Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміна номенклатури товарів/послуг у податковій накладній: складаємо розрахунок коригування
Ольга Клебан, експерт з обліку й оподаткування

Для того аби реєстрація в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних (далі – РК) на зміну номенклатури пройшла як по маслу, під час заповнення граф РК слід зважати на рекомендації контролерів.

У цій консультації розглянемо приклади заповнення РК у разі зміни номенклатури за різних ситуацій.

РК у разі заміни номенклатури: заповнюємо графу за графою

Податківці рекомендують у разі зміни номенклатури постачання в раніше складеній та зареєстрованій у ЄРПН податковій накладній (далі – ПН) оформлювати РК, у якому:

зі знаком "–" фіксують показники щодо товарів/послуг, номенклатура яких змінюється (анулюється). При цьому в графі 1.2 РК обов'язково вказують порядковий номер рядка ПН, який коригують (номенклатура якого анулюється);

зі знаком "+" в окремих рядках зазначають нові товарні позиції номенклатури товарів/послуг, які додаються. Водночас у графі 1.2 цього РК таким новим товарним позиціям присвоюють нові чергові порядкові номери рядків, яких не було в ПН, що коригують;

у графі 2.1 РК до ПН у всіх рядках, які заповнюють у зв'язку зі зміною номенклатури товарів/послуг, зазначають код причини коригування "104" (зміна номенклатури).

Про те, як заповнювати РК, стисло зазначено в п. п. 2123 Порядку № 1307. Також слід узяти до уваги рекомендації податківців (див. листи ДФСУ від 22.06.2018 р. № 18983/7/99-99-15-03-02-17 та від 27.11.2018 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17).

Умова:

Складено ПН під час отримання 100 % передоплати за товари А, Б та В. У ній зазначено номенклатуру очікуваного відвантаження.

Рішення:

Фрагмент ПН див. нижче. Оскільки з 01.03.2022 почнеться реєстрація в ЄРПН ПН за новою формою, ми одразу врахували цю особливість. Крім того, далі розглянемо різні ситуації коригувань у такій ПН.

Фрагмент ПН

Ситуація 1. Один товар замінено двома іншими

Фактично постачальник відвантажив 20 шт. товару А, 10 шт. товару В, а замість 50 шт. товару Б – 20 шт. товару Г та 20 шт. товару Д. Тобто замінили один товар двома іншими товарами. При цьому загальна вартість постачання не змінилася.

Фрагмент РК 1

У результаті оформлення РК із рядка 2 ПН вилучили товар Б. Водночас для товарів Г і Д відведено нові рядки з порядковими номерами 4 та 5 відповідно, яких не було у ПН.

Ситуація 2. Дві номенклатурні позиції замінено однією

Замість товарів А і Б відвантажено 30 шт. товару Д.

Фрагмент РК 2

Прибрати з ПН товар А можна за допомогою коду причини коригування 103 (повернення товару або авансових платежів). Далі замінимо товар Б товаром Д із кодом причини 104 (зміна номенклатури). Різні коди – різні групи коригування в графі 2.2.

Як бачимо, після оформлення РК загальна вартість товарів у ПН не змінилася. Проте в ній тепер фігурують товари Д (рядок 4) і В (рядок 3), а рядки 1 та 2 ПН будуть не заповнені.

Ситуація 3. Одну номенклатурну позицію замінено більшою кількістю товару, що вже фігурує в ПН

Анульовано номенклатуру рядка 1 ПН (20 шт. товару А). Натомість збільшено на 5 шт. кількість товару В у рядку 3 ПН.

Фрагмент РК 3

Отже, у РК сторнуємо постачання товару А, при цьому в графі 1 указуємо 1 (порядковий номер рядка ПН, за яким була зазначена ця товарна позиція в ПН). Тут податківці рекомендують застосувати код причини коригування 103 (повернення товару або авансових платежів), який використовують для сторнування одним рядком товарної позиції в ПН.

Далі збільшуємо кількість товару В, який у ПН зазначали під порядковим номером 3. Оскільки змінюємо два рядки у ПН, відповідно, матимемо дві групи коригування в РК. При цьому в графі 2.1 РК для другої групи коригування (див. рядок 2.2) проставляємо код причини 102 (зміна кількості). Адже одним рядком сторнуємо всю кількість товару В, а другим – додаємо правильну (збільшену) кількість даного товару.

Такі рекомендації податківців можна зустріти в роз'ясненні з категорії 101.15 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Ситуація 4. Зменшено кількість одного товару та додано нову номенклатурну позицію

Замість 10 шт. товару А відвантажено 4 шт. товару Е, який не фігурував у ПН, складеній на суму передоплати.

Фрагмент РК 4

Двома першими рядками ми зменшили кількість товару А. Для цього спочатку обнулили всю кількість товару А, а потім додали новим рядком правильну (зменшену) його кількість.

У наступному рядку введено нову номенклатурну позицію (товар Е), тому в графі 1.2 цього рядка вписуємо новий (черговий) порядковий номер рядка ПН, який не зазначали раніше в ПН, що коригується (у нас – 5, бо порядковий № 4 використали для оновлення кількості товару А).

Усі рядки – одна група коригування, бо замість одного рядка ПН ми додали два нових.

Нульові РК реєструє в ЄРПН постачальник. І в додатку Д1 до декларації з ПДВ їх не відображає ані продавець, ані покупець.

Зміна номенклатури товарів/послуг у підсумку також може давати збільшення або зменшення загальної вартості постачання. Тоді РК оформлюють у загальновстановленому порядку з урахуванням зазначених вище рекомендацій податківців щодо заповнення його граф 1.2, 2.1 та 2.2 розділу Б.

Також на цю тему читайте статті:

"Коригування кількості: заповнюємо розрахунок коригування";

"Чи може підприємство-правонаступник скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної до реорганізації?";

"Зміна ціни після відвантаження: як оформити в ПДВ-обліку";

"Розблоковані ПН/РК у ПДВ-обліку";

"Продавець не надсилає розрахунок коригування: коли покупцеві потрібно відобразити коригування податкового кредиту";

"Одночасна зміна ціни та кількості товару: як заповнити розрахунок коригування до податкової накладної".

1. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Порядок № 1307 – Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Контакти редакції:
bz@ligazakon.ua