Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ЄСВ на зарплату особи з інвалідністю: нарахування і звітність
Інна Журавська, консультант із питань оподаткування й оплати праці

Під час нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати працівнику – особі з інвалідністю роботодавець-страхувальник має враховувати окремі правила, передбачені Законом № 2464. Певні особливості передбачено й у разі складання звітності з ЄСВ відповідно до Порядку № 4. Тому далі розглянемо ці особливості докладніше.

Пільговий розмір ЄСВ

Єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, установлено в розмірі 8,41 % бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю (ч. 13 ст. 8 Закону № 2464). Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі.

Під час виплати працівнику – особі з інвалідністю винагороди за цивільно-правовим договором страхувальник нараховує ЄСВ у розмірі 22 % (див. роз'яснення з категорії 201.04.01 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Пояснення щодо застосування положень ч. 13 ст. 8 Закону № 2464 містить Інструкція № 449. Зокрема, у пп. 5 п. 2 р. ІІІ цієї Інструкції вказано, що для можливості застосування роботодавцем пільгової ставки єдиного внеску необхідно підтвердити встановлення працівнику інвалідності.

Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Завірення копії довідки здійснюється безпосередньо підприємством, де працює особа з інвалідністю.

На підставі довідки МСЕК нарахування ЄСВ у розмірі 8,41 % здійснюють із дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в МСЕК) та закінчують датою припинення інвалідності.

Таким чином, якщо працівник надав роботодавцю копію довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності не з першого робочого дня місяця, то ЄСВ слід нараховувати:

• до дати одержання копії довідки МСЕК – у розмірі 22 %;

• із дати одержання копії довідки МСЕК – у розмірі 8,41 % (див. роз'яснення з категорії 201.04.01 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Після дати скасування інвалідності роботодавець нараховує ЄСВ також у розмірі 22 % бази нарахування.

Слід також урахувати, що за період, протягом якого працівник проходив переогляд з метою підтвердження інвалідності, ЄСВ нараховують у розмірі 22 %. Про це йшлося в ІПК ГУ ДПС у м. Києві від 14.07.2020 р. № 2862/10/26-15-33-18-12-ІПК: "роботодавець, у якого працює особа з інвалідністю, нараховує та сплачує єдиний внесок за таку особу в розмірі 22 відс. з нарахованої суми заробітної плати (лікарняних) до дати отримання завіреної копії довідки МСЕК, в тому числі у проміжок часу між датою, до якої була встановлена інвалідність, і датою отримання завіреної копії довідки МСЕК після переогляду".

Вимога щодо мінімального розміру ЄСВ

За загальним правилом роботодавці зобов'язані нараховувати ЄСВ на суму заробітної плати за страхових осіб, але якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, то відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 суму ЄСВ розраховують як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ. Тобто роботодавець повинен сплачувати ЄСВ у розмірі не менше за мінімальний страховий внесок.

Водночас у разі нарахування ЄСВ на суму заробітної плати працівників з інвалідністю ця вимога не діє. Адже в ч. 13 ст. 8 Закону № 2464 вказано, що ЄСВ у таких випадках встановлено в розмірі 8,41 % бази нарахування ЄСВ, тобто суми нарахованої заробітної плати. При цьому вказівки на обов'язкове порівняння бази нарахування ЄСВ із розміром мінімальної заробітної плати у ч. 13 ст. 8 Закону немає.

Таким чином, роботодавець не повинен доплачувати ЄСВ до розміру мінімального страхового внеску, якщо нарахована заробітна плата працівника з інвалідністю менша за розмір мінімальної заробітної плати у місяці нарахування заробітку.

Такий самий підхід зберігається і у випадках, коли працівник надає роботодавцю довідку МСЕК не з початку місяця. Хоча в такому разі роботодавець зможе нараховувати ЄСВ у розмірі 8,41 % лише з дати надання працівником довідки МСЕК, однак вимогу щодо нарахування ЄСВ виходячи з розміру мінімальної заробітної плати не застосовують (див. роз'яснення з категорії 201.04.01 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Звітність з ЄСВ

Дані про суми нарахованого у звітному періоді ЄСВ роботодавці-страхувальники відображають у Відомостях про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам, тобто в додатку Д1 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок).

Під час відображення в додатку Д1 даних про нараховані суми доходу та ЄСВ працівників з інвалідністю слід указувати відповідний код у графі 08 "Код категорії ЗО":

2 – працююча особа з інвалідністю;

36 – працюючі особи з інвалідністю на підприємствах, в установах і організаціях, які отримують суму допомоги з тимчасової непрацездатності;

43 – працюючі особи з інвалідністю, які отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами.

Умова:

Працівник підприємства, якому встановили інвалідність 27 липня 2021 року, надав роботодавцю довідку МСЕК 17 серпня. Оклад працівника – 10000 грн.

У такому випадку за період із 1 по 16 серпня ЄСВ нараховують у розмірі 22 %, а з 17 по 31 серпня – у розмірі 8,41 %. Тому щодо такого працівника в додатку Д1 за серпень слід сформувати два рядки:

перший – із кодом категорії застрахованої особи "1" (найманий працівник на загальних підставах), сумою нарахованої зарплати за відпрацьовані дні з 1 по 16 серпня та ЄСВ у розмірі 22 %;

другий – із кодом категорії застрахованої особи "2" із зарплатою, нарахованою за відпрацьовані дні з 17 по 31 серпня, та із сумою ЄСВ, нарахованою в розмірі 8,41 %.

Зверніть увагу! Кількість календарних днів перебування у трудових відносинах слід заповнити лише в одному рядку.

Рішення:

Дані щодо цього працівника відображатимуться в додатку Д1 за серпень 2021 року так, як показано у зразку.

Зразок (фрагмент додатка Д1 за серпень 2021 року)

Також на цю тему читайте статтю "Відпустка працівника з інвалідністю: види, гарантії, особливості надання".

1. Закон № 2464Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

2. Інструкція № 449 – Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

3. Порядок № 4 – Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

4. Розрахунок – Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua