрагмент додатка 4ДФ за червень)

Чи можна виправити помилку в податковому номері працівника, допущену в таблиці 5 звіту з ЄСВ у 2020 році?

Так, можна. У пп. 10 п. 9 розд. V Порядку № 4 передбачено, що в разі коригування реквізитів таблиці 5 звіту з ЄСВ, яку заповнювали й подавали відповідно до Порядку № 435 за періоди до 2021 року, платникам потрібно подати Розрахунок і додаток Д5 з типом "Уточнюючий".

Для виправлення даних у додатку Д5 необхідно продублювати помилковий рядок із раніше поданої таблиці 5, а також у графі 25 указати ознаку "1", унаслідок чого такий рядок буде виключено з раніше поданого звіту з ЄСВ. Для введення нового рядка його потрібно заповнити з правильними даними й у графі 25 указати ознаку "0". У зразку 4 наведено приклад виправлення у таблиці 5 звіту з ЄСВ за IV квартал 2020 р. помилкового податкового номера "2323232323" на номер "2424242424".

Але варто врахувати, що якщо помилку в податковому номері працівника було допущено в таблиці 5 звіту з ЄСВ у декількох кварталах 2020 року, то всі помилки необхідно виправляти окремо, тобто подавати Розрахунок і додаток Д5 з типом "Уточнюючий" за кожен квартал, у якому допущено помилку.

Зразок 4

Коли необхідно подавати Розрахунок із типом "Довідковий" та за який період, якщо працівник, що працює на підприємстві з 2019 року, з 30 квітня по 7 травня перебував на лікарняному? Чи потрібно подавати додаток Д1 за квітень із типом "Довідковий" за даними про нарахування зарплати й лікарняних?

Порядком № 4 передбачено, що Розрахунок із типом "Довідковий" подають, зокрема, для призначення застрахованим особам допомоги з тимчасової непрацездатності за рахунок Фонду соцстраху. У такому Розрахунку вказують дані про суми нарахованих доходів застрахованій особі та суми сплаченого єдиного внеску за місяці розрахункового періоду, які припадають на квартал, щодо якого ще не розпочався строк подання звітного Розрахунка. До Розрахунка входять додатки Д1 за окремі місяці звітного кварталу, які припадають на розрахунковий період, а також за потреби – додаток Д5 (якщо, наприклад, працівника було прийнято на роботу у звітному кварталі, щодо якого подають довідкову звітність) та додаток Д6 у разі права працівника на спецстаж.

У цьому разі розрахунковий період для обчислення середнього заробітку та нарахування лікарняних – з квітня 2020 р. по березень 2021 р. Інформацію про суми нарахованого доходу та ЄСВ за І квартал 2021 р. підприємство мало подати в Розрахунку з типом "Звітний" не пізніше ніж 11 травня. Очевидно, що на момент ухвалення рішення про виплату допомоги працівнику та нарахування лікарняних підприємство вже подало Розрахунок за І квартал. Тож додатково подавати Розрахунок із типом "Довідковий" за І квартал не потрібно.

Також немає потреби подавати додаток Д1 за квітень і травень із типом "Довідковий", адже для надання Фондом допомоги застрахованій особі не потрібна інформація про нараховані доходи та ЄСВ за ці місяці. Такі дані підприємство відобразить у додатках Д1 із типом "Звітний" за ІІ квартал 2021 р.

На цю тему також читайте статтю "Об'єднана зарплатна звітність: актуальні запитання – відповіді. Частина ІІ".

1. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон № 2464Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ.

3. Порядок № 4 – Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4 (із змінами, внесеними наказом Мінфіну від 15.12.2020 р. № 773).

4. Порядок № 435 – Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

5. Розрахунок – Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форму затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4).

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua